Začíná přelomová Chance 3x3 Tour!

18.04.2019 - red
počet přečtení: 462
vytvořeno 18.04.2019, upraveno 18.04.2019

PŘED HISTORICKOU SEZONOU 3X3 O velikonočním víkendu odstartuje druhý ročník 3x3 Central Europe Tour, tedy společné série Čechů, Slováků a Poláků v basketbalu 3x3. Její první zastávkou bude tradiční indoor turnaj v Lounech, který zároveň otevře i českou Chance 3x3 Tour. A bude to start pořádně ostrý!

Už loni se lounská akce stala historicky prvním halovým turnajem, jenž je plnohodnotnou součástí Chance 3x3 Tour. Setkání hráčů basketbalu 3x3 pod severočeskou střechou má však už léty prověřenou tradici. Letos se hráči sejdou v Městské sportovní hale už poosmé.

„Jsme hrdí na to, že náš turnaj je dlouhodobě nejlépe obsazenou indoor událostí basketbalu 3x3 v České republice,“ pochvaluje si Martin Jakeš, který stál u zrodu akce a významně se zasloužil o posun turnaje až do nejvyššího tuzemského kvalitativního patra.

První část turnaje proběhne už tento pátek, kdy se utkají chlapecké i dívčí celky v kategoriích U10 až U15. Ve třech nejnižších kategoriích se mohou přihlásit i namixované týmy.


1677MWY.jpg

Hlavní program přijde na řadu v sobotu, kdy se utkají elitní sestavy mužů. Dopoledne zde odstartuje klání 16 přihlášených týmů. Pozvání do Loun přijal mimo jiných i nejlepší český tým 3x3 Humpolec Bernard. Dále dorazí špičkové celky z Německa, Slovenska, Polska, Srbska, Bosny nebo Lotyšska.

„Mám tu celkem tři národní týmy – český, německý a slovenský. Také ostatní zahraniční celky patří mezi špičku ve svých zemích a významně se podílejí na navyšování národního rankingu důležitého pro účast na olympijských hrách,“ přibližuje Jakeš, jaká že smetánka se v Lounech sejde.

Za tým Pražačka nastoupí i největší osobnost turnaje Damir Krupalija. Devětatřicetiletý rodák z Bosny v dětství tři roky žil v Česku a poté prožil úspěšnou kariéru, během které působil na univerzitě v USA a poté v Polsku, Belgii, Francii, Španělsku nebo Řecku. Zahrál si v reprezentaci i v Eurolize a v roce 2003 byl MVP finále polské ligy.

Jak je vidět, olympijská přítomnost mladého sportu láká i jména, která hrála nebo stále ještě hrají významnou roli v klasickém pětkovém basketbalu. Na rostoucí popularitu a kvalitu hry ukazuje i pestré zahraniční zastoupení na lounském turnaji.

Po něm si dá 3x3 Central Europe Tour na dva týdny pauzu a bude pokračovat až na 1. máje v Bratislavě a 11. května v Praze dalším turnajem Chance 3x3 Tour.

Ta se letos rozrostla dokonce už na deset turnajů! „To je pro nás extrémně důležité. V ostatních státech do toho totiž „řežou“ neskutečným způsobem. Rusové, Slovinci, Maďaři i Rumuni hrají zimní ligu. Proto je pro nás léto extrémně důležité. Pokud se nám podaří z basketbalového prostředí vygenerovat devět týmů, které budou startovat aspoň na sedmi turnajích, pak máme spočítáno, že bychom se jako země mohli zapojit i do kvalifikace o olympijské hry,“ připomíná trenér národního týmu Michal Kruk, že letošní domácí Tour bude naprosto klíčovou platformou i pro přiblížení se k premiérovému turnaji v 3x3 na olympiádě, jejž za rok pohostí Tokio. A Češi a Češky by tam nechtěli chybět.

Právě české týmy a hráči startující nejen na turnajích Chance 3x3 Tour přinášejí tolik důležité body do národního rankingu, které jsou důležité pro možnost vůbec přemýšlet o účasti pod pěti kruhy. Kruk, který letos v rámci reprezentace spojil síly s týmem Humpolec Bernard, si pochvaluje zahraniční konkurenci, kterou láká i společná 3x3 Central Europe Tour. „Je to vidět i na prvním turnaji v Lounech, kde už nyní máme osm kvalitních zahraničních týmů. Proto jsme se s Humpolcem rozhodli, že tam budeme letos hrát.“

V celé Central Europe Tour se hraje i o zajímavé prize money. Mezi nejúspěšnější týmy v seniorských kategoriích se jen na českých turnajích rozdělí 600.000 korun. Nutné je ovšem připočítat i prize money z akcí na Slovensku a v Polsku.

„Něco se nastartovalo, ale bylo vidět, že loni to bylo ještě v plenkách. Moc týmů necestovalo ven. Už Louny ale naznačily, že Central Europe Tour má své místo na evropské scéně. Je vidět, že týmy si hledají cestu, jak se přes „challengery“ (turnaje nižší kategorie) dostat na World Tour. Máme zlomový rok a myslím, že týmy začnou jezdit víc,“ tuší Kruk, že motivace získávat body do světového rankingu kvůli účasti na OH zájem i o menší turnaje výrazně navýší.

I proto ČBF spojila síly znovu s lokálními pořadateli turnajů, aby mohla nabídnout co největší škálu turnajů v Chance 3x3 Tour. „Místní pořadatel je pro nás extrémně důležitý. Věřím, že do blízkého budoucna ČBF bude garantem Tour, přičemž organizační tíha, včetně benefitů, už bude na místních pořadatelích,“ říká Kruk.

Turnaje Chance 3x3 Tour 2019

19.–20. dubna Louny
11. května Praha
18. května Hradec Králové
26. května Ostrava
1. června Jihlava
8. června Jindřichův Hradec
15. června Kroměříž
22. června České Budějovice
29. června Poděbrady
20.-21. července Pardubice (finále celé série)