Výhra útěchy pro USK a KP končí

25.01.2021 - red
počet přečtení: 501
vytvořeno 25.01.2021, upraveno 25.01.2021

ECHO POSLEDNÍHO DNE EUROBUBLIN Alespoň jednu výhru útěchy získaly v rámci domácí bubliny Euroligy hráčky ZVVZ USK Praha, když na závěr základní skupiny přehrály Gdyni 80-67. A KP Brno se do další fáze EuroCupu nepodívá. V domácí bublině v rámci čtyřčlenné skupiny do poslední chvíle bojovalo o postup, ve třetím utkání ale podlehlo tureckému Elazigu 61-73 a dál postupuje kromě Turkyň ještě Gorzow. Českým zástupcům se tak v rámci celkem 6 zápasů v bublinách podařilo porazit jen polské celky.

Výhra i přes zklamání

Na Pražankách bylo od začátku zápasu jasně patrné zklamání z nepostupu, převládla ale bojovnost a snaha získat alespoň jednu výhru. Zápas byl vyrovnaný do konce první čtvrtiny, kdy se USK podařilo odpoutat od soupeřek na pětibodové vedení. Gdyně, které už také o nic nešlo, nedovolila Pražankám utéct do vyššího náskoku, nedařilo se jí ale srovnat skore. Definitivní zlom pak přišel v polovině třetí čtvrtiny, kdy svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové vykouzlily desetibodovou šňůru a odskočily na dvacetibodový rozdíl. V závěru pak USK trochu povolil a dovolil Gdyni stáhnout rozdíl, k dramatu ale nedošlo. Pražanky poprvé v rámci skupiny lépe střílely včetně trojek, kterých daly osm z třinácti pokusů.

Hvězdou zápasu byla Američanka Brionna Jones, která Gdyni zničila 27 body a 10 doskoky, šestnáct bodů přidala Teja Oblak a na 11 se dostala Kateřina Elhotová. Nejlepší střelkyní Polek byla s 20 body Alice Kunek, na sedmnáct bodů se dostala Laura Miškiniéne.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Byl to určitě těžký zápas, přestože Gdyně prohrála všechny zápasy ve skupině, tak je to silný soupeř a každý rok v Eurolize porazí někoho silného. Věděli jsme to, a proto oceňuji, že hráčky i po psychickém vypětí a zklamání z vyřazení dokázaly tohoto soupeře udolat a ještě obranou, která nám nešla v prvním ani druhém zápase.“

Kateřina Elhotová (hráčka ZVVZ USK Praha): „Dá se říct, že jsme vyhrávaly po celý zápas. Mám pozitivní pocit z naší obrany. Řekla bych, že jsme je vůbec nepouštěly do toho, na co jsou zvyklé. Ať už jsou to nájezdy Bálintové, nebo jejich útočná hra celkově. Ve čtvrté čtvrtině nám tam šouply několik trojek, ale my jsme dokázaly kontrovat a výsledek je pro nás dobrý.“

KP zase o stupínek lepší

Pro KP dopadl pozitivně předchozí zápas dne mezi Gorzowem a MBA Moskva, který vyhrály Polky 97-76 a na poslední chvíli se vrátily do postupových bojů. Královopolankám „stačilo“ k postupu porazit do té doby neporažený Elazig jakýmkoliv rozdílem. To by však tým v čele se šestou nejlepší střelkyní posledního ročníku WNBA Kelsey Mitchell muset přijet do Brna v horší formě.

Královopolanky bojovaly, snaha se jim nedá upřít a ve třetím zápase za čtyři dny nechaly na palubovce v úzké rotaci všechno. Jenže turecký tým byl prostě jinde. Brňanky krátce v úvodu vedly, ale od střední pasáže první čtvrtiny převzal Elazig vedení, o které už nepřišel. Rozdíl se pak dlouho pohyboval na hranici sedmi až dvanácti bodů, a i když se KP snažilo, blíž se nedostalo. Nevyšlo to ani v závěrečné čtvrtině, kdy svěřenkyně trenéra Dušana Medveckého doufaly v podobný nástup jako ve čtvrtek proti Moskvě. Ten zkoušela vyvolat dvěma koši s faulem Eva Kopecká, která pomohla tým třikrát dostat na rozdíl šesti bodů, blíž už to ale nešlo. Kanaďance Emily Potter s Američankou Teniyou Page došly po náročném programu síly a Elazig si závěr pohlídal.

Čtyřiadvacetibodovou Kelsey Mitchell v dresu hostů tentokrát ještě přestřílela její americká spoluhráčka Emma Cannon s 28 body a 13 doskoky, Jelena Dubljevič doručila 10 bodů a 16 doskoků. Do dvouciferných čísel se dostaly čtyři hráčky KP v čele s patnáctibodovou Evou Kopeckou, 13 bodů přidala Potter, 12 Page a 11 Kateřina Zohnová.

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Byl to unavený zápas z obou stran, protože všechny hráčky toho měly plné kecky. Zabily nás v prvním poločase neproměněné lay-upy zpod koše, což se nám stalo pětkrát šestkrát, z čehož vznikl rozdíl dvanácti bodů. Pak to byl vyrovnaný zápas, jen už nebyla síla to zvrátit. Na tým jsem hrdý, protože je nově poskládaný a nemáme hvězdu z NBA, ani žádnou jinou takovou individualitu. Mrzí nás porážka s Moskvou, kde jsme to nezvládly hlavou, dnes už prostě došly síly. Nikdo se neptá, jestli jsme byli blízko, nebo daleko od postupu. Nevyužili jsme dvě šance a místo nás je tam Gorzow, který jsme porazili. Nicméně jsme třetí, loni jsme byli čtvrtí, takže pro mě je to postup nahoru a já doufám, že to vyjde příští rok.“

Eva Kopecká (guardka KP Brno): „Byly jsme blízko, ale s takovým soupeřem, jak je to na deseti bodech, tak je to strašně moc. Stáhnout každý bod stojí strašně sil, ony vždycky odpověděly jednoduchou střelou a podržely je zkušené hráčky. Nemohly jsme přes ně jít. Jejich Američanky jsou hvězdy, neslezou ze hřiště, jsou to NBA hráčky a každá taková hráčka se brání velmi těžko. Myslím, že jsme v obraně podaly docela dobrý výkon, ale nestačilo to.