Úžasná Voráčková s quadruple doublem!

28.09.2020 - red
počet přečtení: 925
vytvořeno 28.09.2020, upraveno 28.09.2020

ECHO 1. KOLA RENOMIA ŽBL Prvními čtyřmi duely odstartoval nový ročník Renomia ŽBL, v němž kvůli korona nákaze v týmu brněnských Žabin nemohl být odehrán jejich zápas s Hradcem Králové. Vládkyní úvodního dějství se stala Veronika Voráčková, jež k domácímu triumfu USK Praha nad Strakonicemi (127-52) pomohla neskutečným quadruple doublem, tedy dokonce čtyřmi dvojcifernými zápisy v hlavních sledovaných statistikách, což se jí povedlo jako první hráčce v novodobých dějinách soutěže! V dalších utkáních Chomutov doma zničil Ostravu 72-43, Slavia Slovanku 70-53 a Trutnov před svými fanoušky zdolal KP Brno 94-92.

Quadruple-double Voráčkové!

Úřadující ligové šampionky a největší favoritky letošního ročníku ze ZVVZ USK Praha vstoupily do ligy suverénně, když si poradily doma se Strakonicemi 127-52.

O vítězkách utkání nebyl od první chvíle pochyb, když hostující Strakonice vedly jen v první minutě po trojce Vorlové. Pak už z toho byla jednostranná show domácích hráček v čele s Voráčkovou. Té ani nevadilo, že USK nastoupil do utkání jen se sedmi hráčkami a nabídnutou příležitost maximálně využila. K drtivé výhře, kdy Pražanky vedly až o 79 bodů, přispěla 31 body, 20 doskoky, 13 asistencemi a 10 získanými míči! Porovnatelný výkon předvedla v novodobé historii soutěže jen v prosinci 2014 bosenská posila Valosunu Brno Irena Vrančičová, která nastřádala 24 bodů, 13 doskoků, 10 asistencí a 13 získaných faulů.

Voráčkové plus/minus vyšplhalo až na plus 76 a rating 63 se řadí hned za historické výkony Američanky Brionny Jones a legendární Petry Reisingerové. Do dvouciferných čísel ve střelbě se dostalo hned šest hráček USK, 26 bodů doručila Marija Režan, na 22 se dostala Veronika Šípová. Nejlepší střelkyní poražených byla s 11 body Natálie Horsáková, o bod méně zvládla Simona Růžková.

Výborná obrana Chomutova

Vydařený vstup do sezony mají za sebou omlazené Levhartice Chomutov. Ty skvěle bránily a udolaly Ostravu 72-43. Zápas byl vyrovnaný jen v první čtvrtině, která skončila 15-14 pro domácí. Ve druhém období už Levhartice zvládly 23 bodů, samy inkasovaly jen deset bodů a urvaly dvouciferný náskok, o který už nepřišly. Když se pak Ostrava zmohla ve třetí čtvrtině jen na šest bodů, bylo o vítězkách rozhodnuto.

Střelkyní zápasu byla zkušená pivotka Chomutova Tereza Vorlová s 18 body, na 13 bodů a šest doskoků se dostala nová kapitánka Levhartic Michaela Krejzová. Ostrava měla jedinou dvoucifernou střelkyni v desetibodové Srbce Nikolině Zubac, kterou doplnily osmibodové Jamila Thompson a Natálie Rašková s osmi body.

Tomáš Eisner (trenér Levhartice Chomutov): „Za začátku na nás bylo vidět, že jsme hrozně dlouho nehráli mistrovský zápas. Trápila nás nervozita a kupili jsme ztrátu za ztrátou. Od druhé čtvrtiny se náš výkon zvedl. Právě tam se podle mého zlomil zápas na naši stranu a začali jsme dominovat. Velmi dobře jsme bránili na nohách, rotovali a doskakovali. Týmový výkon nás dovedl k vítězství, které je v úvodu soutěže velmi cenné zvlášť proti Ostravě, se kterou jsme v minulé základní části dvakrát smolně prohráli. Na Ostravu jsme se hodně připravovali. Říkali jsme si, že v obraně soupeřky určitě zvládneme, kdyby se nám nedařilo v útoku.“

Přestavěná Slavia začala vítězně

Úspěšný start sezony mají za sebou hráčky pražské Slavie, které si poradily se Slovankou 70-53. Hostující hráčky vedly jen krátce v úvodu, od té doby duel kontrolovaly domácí hráčky v čele s Petrou Bakajsovou a novou posilou Lenkou Bartákovou. V polovině druhé čtvrtiny šly Pražanky poprvé do dvouciferného trháku a od začátku druhé půle měly definitivně zápas pod kontrolou. Díky zlepšené obraně v závěru dovolily soupeřkám jen 53 bodů a mají na svém kontě cennou první výhru.

Zápas střelecky ovládly dvě domácí hvězdy, když Petra Bakajsová zvládla ke 22 bodům ještě šest doskoků, Lenka Bartáková přidala 19 bodů, pět doskoků, pět asistencí a šest zisků na sedm ztrát. Za útočně se trápící hosty zvládla dvouciferné číslo v bodech jen Andrea Ondroušková s 12 body.

Drama pro Lokomotivu

Parádní zápas pro fanoušky si přichystaly na závěr úvodního kola ŽBL basketbalistky Trutnova a KP Brno. Hostujícím favoritkám se nevyvedla koncovka a nakonec podlehly 94-92.

Úvod byl ve znamení silného nástupu Brňanek. Daly rychle tři koše a ve třetí minutě měly po koši slovenské pivotky Remenárové nejvyšší náskok v zápase (6-13). Na to ale zareagovaly domácí hráčky sedmi body v řadě a krátce poté šly po koši Terezy Králové poprvé do vedení. Ve druhé čtvrtině to byla vyrovnaná bitva, naopak to byl Trutnov, který šel po koši Anny Rylichové v patnácté minutě zápasu do šestibodového trháku. Ten se ale natáhnout nepodařilo a v poločase byl rozdíl tříbodový ve prospěch domácích.

Trutnov měl pak silný nástup do druhé půle a brzy vedl o osm bodů, vedení ale nedokázal udržet a svěřenkyně Dušana Medveckého postupně bod po bodu z vedení soupeřek ukrajovaly. V rámci velkého zvratu je naopak Sarah Beránková poslala do šestibodového trháku, koš s faulem Linhartové ale dostal domácí znovu na dostřel. Poslední čtvrtina byla ta pravá bitva, ve které se oba celky střídaly ve vedení, a nebylo vůbec jasné, kdo si dokráčí pro výhru. Trutnov vedl tři minuty před koncem po koši Kozumplíkové o dva body, pak se ale ofenziva domácích zasekla a KP třemi šestkami otočilo. Duel zlomil až koš s faulem nové kanadské posily Trutnova Meg Wilson, na kterou už Brno nedokázalo přes veškerou snahu odpovědět.

Vítězky vedla s 20 body Rylichová, na sedmnáct se dostala kapitánka Kozumplíková, hrdinka závěru Wilson se košem s faulem dostala na deset bodů. Hostující tým vedla její krajanka Emily Potter s 21 body, na sedmnácti se shodly Remenárová s novou posilou KP Kateřinou Zohnovou.