USK v ohrožení a triple Hoškové!

12.10.2020 - red
počet přečtení: 855
vytvořeno 12.10.2020, upraveno 12.10.2020

ECHO 5. KOLA RENOMIA ŽBL V pátém dějství ženské ligy po delším čase zažil drama s jen šesti hráčkami a dvěma cizinkami hrající pražský USK, který v Hradci Králové zvítězil o pouhých šest bodů (79-85). Ve šlágru kola potvrdily výbornou formu, se kterou vlétly do ligového ročníku, brněnské Žabiny, když si poradily v městském derby s KP (65-77). Pražská Slavia doma spláchla Ostravu 89-55 i díky triple-doublu Kamily Hoškové a Chomutov udeřil v Trutnově (69-84).

USK se po delší době trápil

Basketbalistky ZVVZ USK Praha sehrály v rámci pátého kola RENOMIA ŽBL jeden z nejvyrovnanějších zápasů za poslední roky. Na palubovce Hradce Králové dlouho nebyl vítěz jasný a Pražanky do poslední chvíle musely bránit výhru 79-85.

Že nebudou lehkým soupeřem ukázaly domácí lvice hned v úvodních minutách, když se ujaly vedení, a to si udržovaly úvodních dvanáct minut. Pak sice USK hrající poprvé v sezóně s Kateřinou Elhotovou v sestavě otočil skóre, ale soupeřky se jim nedařilo setřást. Nejlepší část zápasu byla pro favoritky třetí čtvrtina, kdy zvládly svěřenkyně Natálie Hejkové utéct až do šestnáctibodového vedení. Ani to ale nezvládly udržet a po bodové sérii Východočešek byl v úvodu posledního hracího období rozdíl jen dvoubodový. Pražanky si udržovaly mírný odstup, přesto ještě těsně před koncem měl Hradec ztrátu jediného koše. Blíž se však domácí hráčky nedostaly a USK si pohlídal další výhru.

USK odehrál zápas jen v šesti hráčkách a všechny nastřílely minimálně deset bodů v čele s 21 body Marije Režan, 12 bodů a 11 doskoků přidala Veronika Voráčková, Kateřina Elhotová zvládla po pauze 16 bodů. Střelkyní zápasu byla domácí Pamela Effangová s 25 body, sekundovala jí s 16 body a 11 doskoky Klára Marečková.

Žabiny zvládly po karanténě i derby

Ve výborné pohodě vstoupily do nového ročníku RENOMIA ŽBL basketbalistky brněnských Žabin. Po nucené pauze způsobené karanténou týmu stihly odehrát jen dva zápasy, v obou ale podaly výborné výkony a v rámci pátého kola si v derby poradily na palubovce KP Brno 65-77.

Hala Vodova byla kvůli vládním nařízením znovu bez fanoušků, ale i tak byla mezi oběma týmy na hřišti znát rivalita a snaha vyhrát poslední zápas před minimálně dvoutýdenní pauzou. V první čtvrtině měly mírně navrch domácí Královopolanky, když si dvakrát vybojovaly až pětibodový náskok. Jenže přelom první a druhé čtvrtiny byl ve znamení velkého náporu hostujících Žabin, které velkou bodovou sérií utekly do jedenáctibodového vedení. S tím se ale nesmířil celek kouče Dušana Medveckého, který přitvrdil v obraně a do poločasové pauzy se vrátil zpět do hry.

Otočil skóre se už ale KP nepodařilo. Naopak Žabiny znovu odskočily do dvouciferného náskoku a kontrolovaly vedení. Poslední nápor domácího celku přišel na startu závěrečné čtvrtiny, kdy koše Lucie Hadačové a Kateřiny Zohnové přiblížily KP osm minut před koncem na rozdíl tří bodů. Pak si ale domácí hráčky vybraly tři minuty bez bodu a Žabiny sérií 8:0 definitivně zlomily odpor soupeřek.

V jinak statisticky velmi vyrovnaném zápase vyčnívá úspěšnost Žabin za dva body zapříčiněná vyšším počtem bodů ve vymezeném území, na které porazily soupeřky 38:22. Víc zabrala také lavička trenéra Pruši, která přispěla k výhře 28 body.

Skvělý zápas odehrála v týmu vítězek Natálie Stoupalová, která za 26 minut dala 22 bodů. Doplnila ji talentovaná Eliška Hamzová 16 body a Beáta Adamcová s 12 body. KP mělo střeleckou oporu ve veteránce Kateřině Zohnové, která zvládla 16 bodů, na dvanáct se dostala kapitánka Sarah Beránková. Zbytek týmu se střelecky trápil.

Slavia se opřela o triple-double Hoškové

Velmi jednoznačně si poradily basketbalistky Slavie s Ostravou, když doma v Edenu své soupeřky přejely 89-55. V posledním utkání pro oba týmy před minimálně dvoutýdenní pauzou kvůli nařízením vlády kralovaly od začátku domácí Pražanky, které ani jednou neprohrávaly a rychle vedly 10-2. Brzy poté přišel dvouciferný náskok, o který už pak přišly jen krátce na začátku druhé čtvrtiny. Na mininápor Ostravy dokázaly hráčky v červenobílém zareagovat a těsně před poločasem svítil na tabuli už pětadvacetibodový rozdíl. Pražanky měly jasnou převahu v doskocích, kterých měly nakonec skoro dvojnásobné množství, lépe střílely za dva i za tři body a donutily Ostravu k 21 ztraceným míčům. Rozdíl mezi oběma týmy se vyšplhal ve druhém poločase až na šestatřicet bodů a Pražanky tak mohly nechat zahrát všech jedenáct hráček na soupisce.

Výbornou střelbu předvedla v domácím dresu Barbora Holubová, která dala 18 bodů, o bod více než její spoluhráčka Lenka Bartáková. Na třetí triple-double v letošní sezóně a celkově teprve desátý v historii ligy dosáhla Kamila Hošková, která k 16 bodům přidala ještě 11 doskoků a 10 asistencí. Ostrava měla jedinou dvoucifernou střelkyni v Emě Mihaljevičové a jejích 12 bodech.

Druhá porážka v řadě pro Trutnov

Druhou porážku za sebou si před sportovní pauzou připsaly basketbalistky Trutnova. Ty po úvodních dvou výhrách nestačily jak ve středu v Brně na Žabiny, tak dnes na domácí palubovce na Chomutov, tentokrát 69:84.

Přitom domácí hráčky výborně začaly a v první čtvrtině si vypracovaly až osmibodový náskok. Ještě na začátku druhé čtvrtiny vedly hráčky v bílém po trojce Kateřiny Kozumplíkové 26:19, pak ale přišlo nevídané ofenzivní trápení a levhartice začaly otáčet skóre. Celkem zvládly hráčky Trutnova za druhou desetiminutovku jen 9 bodů, za posledních pět minut a šest sekund poločasu daly jediný bod a čtvrtina 9:24 poslala Chomutov do trháku. Zlepšený výkon pokračoval u hostujících hráček i po poločase, když se jejich náskok vyšplhal až na devatenáct bodů a Levhartice kontrolovaly vedení. Východočešky ještě bojovaly a snažily se nabranou ztrátu stáhnout, Chomutov ale bez potíží dovedl zápas do vítězného konce a získal z pěti zápasů druhou výhru.

Chomutov měl velkou převahu v asistencích, lepší byl i ve ztrátách a úspěšnosti střelby. V bodech se u vítězek blýsklo hned trio hráček s 19 body na kontě, a to Kateřina Rokošová, Monika Satoranská a Michaela Krejzová. Nejlepší střelkyní zápasu byla domácí Kateřina Kozumplíková, která na cestě k 28 bodům nastřádala i šest trojek, ale neměla dostatečnou podporu od spoluhráček.