USK na úvod nestíhal, KP zvládlo drama

20.01.2021 - red
počet přečtení: 542
vytvořeno 20.01.2021, upraveno 20.01.2021

ECHO PRVNÍCH ZÁPASŮ POHÁROVÝCH BUBLIN Nejtěžší porážku v této sezoně utrpěly basketbalistky ZVVZ USK Praha v prvním duelu pražské euroligové bubliny. Nestačily na Fenerbahce Istanbul 70-99 a postup do play-off se jim mírně vzdálil. O zachování naděje budou bojovat ve čtvrtek proti Lyonu (19:00). To KP Brno zažilo parádní start do domácí bubliny EuroCupu, když dokázalo v nervydrásající koncovce udolat polský Gorzow 72-70 a udělat tak první krok v boji o postup. Další zápas Brňanky čeká ve čtvrtek od 18 hodin proti MBA Moskva.

USK šel do domácí bubliny v pozměněné sestavě, když nenastoupila zraněná Američanka Alyssa Thomas, kterou na poslední chvíli nahradila jiná Američanka Candice Dupree a Španělka María Conde. Ještě větší posilu si ale od minule připsal turecký celek, který doplnila Ukrajinka Alina Jagupova. A síla Fenerbahce se projevila hned v úvodu.

USK se držel do stavu 10-11, než se rozjela ofenzivní mašina soupeře a zasypala domácí celek osmadvaceti body v první čtvrtině. Turecký výběr působil sebevědomě a v útoku i obraně silověji, Pražanky tak dostávaly trochu ochutnat vlastní medicíny, kterou trápí celky v domácí ligové soutěži. V poločase rozdíl přesahoval třicetibodovou hranici a bylo prakticky rozhodnuto. Domácí hráčky se sice zlepšily a dokázaly třetí i čtvrtou čtvrtinu vyhrát, z části to ale bylo způsobeno polevením ze strany Fenerbahce.

Nejlepší střelkyní duelu byla s 26 body Kayla McBride, která trápila USK i v prvním zápase, Jagupova přidala 23 bodů a 9 doskoků, Italka Zandalasini doručila 20 bodů. Pražanky vedla Kateřina Elhotová s 19 body, třináct bodů přidala Brionna Jones. Candice Dupree při své premiéře zůstala na šesti bodech.

Natálie Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Z naší strany velmi nepovedený zápas, hrály jsme poprvé důležité utkání od „bubliny“ v Istanbulu, kde tým postihl covid. Tři týdny jsme pak nemohly ani trénovat a pak jsme hrály jen velmi lehké zápasy v české lize, což jako příprava na Euroligu nestačí. Navíc tým dost postihlo zranění Thomas, protože přináší do hry rychlost, energii a sebevědomí. Začaly jsme velmi vlažně, ale musím říct, že jsem snad ještě neviděla, aby nějaký tým dal za poločas jedenáct trojek s úspěšností 78 procent. Kromě toho, že jsme hrály špatně, tak jsme měly i smůlu. Jediným pozitivem zápasu bylo to, že jsme se nevzdaly a ve druhém poločase jsme ukázaly, že i my umíme hrát basketbal a nebýt chyb a šťastných trojek soupeře na konci, tak to nemuselo být ani o těch třicet bodů z první půlky.“

Kateřina Elhotová (křídlo ZVVZ USK Praha): „Asi jsme do začátku nenastoupily nejkoncentrovaněji. Celý zápas nás provázelo to, že soupeř střílel velmi úspěšně trojky i v momentech, kdy šel do rychlého protiútoku, hráčka dostala do kouta míč a vystřelila trojku, na což já osobně nejsem zvyklá. Tím, že jsme měly tak dlouhý úsek bez euroligového zápasu, to bylo pro mě obtížné si zvyknout na to tempo. Jestli něco vyzdvihnout, tak dobrý vstup do druhého poločasu, ale každopádně už to bylo o třicet bodů, takže bylo asi jasné, že bude hrozně těžké se do zápasu vrátit. Už jsme mohly jen trochu stahovat a Fenerbahce je natolik zkušený tým, že si to pohlídal. Musíme si vzít ponaučení do dalších zápasů, hlavně do obrany a každopádně hrát agresivněji.“

KP zvládlo koncovku

První poločas duelu KP s Gorzowem byl ve znamení dvou různých čtvrtin. Královopolanky do zápasu vlétly nabuzené a pomohla jim také slabší koncentrace polského týmu. Brno dokázalo hledat okénka v obraně soupeře, a když se přidaly i dvě šťastné trojky Renáty Březinové a Teniyi Page, bylo to po třech minutách 12-2. Ospalý výkon Gorzowa pokračoval, nepomohl ani oddechový čas a rozdíl v první čtvrtině byl až patnáctibodový. Zřejmě se projevilo, že Polky ještě v sobotu hrály domácí ligovou soutěž a následně se přesouvaly deset hodin autobusem do Brna.

Na přelomu čtvrtin však došlo na obou stranách k vystřídání a Polky se postupně dostávaly do hry. Zlepšily střelbu, přestaly ztrácet míče, ale hlavní změna přišla na obranné polovině. Najednou mělo KP na všechno méně času, střely přicházely v posledních sekundách útoků a navíc nebyly připravené a Gorzow bod po bodu stahoval. Když už se schylovalo k obratu, pomohla domácím košem s faulem Sarah Beránková a zajistila týmu těsný poločasový náskok. Po dvaceti minutách se nejlepší střelkyně obou týmů srovnaly na dvanácti bodech, Březinovou, která zvládla čtyři trojky, dorovnala Američanka Shatori Walker-Kimbrough.

Třetí čtvrtina proběhla podobně jako celá první půle. Brňanky znovu v jejím úvodu zářily střelecky, když trefila pátou trojku Březinová, zdatně jí sekundovala Page a byl z toho na chvilku dvouciferný náskok, pak ale začala znovu úřadovat Walker-Kimbrough a dotáhla Polky před poslední čtvrtinou zpět na dostřel. V poslední čtvrtině už to byl boj o každý centimetr na hřišti a každý koš. KP se nedařilo prosadit a bylo frustrované i rozhodčími, což vyústilo v technickou chybu trenéra Medveckého. Gorzow si ale nevytvořil dostatečný náskok a KP vždy zareagovalo. Důležitou trojku trefila tři minuty před koncem Kateřina Zohnová a vítězný koš dala o minutu později Emily Potter. V nervózním závěru se ani hvězdné Američanky v dresu Gorzowa nedokázaly prosadit a KP mohlo začít slavit.

Střelkyní zápasu byla s 24 body hostující Walker-Kimbrough, na 11 bodů a 14 doskoků se dostala Cheridene Green. KP táhlo sedmnáctibodové duo Březinová – Page, dvanáct bodů a deset doskoků dodala Emily Potter, která dávala klíčové body v koncovce podobně jako překvapivá volba trenéra v závěru Ludmila Dudáčková (8).

Renáta Březinová (pivotka KP Brno): „Bylo to tvrdé a těžké utkání. Jsem ráda, že jsme výborně bránily. Hlavně v první čtvrtině to bylo ukázkové. I pak jsme zápas pořád udržely v naší režii. V závěru jsme zbytečně ztratily pár míčů a měly ukvapené střely, když jsme mohly hrát na čas. Tak jsem se snažila uklidnit holky, aby počkaly.“

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Měli jsme soupeřky naskautované, věděli jsme, co budou hrát. Asistent Kuba Nevrlý udělal výbornou práci, seděl na tom pět dní. Znali jsme jejich akce, silné stránky, všechno. Začaly trochu bez šťávy, ale věděli jsme, že mají velké individuality, které se do toho dostanou a potom to tak dopadlo. Sedmdesát inkasovaných bodů je dobrých a jsem tak rád za obranu. Mají obrovské osobnosti, které hrají ženskou NBA, tak to hrají na ně. Loni hrály podobně. My musíme hrát jako tým a jako tým jsme i vyhráli.“

V odpoledním zápase porazil turecký Elazig ruské MBA Moskva 85-74. S ruským týmem se ve čtvrtek střetne KP, Turkyně vyzvou Polky.