Unikát: eurobublina v Praze i Brně

15.01.2021 - red
počet přečtení: 201
vytvořeno 15.01.2021, upraveno 15.01.2021

UDÁLOST Hned dvě významné mezinárodní akce se během příštího týdne uskuteční v České republice. Kvůli pokračující celosvětové pandemii koronaviru se nejprestižnější ženské evropské pohárové soutěže – Euroliga a EuroCup - rozhodly uskutečnit základní skupiny v uzavřených bublinách, a právě dvě z nich hostí v nejbližších dnech Praha a Brno.

Pražský USK už má první část základní skupiny Euroligy za sebou, když v Istanbulu v prosinci ukořistil dvě výhry ze tří zápasů a sahá po postupu. V EuroCupu, kde působí brněnské Královo Pole, je systém ještě přísnější. Tam se postupující do play-off určí pouze jedním vzájemným zápasem s každým ze tří protivníků a z osmi čtyřčlenných skupin postoupí do osmifinále vždy dva nejlepší.

Tady by mohlo pro KP Brno hrát výhodu známé prostředí, když podobně jako USK na pražské Královce budou Královopolanky bojovat v domovské hale Vodova. Díky velkému organizačnímu úsilí ze strany vedení obou klubů i České basketbalové federace se podařilo získat pořadatelství hned dvou „hubů“, jak bubliny nazývá světová basketbalová federace FIBA.

2488ODF.jpg

S tím se ale pojí další velké finanční výdaje ze strany českých zástupců, když se k běžným nákladům přidávají i související povinnosti dle přísných nařízení vlády a požadavků zastřešující organizace.

„Bez spolupráce s městem, krajem, ČBF a NSA bychom i přes všechny naše zkušenosti nebyli schopni akci tohoto druhu a v takto náročných podmínkách vůbec uspořádat. S organizací nám pomáhá šestičlenná pracovní skupina z ČBF a další více než třicítka spolupracovníků. V rámci „bubliny“ se všechny výpravy, včetně té naší, musí pohybovat pouze v pro tuto akci určené hale, samostatném autobusu a hotelu, na kterém má každý tým jedno patro, včetně dalšího pro rozhodčí i delegáty. Oddělené je pro všechny i stravování a další patro pro případnou izolaci. Všechny účastníky i pořadatele navíc musíme neustále testovat. Naší výhodou je ale fakt, že nám odpadlo náročné cestování a že vše budeme absolvovat ve známém prostředí,“ doplnil k organizaci generální manažer KP Brno Richard Foltýn.

O Brňanky je tedy perfektně postaráno a svěřenkyně trenéra Dušana Medveckého se tak mohou soustředit výhradně na basketbal. I tak je čeká dost náročný úkol, když sehrají během čtyř dnů tři velmi těžké zápasy.

Program brněnské skupiny odstartuje v úterý 19. ledna v 15:00 zápas ruského MBA Moskva proti tureckému Elazigu. O tři hodiny později půjdou poprvé do akce domácí hráčky, když v přímém přenosu hybridního vysílání České televize vyzvou stejně jako loni polský Gorzów. Po středečním dnu volna pokračuje program zápasy ve čtvrtek a v pátek. KP hraje pokaždé večerní duel a pokaždé před kamerami ČT a portálu TVCOM.cz V pátek kolem osmé hodiny večerní už budeme znát postupující do play-off.

Všichni zainteresovaní věří, že se v Brně stále populárnějšímu „Kéniku“ i proti silnějším soupeřům s mnohonásobně vyšším rozpočtem podaří zabojovat o postup. Po osmifinále sahaly Brňanky už loni, když se všechny čtyři celky v základní skupině srovnaly na třech výhrách i porážkách a o postup připravilo KP jen horší skore.

Program EuroCup Hubu v Brně (Skupina D)

Úterý 19. ledna

15:00 MBA Moskva – Elagig Il Ozel Idare (TVCOM.cz)
18:00 InvestInTheWest ENEA Gorzow – KP Brno (TVCOM.cz, HbbTV a web ČT)

Čtvrtek 21. ledna

15:00 Elagig Il Ozel Idare – InvestInTheWest ENEA Gorzow (TVCOM.cz)
18:00 KP Brno – MBA Moskva (TVCOM.cz, HbbTV a web ČT)

Pátek 22. ledna

15:00 MBA Moskva – InvestInTheWest ENEA Gorzow (TVCOM.cz)
18:00 KP Brno - Elagig Il Ozel Idare (TVCOM.cz, HbbTV a web ČT)