Ty jo, takoví borci se zvedají z lavičky!

11.08.2019 - red
počet přečtení: 988
vytvořeno 11.08.2019, upraveno 11.08.2019

ECHO 3. PŘÍPRAVY LVŮ S VÍTEM KREJČÍM Už prvním poločasem rozhodl národní tým o třetí přípravné výhře ze tří zápasů. Jordánský soupeř kladl na pražské Královce výraznější odpor podpořený trojkami jen prvních sedm minut, pak už se ale česká mašina začala rozjíždět a po dvaceti minutách i díky soustavě efektních brejkových akcí a dunků byla napřed 56-37, vedena nečekaným top skórerem Vítem Krejčím. 19letý benjamínek týmu stihl dvě smeče z rychlých protiútoků i trojku z ohromného výskoku nad obranu. Celkem už do půle za svých deset minut vysázel 10 bodů! Češi při velké rotaci sestavy nakonec zvítězili 98-67, když jejich top skórerem byl s 15 body za 21 minut Krejčí, následován Matinem Peterkou (13+6 doskoků) a 10bodovým triem Pavel Pumprla, Šimon Puršl, Jaromír Bohačík. Celek přestřílel soupeře z trojek (11-7), z brejků (14-2) i zpod koše (48-32), navíc násobně méně zrácel (5-24), ale stejně jako s Tuniskem prohrál doskoky (35-41).

„Byl to vydařený zápas, ale moje role v týmu se nemění a tohle se ode mě úplně nečeká, i když jsem za to samozřejmě rád. Já jsem tu hlavně od dodávání energie a jsem rád za náš kolektivní výkon. Já jsem dostal první přihrávkou od Kuby Šiřiny na smeč z protiútoku neuvěřitelné sebevědomí a díky tomu jsem se do toho rychle dostal a dal jsem i nějaké trojky,“ vykládal Vít Krejčí, první pozápasový respondent v chumlu novinářů.

Vítku, tušil jste před zápasem tak dobrý osobní výkon?
Právě že vůbec! Cítil jsem se trochu špatně, moc jsem nespal, měl jsem rýmu. Jak jsem ale byl na hřišti, už jsem na to nemyslel a jsem rád, že to vyšlo.

Je ve vašem mladém věku potřebné se chytit hned při prvním vstupu na hřiště?
Jistě je něco jiného nedat první tři střely, když hrajete čtvrtou ligu ve Španělsku před pár lidmi (letos ji hrál). Obecně se po takové sérii do zápasu dostává těžko, tady navíc bylo ještě tolik fanoušků. I když se ale začne minutými pokusy, musí se i dál zůstat agresivní.

Vaši první reprezentační smeč hodně prožíval i Tomáš Satoranský a další, už jste si něco vyslechl?
To přijde asi po zápase, ale jsem moc rád, že mi kluci takhle pomáhají. Mě to i namotivovalo, když se po tom dunku zvedli z lavičky. Jak jsem viděl všechny ty skvělé hráče, říkám si „tyjo, to je skvělej pocit“. A jestli budu muset něco dát do týmu jako nejlepší střelec? Doufám, že ne. Jsem tu ale nejmladší a o tomhle nerozhoduju. Udělám, co mi řeknou.

No, třeba centr Ondřej Balvín na vás při hře pokřikoval „Střlíej! Střílej!“…
On už mi to říkal i oba předchozí dny, protože na tréninku se mi docela dařilo. I za to jsem rád, jak mě ostatní podporují, abych se nebál střílet. I „Saty“ (Satoranský) mi říkal: „Ničeho se neboj, hraj svoji hru“. A tohle hodně pomáhá, když i od tak zkušených hráčů dostávám zelenou ke střelbě.

Váš úvodní dunk přišel po zpětné přihrávce Jakuba Šiřiny, běžícího před vámi, mezi jeho nohama. Zkoušíte takové věci i při tréninku?
Ne, ne. „Šířa“ má skvělý přehled o hře a skvělé přihrávky. Já ještě na druhé straně viděl běžet někoho jiného a myslel si, že to půjde právě tam. Naštěstí o mě věděl a poslal mi to.

O kolik bude těžší příští turnajový test v Německu, zejména proti domácím, kteří mají několik hráčů v NBA?
Bude to těžký zápas, ale čím víc kvalitních zápasů, tím líp pro nás i pro mě individuálně. Ani ve skupině MS nemáme žádného lehkého soupeře. Jinak musím říct, že tahle pražská příprava se povedla. A ještě nás čeká kvalitní turnaj v Koreji. Při domlouvání přípravných zápasů se odvedla dobrá práce.