Trutnov dál čeká a 50 tisíc pro Levharta

14.10.2019 - red
počet přečtení: 841
vytvořeno 14.10.2019, upraveno 14.10.2019

ECHO 5. KOLA RENOMIA ŽBL 38 bodů. Takový byl nejmenší rozdíl ve skore ve čtyřech utkáních neúplného pátého kola RENOMIA ŽBL, v němž pražský USK vyloupil Chomutov (41-89), brněnské Žabiny Trutnov (58-96), KP Brno doma zničilo Slovanku MB (88-41) a pražská Slavia strakonickou U19 Chance (116-60). Podle bilance je za vedoucím USK (5-0) druhé KP (4-1) a třetí Hradec Králové (3-1). Na první úspěch zatím čekají Trutnov (0-4) a U19 Chance (0-2).

Tvrdá srážka nováčka s Euroligou

Předehrávku pátého kola obstaral duel mezi nováčkem z Chomutova a úřadujícími šampionkami USK Praha. Skončil podle očekávání (41-89), ale Levhartice nedaly svou kůži lacino.

Jak už bývá pro Pražanky zvykem, nastoupily na své soupeřky hned od začátku a agresivní obranou je nutily ke ztrátám, kterých nakonec Levhartice spáchaly 26. Domácí hráčky i přes znovu velmi slušně zaplněnou halu ani jednou nevedly, přesto ještě v první čtvrtině relativně držely krok a po deseti minutách prohrávaly jen o 11 bodů. Pak ale hostující hráčky ještě víc přitlačily v obraně, dovolily soupeřkám jen čtyři body za druhé hrací období a definitivně rozhodly.

Svěřenkyně trenérky Hejkové sice nedokázaly podruhé z pěti zápasů překonat stobodovou hranici, i tak ale vedly až o 49 bodů a mohly dostatečně rozdělit zátěž mezi všech devět hráček, se kterými do Chomutova přijely.

V domácím dresu se střelecky alespoň trochu dařilo jen zkušené pivotce Tereze Vorlové, která nastřílela 14 bodů, na druhé straně se do dvouciferných čísel dostalo pět hráček v čele s Marijou Režan, která zaznamenala 23 bodů a navíc i 10 doskoků.

Zápas se hrál i pro dobrou věc, když se oba celky zapojily do charitativní akce pro mladého Levharta Davida Soptu. Výsledek této akce pražského USK a jeho nadace Koš proti drogám plus dobrovolné vstupné daly dohromady fantastických 50.000 korun.

Tomáš Eisner (kouč DSK Levhartice Chomutov): „Předvedli jsme maximum toho, čeho jsme schopni. Nedostali jsme ani devadesát bodů, takže nějakou kvalitu v obraně máme. USK má vyšší hráčky, takže některé akce se ani ubránit nedaly. Hlavní bylo, že jsme se nedopouštěli ztrát, ze kterých by nás soupeř trestal. Zápas jsme si užili, přišli lidi, takže jsme nechtěli, aby to skončilo debaklem. To se nám povedlo a já holkám děkuji, že to odbojovaly.“

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Po středečním utkání v Ostravě jsme k tomuto pátečnému zápasu nastoupily bez normálního tréninku a hlavně cesta z Ostravy byla velmi únavná. Přežily jsme to ale ve zdraví, protože už jsem počítala hráčky, které nemají žádné zranění. Blíží se nám Euroliga, takže to dopadlo výborně – nikdo další se nezranil. Měly jsme to jako poslední přípravu před Euroligou.“

Rychlá práce KP

Čtvrtou výhru z pěti zápasů a velmi dobrý vstup do sezony mají na svém kontě basketbalistky KP Brno. Svěřenkyně trenéra Dušana Medveckého přehrály doma Slovanku 88-41 a odsoudily své soupeřky ke čtvrté prohře z pěti utkání.

Duel nabral očekávaný směr už v první čtvrtině, když domácí Brňanky zareagovaly na úvodní ztrátu 2-3 sedmnácti body v řadě a zápas prakticky rozhodly ve svůj prospěch. V úvodu druhé čtvrtiny překročil rozdíl 20 bodů a dál pokračoval stejným směrem. Poslední tři čtvrtiny vyhrály Královopolanky vždy desetibodovým rozdílem a všech deset hráček na soupisce odehrálo alespoň čtrnáct minut. Generálka na premiéru v Eurocupu, která přijde ve čtvrtek v polském Gorzowě, tak nesebrala Brnu tolik sil.

Za KP bylo nejlepší třináctibodové duo Emily Potter (plus 10 doskoků) - Eva Kopecká. Slovanka dvoucifernou střelkyni nenašla, nejlépe na tom byla devítibodová Andrea Ondroušková.

Ján Hricko (trenér Slovanka MB): „Brno ukázalo svoji sílu hned od úvodu, předčilo nás fyzicky i basketbalově, byl problém se uvolnit pro míč. Měli jsme jen některé dobré momenty, ale ani druhý poločas pozitivní změnu nepřinesl.“

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Do zápasu jsme vstoupili dobře, agresivně, rychle se odskočilo na dvacet bodů. I střídající hráčky se přidaly svým výkonem a převáděli jsme obranu, kterou jsem chtěl hrát.“

Trutnov stále bez výhry

Čtvrtou porážku si v novém ročníku připsaly basketbalistky Trutnova. Mladý tým doma podlehl rozjíždějícím se Žabinám 58-96. Brňanky po dlouhé cestě do Trutnova vůbec nepůsobily rozlámaně a na svého soupeř vlétly hned na začátku. V polovině první čtvrtiny odskočily po trojce Michaely Vackové poprvé do dvouciferného vedení, v první desetiminutovce zvládly dát 30 bodů a získaly si klidný náskok. Ve druhé čtvrtině sice zpomalily a dovolily domácím hráčkám korigovat skore, pak však předvedly drtivou třetí čtvrtinu a definitivně rozhodly o své výhře.

K té je dovedla výborně střílející Anežka Kopecká s 19 body a střelbou 10/8 z pole. Justina Matuzonyté přidala 12 bodů a po jedenácti nastřílely Michaela Vondráčková s Petrou Záplatovou. Jedinou dvoucifernou střelkyní poražených byla s deseti body Anna Rylichová.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Nástup soupeře rozhodl o výsledku. Žabiny mají kvalitní tým, což potvrdily. Utekly nám, ale jsem rád, že jsme zápas nevypustili a do poločasu stáhli bodový rozdíl a dokonce jsme vyhráli druhou čtvrtinu. Holky odmakaly každou vteřinu na hřišti. Byli jsme aktivní téměř po celou dobu, ať v osobní, či zónové obraně, donutili jsme Žabiny k 25 ztrátám, což je výborné číslo. Rád bych také vyzdvihl, že jsme uběhali soupeře v rámci protiútoků na body 23-16. To je ono, co chceme hrát, a jsem rád, že se to povedlo proti tak fyzicky vyspělému soupeři, jakými jsou Žabiny. Ve čtvrtek nás čekají doma Strakonice, což je soupeř, kterého chceme a musíme porážet. Nepřipouštíme si nic jiného než první vítězství v sezoně.“

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Vstoupili jsme velmi dobře do zápasu a rychle ho rozhodli. Vytvořili jsme si bodový polštář, který jsme si udrželi po celé utkání. Po povedeném úvodu se zápas vyvíjel ve vlnách. Měli jsme hrozně moc ztrát a měli problém s trestnými hody, to je takový náš evergreen letošní sezony. Jsme rádi za vysoké vítězství, nicméně úplně všechno nebylo ideální, jak napovídá výsledek. V zápase byly pasáže, ve kterých jsme byli mimo koncept, v útoku nám nevycházelo, co máme hrát, a v obraně jsme udělali také několik chyb.“

Hladká výhra a stovka Slavie

Poprvé v novém ročníku padla stovka, kterou nenastřílely šampionky z USK Praha. Povedlo se to jinému týmu z hlavního města, když Slavia doma přehrála U19 Chance 116-60. Ještě v první čtvrtině strakonický celek v Edenu výborně střílel a prohrával jen o devět bodů, pak ale přišla bodová série domácích hráček a díky čtvrtině 28-11 Jihočeškám odskočily do šestadvacetibodového vedení. Od té doby už Pražanky zápas kontrolovaly a stobodovou hranici už překonaly pět minut před koncem.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 23 body slávistka Ines Čorda, na 20 bodů se dostala Richelle Van der Keijl. Strakonice vedla s 16 body Kateřina Galíčková, 13 přidala Karolína Fadrhonsová.