Triple pro Canty! Hradec zavřel Nymburk

19.10.2016 - red
počet přečtení: 1530
vytvořeno 20.10.2016, upraveno 22.10.2016

ECHO 7. KOLA ŽBL Středeční sedmé dějství ŽBL přineslo zajímavé týmové i individuální výkony. K těm týmovým patří otevřená střelnice ZVVZ USK Praha v zápase proti Slovance, kdy stovka odolala už před začátkem posledního dějství. Top individuální výkon pak předvedla ostravská Canty, která jako první v letošní sezoně zaznamenala triple-double!

BLK Slavia Praha - BK Lokomotiva Trutnov 89-55

Čtyřzápasová série neporazitelnosti pro Trutnov skončila. Utnula ji Slavia, která tak splnila roli favorita a nadále útočí na přední příčky. Domácí celek si už během první půle vytvořil dobou výchozí pozici, ale o svém vítězství definitivně rozhodl po změně stran, když třetí čtvrtinu ovládl v poměru 22-7.

Slavia se opět mohla spolehnout na příspěvek od nejlepší střelkyně soutěže Krystal Vaughn, která znovu zaznamenala 20 bodů. Svůj dosud nejlepší výkon v sezoně na útočné polovině podala proti svému bývalému týmu Michaela Vondráčková, autorka 15 bodů. Trutnovské basketbalistky ve svém středu našly jen jednu dvojcifernou střelkyni – Prokešovou se 17 body. Největší rozdíl mezi oběma celky byl na doskoku, kde vládly domácí hráčky v poměru 45-26.

Martin Stavěl (kouč BLK Slavia Praha): „Na zápas jsme se pečlivě připravovali a myslím, že se nám to povedlo. Chtěli jsme být u jejich střelců. To se nám povedlo až ve druhém poločase, kdy jsme obdrželi jen 20 bodů. To byl hlavní důvod, proč jsme vyhráli. V útoku jsme neměli problém po celý zápas. Myslím, že jsme byli lepší ve všech činnostech a zápas zaslouženě vyhráli.“

Petr Kapitulčin (kouč BK Lokomotiva Trutnov): „Zápas nás vrátil na zem a tam, kam patříme. Musíme si přiznat, že Slavia má letos lepší družstvo a jiné ambice než my. Podle očekávání vyhrála. Celkový rozdíl je možná až moc veliký a mrzí mě. Částečně je to proto, že jsme prostřídali a částečně proto, že náš výkon jde dolů. Načasovali jsme formu na důležité zápasy, které pro nás byly ty minulé, a Slavia nás potrestala. Teď se musíme dát dohromady na příští zápas s Ostravou.“

U19 Chance - KP Brno 58-97

Jen první čtvrtinu dokázaly domácí basketbalistky držet krok s favorizovaným KP Brno. Strakonicím pak odešla střelba, a když si Brňanky udržely produkci v útoku, začaly domácí hráčky ztrácet. Jejich krize se prohloubila až na rozdíl téměř 40 bodů.

Ve strakonickém dresu zatím vždy někdo vystoupil z průměru, ale zatím to nestačilo na žádné vítězství. Tentokrát to byla reprezentantka do 16 let Ludmila Dudáčková, která si 17 body a především bezchybnou střelbou vytvořila nové osobní maximum v ŽBL.

To Brňanky spoléhaly na zkušené basketbalistky. Tereza Pecková během 21 minut zatížila konto soupeřek 22 body, ale dvouciferný počet bodů zaznamenaly ještě další tři spoluhráčky a KP se tak po těžkém začátku sezony začíná drát do horní poloviny tabulky.

Jiří Johanes (asistent U19 Chance): „S výkonem jsme spokojeni. Soupeř byl kvalitní a ten rozdíl mezi námi tam je. Kromě druhé čtvrtiny, kterou jsme prohráli 7-24, jsme s hosty drželi krok.“

Marian Svoboda (kouč KP Brno): „Utkání bylo tvrdší, takže mě mrzí zranění hráčky White. Přijeli jsme vyhrát a roli favorita jsme splnili. Jsme tým, který se stále ještě sehrává, takže tam byly věci, které je třeba ještě doladit. Takové zápasy nám k tomu dobře poslouží. Strakonické hráčky bojovaly, dokud jim síly stačily. Nebyl to zase tak jednoduchý zápas.“

BA Karlovy Vary - BK Handicap Brno 70-73

Z posledních čtyř zápasů dokázaly hráčky BA zvítězit pouze jednou. Tentokrát je navíc v domácím prostředí čekal soupeř, se kterým by se chtěly poměřovat v boji o závěrečné pozice v tabulce. Jenže ani Handicap nechtěl slevit ze standardů, které nastolil v úvodních zápasech. Dal se tedy předpokládat vyrovnaný zápas. To se nakonec splnilo a diváci viděli zajímavý průběh, i když výsledek by si většina z nich přála jiný.

Domácí hráčky totiž po většinu času musely dotahovat mírný náskok Brňanek. Ten se v průběhu druhého poločase sice vyšplhal až na deset bodů, ale karlovarské basketbalistky utkání nevzdaly. Pět minut před koncem byl stav vyrovnaný. Pak zase na chvíli odskočilo Brno a závěrečná snaha domácích už přinesla pouze snížení na konečný rozdíl tří bodů.

Domácím nepomohl k úspěchu ani double-double Julie Reisingerové (23+11 doskoků) či výkon Karolíny Malečkové (16+9 doskoků). Scházel jim totiž příspěvek od Dany Kušlitové, která na pět faulů nezaznamenala ani jeden bod. Naopak na druhé straně potvrdila dobrou formu Jana Hausknechtová.

Roman Maleček (asistent BA Karlovy Vary): „Maximálně vyrovnané utkání, ve kterém bohužel byli o malinký chloupeček vepředu hosté a to zejména díky tomu, že na jejich straně se bodově prosadilo více hráček. U nás se k Julče Reisingerové přidala jen Karolína Melčková a pak už tam byl velký odstup.“

Jan Bobrovský (asistent BK Handicap Brno): „Bylo to takové tvrdší utkání. My jsme podali dobrý výkon v obraně. Nesmím a nemůžu komentovat rozhodčí, ale některé výroky jsou zvláštní.“

Sokol ZVUS Hradec Králové - DSK Basketball Nymburk 77-60

Bylo to utkání, které mělo pravdivě ukázat aktuální formu obou celků. S její nestálostí se na začátku sezony potýká především Nymburk. Ta tam je jeho loňská suverenita, kdy na něj nevyzrál nikdo kromě ZVVZ USK Praha. Do poločasové přestávky to přitom bylo vyrovnané utkání a Nymburk dokonce měl jeden bod k dobru. Jenže pak přišla čtvrtina, kterou si Středočešky za rámeček nedají.

Domácí Lvice v ní totiž zcela dominovaly. Nastřílely soupeřkám 31 bodů a inkasovaly 18. Zde položily důležitý základ k vítězství. Nymburk se proti silnějším soupeřům trápí v útoku a ani v Hradci to nebylo o moc lepší. Nepomohla ani znalost haly na Eliščině nábřeží. Ještě v minulé sezoně hráčky ZVUS Křížová se Zavázalovou zaznamenaly dohromady 11 bodů.

Domácí tým se mohl spolehnout na hráčky z lavičky. Ty zaznamenaly 39 bodů oproti 21 nymburským. Pro Lvice také mluvila vyšší úspěšnost střelby za dva body.

Romana Ptáčková (trenérka Sokol ZVUS Hradec Králové): „Velmi si ceníme této výhry, která se zrodila velmi dobrou obranou a dobře zvládnutým doskokem. Stejně jako byl vyrovnaný první poločas, čekala jsem celé utkání. Po prvním poločase jsem hráčky upozorňovala na to, že máme nízké procento střelby za tři. Jsem ráda, že ve druhém poločase hráčky sebraly odvahu a ve trojkové střelbě z dobrých pozic pokračovaly, což vzhledem k tomu, že nám to začalo padat, bylo rozhodující. Výhry si cením daleko víc než proti Handicapu Brno, jelikož Nymburk je kvalitnějším celkem. My chceme doma vyhrát všechny zápasy a zatím se nám to daří. S bilancí pěti výher a dvou porážek u nás panuje spokojenost.“

ZVVZ USK Praha - Slovanka MB 126-55

Hra kočky s myší. Tak by se bez nadsázky dal popsat souboj ZVVZ USK Praha se Slovankou MB. Pražanky přitom ani neměly výhodu domácího zázemí na Královce, protože zápas se odehrál v Černošicích. To ale obhájkyním titulu, které se poprvé sešly v takřka kompletní sestavě, vůbec nevadilo. Vždyť už v první čtvrtině nastřílely soupeři neuvěřitelných 43 bodů!

Jenže to domácím hráčkám nestačilo a v kanonádě pokračovaly. Už ve třetí čtvrtině tak překonaly hranici 100 bodů a od obrovského debaklu Slovanku zachránila poslední čtvrtina, ve které už domácí ubraly z ofenzivního tempa a poprvé v zápase za 10 minut neskórovaly 30 a více bodů. Hned sedm hráček USK překonalo dvoucifernou hranici nastřílených bodů. U Slovanky byla taková jediná.

Ivan Beneš (asistent ZVVZ USK Praha): „O výsledku se rozhodlo již v první čtvrtině. Pak se zápas víceméně dohrával. Slovanka se zbavila respektu ve druhé polovině utkání, kdy podala velmi statečný výkon. Myslím, že se basket v Černošicích musel líbit.“

Jan Devátý (kouč Slovanka MB): „Jednoznačné vítězství USK Praha. Poprvé byl v nejsilnější sestavě a zrovna na nás, ale tak to je. My samozřejmě přejeme USK úspěch hlvně v Eurolize pro český basketbal. Pro naše mladé družstvo to bylo poučné utkání, kde hráčky viděly, jak se musí zlepšit.“

Sonja Petrovič (křídlo ZVVZ USK Praha): „Bylo to super utkání. Byly jsme zas všechny pohromadě a uživaly si každou minutu na hřišti a všechny jsme moc rády, že jsme opět zpátky a můžeme hrát spolu pěkný basketbal.“

MK Technic Brno - SBŠ Ostrava 66-86

Brněnský Technic stále čeká na první domácí vítězství v ŽBL. A platí to i po zápase, kde k němu mělo být blíž než v těch ostatních. Na Morendu totiž přijela SBŠ Ostrava. Bohužel pro domácí ale nezapomněla vzít s sebou Briyonu Canty, která Technic dokonale zničila. Jako první v letošní sezoně totiž zaznamenala triple-double za 21 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí.

Výjimečný individuální výkon by ale Ostravankám sám o sobě nestačil, zvláště když ho alespoň bodově na druhé straně vyrovnala Zítková (22). Další střelkyni domácí tým našel ve Stehlíkové, ale pak už to bylo horší. To na ostravské straně se ke třem zahraničním hráčkám, které tradičně přispívají dvouciferným počtem bodů, přidala ještě Kopecká. Ostrava kralovala pod košem a až hrozivý rozdíl byl v úspěšnosti střelby za dva body (29 - 57).

Tibor Jány (kouč SBŠ Ostrava): „Jsme rádi, že jsme zvítězili. Nečekal jsem, že to bude až takovým rozdílem. Soupeř byl houževnatý a má hráčky, které rádi hrají průnikovou hru. Z toho plynuly naše chyby v obraně a fauly. Dávali jsme soupeři šanci skórovat z trestných hodů a držet nás v napětí. Bylo dobré, že jsme na konci dokázali udržet míč a prosadit se na perimetru. Měli jsme v závěru i trestné hody a to v konenčém důsledku pomohlo.“