Těším se na každé zaklepání na dveře

09.11.2020 - red
počet přečtení: 237
vytvořeno 09.11.2020, upraveno 09.11.2020

S NATÁLIÍ STOUPALOVOU První reprezentační zkušenosti sbírala v pražské bublině před startem druhého kvalifikačního okna o EuroBasket 2021 opora brněnských Žabin Natálie Stoupalová. Ta se díky velkým absencím způsobených testy na covid dostane nejen do finální dvanáctky, která v pondělí odcestuje do lotyšské Rigy, ale má šanci si v duelech proti Dánsku a Itálii vybojovat premiérové minuty v dresu s nápisem Česko na hrudi.

„Je toho strašně moc nového - ať trenér, hráčky, nebo i spousta dalších věcí. Ale je to super a moc si to užívám. Oproti klubu je to velká změna a doufám, že mi to hodně dá,“ věří Natálie.

Dvaadvacetiletá pivotka si musí rychle zvykat na všechno včetně přísného trenéra Štefana Svitka. Na druhou stranu má z Žabin zkušenosti s Viktorem Prušou a součástí brněnského týmu je pořád i legendární Jan Bobrovský, který také nejde pro ostré slovo daleko.

2446MDA.jpg

„Holky říkaly, že trenér umí být občas ostřejší a přijdou i nějaké výbuchy, ale zatím je to v pohodě. Za ty roky kolem basketu už jsem zvyklá na přísné trenéry,“ usmívá se.

Rodačka z Jeseníku má první reprezentační zážitek se vším všudy, když se spolu s ostatními hráčkami hned po čtvrtečním příjezdu do Prahy uzavřela do izolace na hotelovém pokoji, a veškerý čas tak tráví buď tam, nebo na tréninku. Podobný režim čeká lvice kvůli ochraně před koronavirem i po přeletu do Lotyšska.

„Není moc příjemné být zavřená od rána do večera a jen si odskočit dvakrát denně na trénink do haly. Člověk by si rád vyrazil aspoň na procházku protáhnout nohy, ale můžeme jen ležet na pokoji, tak se snažím aspoň protahovat. První den jsem odpočítávala každou vteřinu a těšila se aspoň na zaklepání na dveře, které znamenalo jídlo, a tím pádem člověka. Zachraňují mě tak seriály na Netflixu a knížky,“ popisuje aktuální situaci Stoupalová.

Volný čas na pokoji zabírá Natálii také stále větší množství herních signálů, které Štefan Svitek hráčkám předává. „Během dvou tří tréninků se na nás sesypalo „milion“ věcí v obraně i v útoku. Je potřeba být plně koncentrovaný a mrknout na akce případně i po tréninku. Snad si to sedne, zatím všechno stíhám,“ věří si Stoupalová, která si užívá, že může být na palubovce mimo jiné s Kateřinou Elhotovou.

„Mám z holek velký respekt, hodně toho dokázaly a jsem moc ráda za takové zkušenosti. Motivuje mě to do další práce. Celou účast v reprezentaci beru jako obrovskou příležitost. Doufám, že se dostanu na hřiště, budu ráda za každou minutu, a pokud nastoupím, nechám tam všechno,“ slibuje Stoupalová.

Dnes čeká Češky náročný přesun do Rigy, který absolvují s přestupem v polské Varšavě. Letecké společnosti totiž na poslední chvíli zrušily přímé lety do Lotyšska, vedení týmu tak muselo volit náhradní variantu.

„Létám odmalička, takže na letadlo se vždycky těším. O prázdninách jsem byla v Itálii a pak v Rakousku, ale oboje bylo autem, takže budu sedět po delší době v letadle a jsem zvědavá, jak to bude vypadat na letištích,“ těší se Stoupalová, která prý v hlavě zatím nemá ani Dánsko ani Italky.

„Nejdřív se zaměřujeme na sebe, abychom se sehrály po té tréninkové pauze. Do poslední chvíle nebudeme vědět, v jaké sestavě přijedou soupeřky. Až v Rize tak budeme řešit taktiku a konkrétní hráčky,“ informuje.