Super duel Petra vs Kristýna pro Žabiny!

26.01.2020 - red
počet přečtení: 332
vytvořeno 26.01.2020, upraveno 26.01.2020

ECHO FINÁLE ČP ŽEN Nejužitečnější hráčka finálového turnaje Českého poháru, reprezentační rozehrávačka Petra Záplatová (na snímku v bílém), si vzala svoje Žabiny do batohu a přes srázy dvou prodloužení finále je za svých více než 43 minut 26 body včetně řady klíčových tref dotlačila k titulu. Po vítězství 93-90 nad Hradcem Králové, jemuž nestačil ani jeden z kariérních výkonů Kristýny Minarovičové, autorky 36 bodů.

Hradec měl ve finále lepší jen start, na který Žabiny dokázaly zareagovat dřív, než jejich manko narostlo do dvouciferných výšin. Dokonce šňůrou osmi bodů na chvíli otočily. To Hradci chyběla na hřišti hlavní pivotka Kulichová. Po jejím návratu se vše vrátilo do starých kolejí. Lvice navíc střelou s klaksonem určily své vedení na osm bodů.

Přesně v zájmu atraktivity se ale houpačka opět překlopila na druhou stranu. Hradec srážely zdánlivě zbytečné ztráty, vyvolané však vytaženou brněnskou obranou. Brňanky byly v laufu, a tak jim přesně podle basketbalových zákonů do koše padaly i těžké střely. Najedou to byly ony, kdo vedl o šest bodů. Hradecká trenérka Ptáčková řešila krizi Zavázalovou na rozehrávce. Ztráty se zastavily a rozehrávačka navíc přidala i důležité střely z dálky.

2119MzF.jpg

Trenérovi soupeře Prušovi přidělaly vrásky na čele pro změnu fauly pivotek. Už v polovině druhé čtvrtiny měla Matuzonyté tři a Stoupalová dokonce čtyři. To vše byla „práce“ Petry Kulichové, která si v podkošovém prostoru počínala aktivně, jak je jejím zvykem. Paradoxně po svém útočném faulu si ale i hradecká pivotka připsala třetí osobní chybu už do poločasu.

Ofenzivní představení ze druhé čtvrtiny už se po změně stran neopakovalo. O to urputnější boj o zlaté pohárové medaile byl. Žabiny držely ještě chvíli dobrou mušku a tím i náskok na hranici deseti bodů. Pak se ale brněnský stroj na body zasekl. Hradecké basketbalistky slavily úspěch těsnou obranou. Když jí navíc vytáhly na polovinu soupeřek, dostaly se ve skore už na dostřel.

Brněnský celek si ale stále držel mírné vedení. Nedařilo se mu však odskočit na víc než pět bodů. Lvicím se ovšem dlouho také nedařilo přetavit svou dobrou hru v obraně v ofenzivní úspěch. Klaudová ani Zavázalová nevyužily šance dorovnat soupeřky z trestných hodů.

Necelé tři minuty do konce se ale Hradci přeci jen podařilo dorovnat. Po pátém faulu Matuzonyté, která si ho připsala v útoku, a následné technické chybě vyrovnávala Minarovičová. Začínalo se znovu. Osud zápasu vzala do ruky Vacková. Jejích pět bodů dostalo Žabiny znovu do mírné výhody. 40 vteřin před koncem ale vyrovnala díky koši s faulem Minarovičová. Pevné nervy na druhé straně prokázala Záplatová. 17 vteřin před koncem vedly Žabiny o dva body. Ne dlouho. Opět v tom měla prsty Minarovičová. A protože poslední střelu Záplatové zablokovala Kulichová, připsalo pohárové finále dalších pět minut navíc.

Dvě minuty se v prodloužení čekalo na body. Nulu vymazala až brněnská Kateřina Zohnová. To vyprovokovalo Lvice, aby zápas zlomily. Jejich šest bodů v řadě utnula znovu Zohnová, aby tři vteřiny před koncem znovu vyrovnala Záplatová. Lvice pak poslední akci rozehrály na Kulichovou, ale ta není střelkyně z dlouhé vzdálenosti - druhé prodloužení!

Výrazně promluvila do vývoje druhého extra období trojka Stoupalové. Následný nájezd a zisk Záplatové dostaly Žabiny do pětibodového vedení, nejvyššího obou týmů v prodloužení. Naději Lvicím trojkou vrátila Effangová. Hráčky na obou stranách obrovsky bojovaly. Po dalším koši Minarovičové bylo opět vyrovnáno. Padesátiprocentní trestné hody Stoupalové a Křivánkové dostaly Žabiny do dvoubodového vedení. Minarovičová pak pod tlakem nedala. Potvrzení na svých rukou měla Záplatová. Dala jeden trestný hod. Šance pro Hradec. Klaudová vyslala nadějnou střelu, ale minula. Následné neúspěšné trestné hody Křivánkové už na vítězství Žabin nic nezměnily.

Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové 93-90 po 2P
Nejvíc bodů: Záplatová 26, Zohnová 19, Matuzonyté 10 – Minarovičová 36, Kulichová 14 bodů a 16 doskoků, Zavázalová a Marečková po 11

Viktor Pruša (kouč Žabiny Brno): „Těžko teď mluvit… My jsme 31 minut vedli. Myslím, že to byla obrovská mentální výhra holek. Byl to druhý vyrovnaný zápas. Znovu jsme se vlastní vinou dostali k tomu, že jsme dobře rozehraný zápas mohli prohrát. Ukázalo se ale, že jsme to zase chtěli asi o trochu víc. Myslím, že jsme v některých fázích hráli velmi chytře a efektivně. Hráčky, které mají hlavní role, je naplnily. Chtěly se o to prostat. Nemám slov, jsem hrozně pyšný. Holkám to moc přeju. Těžko říct, jestli hráčky ještě v prodloužení poslouchají pokyny. To už dost taktiky padá, člověk má jeden timeout, holky jsou hlavou jinde, hrají na morál. Je to trochu o štěstí, kterého jsme měli trochu víc. I tak si myslím, že to nebyla výhra šťastná, ale zasloužená.“

Romana Ptáčková (koučka Sokol Hradec Králové): „Když to shrnu, tak to byla skvělá reklama na ženský basketbal. Nerada používám klišé, ale holky ze sebe dostaly maximum sil. Rozhodly detaily – pár nedaných trestných hodů, nájezdů, trojka. Někdy nás zradilo řešení situací. My jsme měly trochu zdravotní problémy, proto jsme dohrávaly v užší rotaci. Klobouk dolů před holkami, co předvedly. Musíme pogratulovat Žabinám. Je to vabank. Mrzí mě, že jsme v závěru vedly o čtyři body a pak nás malé chybičky připravily o vítězství. Kristýna Minarovičová se celý týden trápila, měla zdravotní problémy a včera jsem jí šetřila. Dneska klobouk dolů, co předvedla!“