Sezona NCAA mi začne až na Nový rok

30.07.2020 - red
počet přečtení: 380
vytvořeno 30.07.2020, upraveno 30.07.2020

S JANEM ZÍDKEM Už dříve naznačil, že nemá v úmyslu dosáhnout postavy bodybuildera, jakou si vypracoval táta Jiří ve svých raných univerzitních dobách. Přesto bylo znát, že mezi červnovým zápasem lvů U24 s Levicemi a nástupem do kempu dospělých na Janu Zídkovi opět nějaká hmota přibyla. „Jo, párkrát jsem to v posilovně přikrmil,“ usmál se po jednom z tréninků v Mariánských Lázních. Když však při hře pět na pět přišel čas sílu využít a zahrát naplno do prvního rozehrávače Chicago Bulls Tomáše Satoranského, byl power forward ze slavné basketbalové rodiny poněkud ostýchavý.

„Bylo to tím, že se hrálo po dlouhé době pět na pět. Zrovna tenhle útok jsem nezahrál nejlíp, měl jsem jít víc do Tomáše. Zbytečně jsem se vyhýbal kontaktu a pak jsem chtěl nahrávat,“ zpytoval 20letý mladík svědomí po jednom ze svých prvních tréninků s reprezentací dospělých, v níž si podle vlastních slov přístup starších kolegů nemůže dost vynachválit.

2388ZTA.jpg

Při hře už se také utkal s o 12 čísel vyšším velikánem Ondřejem Balvínem, jedním z nejlepších centrů španělské ACB. Větší školu tak na úvod jen těžko mohl získat. „Ta jeho výška a hmota je znát. Když jde do zakončení přes hlavu, snažím se mu to nějak ztížit, ale zblokovat to při jeho parametrech nejde,“ kroutí hlavou student prvodivizní univerzity Pepperdine, který si mimo jiného všiml, že na úrovni reprezentace se klade mnohem větší důraz než v NCAA na taktiku a provedení technických prvků.

Zídek, jehož oblíbencem v NBA je rozehrávač Dallasu Luka Dončič, ovšem největším vzorem nadále zůstává táta, sice nyní plánuje dokončit čtyřletá studia na Pepperdine, nicméně po svém druhém roce, tedy už příští léto, by se v případě výrazného nárůstu výkonnosti zkusil porozhlédnout už i po profesionálním angažmá, v Evropě, nebo dokonce v zámoří.

Nyní má za sebou složitá jednání o návratu do USA v nadále nejistých časech koronaviru. „Měnilo se to ze dne na den, ale měl bych odlétat 11. srpna. Sezona sice nejspíš začne až na Nový rok a studium pojede online přes počítač, ale trenéři chtějí, abychom už spolu aspoň trénovali,“ popisuje urostlý chasník nepříjemnosti před svou druhou sezonou v kalifornském Malibu.