Satoranský 6. trofejí vyrovnal Welsche!

31.07.2020 - red
počet přečtení: 395
vytvořeno 31.07.2020, upraveno 31.07.2020

UDÁLOST Čtvrtý Čech v NBA Tomáš Satoranský, lídr šestého týmu loňského světového šampionátu a první rozehrávač ikonického klubu Chicago Bulls, opět obhájil prvenství a stal se Basketbalistou roku. Vytvořil dosud nepřekonaný rekord, kdy jej v tradiční anketě na první místo nominovali všichni hlasující. Šestou trofejí navíc vyrovnal dosavadního rekordmana Jiřího Welsche. Druhý mezi muži skončil Jaromír Bohačík a třetí místo obsadil národní kapitán Vojtěch Hruban. Mezi dámami obhájila trůn kapitánka pražského USK a šéfka reprezentace Kateřina Elhotová.

„Je to samozřejmě super, ale podle mě byla ta poslední sezona hlavně o kolektivním úspěchu,“ podotkl 28letý vítěz Tomáš Satoranský při dnešním vyhlášení v Mariánských Lázních, kde je s národním týmem na soustředění.

„Já jsem hlavně vždycky rád, když se tu můžeme všichni setkat, navíc v tomhle těžkém roce. To ukazuje, jak jde u nás basket po mistrovství světa nahoru, když se tu všichni sejdeme ve svém volnu.“

2396NDV.jpg

Svou letošní sezonu označil vinou koronavirové pandemie za zvláštní. „Osobně jsem měl dost náročný rok, protože po velkém úspěchu v Číně přišlo velké fyzické i psychické vyčerpání a hned jsem se musel připravovat s novým týmem v Chicagu. Tam jsem měl výbornou pozici, ale nebylo tolik sil na ty nejlepší výkony. Bohužel jsem se trochu celou sezonu trápil. Pevně tak věřím, že tohle nechtěné volno nám všem pomohlo a i já budu začínat příští sezonu svěží.“

Nad vyrovnáním počtu trofejí kamaráda Jiřího Welsche Satoranský jen mávl rukou. „Jirka už se v posledních letech - vlastně to začalo ještě před koncem kariéry -, snaží být jen Golfistou roku. Možná na to padne nějaký vtip, ale pro mě není důležité, koho jednou překonám. Samozřejmě mi pomáhá, že jsem jediný český hráč NBA.“

A jak dopadly další kategorie?

Nejlépe hodnoceným mladým hráčem se stal Vít Krejčí. Nejlepším trenérem profesionálního basketbalu je Ronenen Ginzburg. A Trenérem mládeže byl zvolen písecký Jan Čech.

Stejně jako muži mají i české basketbalistky staronovou královnu. Kateřina Elhotová tradičně dokazuje své sportovní i vůdcovské schopnosti. Na ženském EuroBasketu, který byl pro českou reprezentaci 13. v řadě, byla opět nejlepší hráčkou výběru trenéra Svitka. Triumf slaví potřetí v řadě a počtvrté celkově. Druhé místo obsadila Julia Reisingerová, která na šampionátu ze zdravotních důvodů chyběla. Třetí místo obsadila reprezentační kapitánka Romana Hejdová.

„Abych byla upřímná, tak jsem byla dost neskromná a koukala jsme se na ty, kteří získali nejvíc ocenění po sobě a doufám, že to není poslední. Je to podle mě úžasný úspěch,“ radovala se Kateřina Elhotová.

„Mám radost, že se celá akce vůbec zorganizovala, protože to během posledních měsíců nebylo vůbec jasné. Událo se toho dost. Mám z toho umístění velkou radost, pro mě je to vždycky slavnostní záležitost. Dneska je to pro mě speciální, protože tady mám své blízké a mám jich tady víc.“

Nejlepší mladou hráčkou byla zvolena Eliška Hamzová.

Titul nejlepšího basketbalisty 3x3 si odnesl Vladimír Sismilich. Mezi ženami kralovala Monika Satoranská. Nejlepšími mladými hráči 3x3 se stali Filip Staniszewski a Kateřina Galíčková.

Oproti tradičním zvyklostem letos nebyla vyhlášena Síň slávy. Z důvodu zdravotních rizik se legendy českého basketbalu letošního slavnostního vyhlášení nemohly zúčastnit a Česká basketbalová federace nechtěla nové členy Síně slávy připravit o zasloužený potlesk a uznání zaplněného sálu.

V netradičním prostředí na kolonádě v Mariánských Lázních u Zpívající fontány dnes v noci český basketbal představil i novou vizuální identitu. Nyní tak bude vystupovat pod názvem CZ BASKETBALL. Cílem nové identity je přiblížit se komunikačně mladé generaci a odkázat na dynamiku a další hlavní atributy v posledních letech úspěšného sportu.

POŘADÍ ANKETY

MUŽI
1. Tomáš Satoranský
2. Jaromír Bohačík
3. Vojtěch Hruban

ŽENY
1. Kateřina Elhotová
2. Julia Reisingerová
3. Romana Hejdová

NEJLEPŠÍ MLADÍ HRÁČI
Vít Krejčí
Eliška Hamzová

NEJLEPŠÍ MLADÍ HRÁČI 3x3
Filip Staniszewski
Kateřina Galíčková

NEJLEPŠÍ HRÁČI 3x3
Vladimír Sismilich
Monika Satoranská

NEJLEPŠÍ TRENÉR PROFESIONÁLNÍHO BASKETBALU
Ronen Ginzburg

NEJLEPŠÍ TRENÉR MLÁDEŽE
Jan Čech