Šampioni z olympiády na Pražském hradě!

15.09.2021 - red
počet přečtení: 1177
vytvořeno 15.09.2021, upraveno 15.09.2021

PŘED WORLD TOUR 3X3 Pouhý týden po evropském šampionátu v Paříži se nejlepší basketbalisté v novém olympijském sportu 3x3 chystají na klání v další exkluzivní lokaci – podruhé v historii se střetnou na náměstí před Pražským hradem v srdci hlavního města, kam se Tour tuto sobotu a neděli celkově vrací už poosmé.

V rámci jedné ze sedmi zastávek letošního kalendáře World Tour se v Praze objeví například dva olympijští vítězové z Tokia v dresu lotyšské Rigy Karlis Lasmanis a Agnis Čavars, ruští držitelé stříbra Ilia Karpenkov a Alexander Zuev v dresu celku Gagarin či srbští bronzoví muži z olympijského klání Aleksandar Ratkov a Mihailo Vašič jako zástupci týmu Liman. Poslední dva jmenovaní jsou navíc novopečení vítězové mistrovství Evropy, které vrcholilo minulý víkend ve městě pod Eiffelovou věží. V hvězdami naplněném klání nebudou chybět ani vicemistři Evropy z Litvy. Z medailistů z posledních velkých akcí tak neuvidíme jen Poláky s hrající legendou Michaelem Hicksem, kteří tento turnaj Tour vynechávají.

Se superstars světového 3x3 se pokusí poměřit nejen vítězové finálového turnaje Chance 3x3 Tour, rakouský Graz, ale také jediný český zástupce Humpolec Bernard, který vyšle do boje čtveřici Šimon Ježek, Vladimír Sismilich, Daniel Zach a Roman Zachrla. Český tým se vrací na nejvyšší turnaj Tour po více než roce, naposledy borci z Humpolce válčili loni v září maďarském Debrecínu, pražský turnaj se kvůli pandemii nekonal.

Hráči Rigy budou i letos patřit mezi největší favority, čeká je obhajoba vítězství z roku 2019, kdy přehráli ve finále americký tým Princeton, třetí skončil srbský Zemun. Turnaj začíná kvalifikací v sobotu v 11 hodin dopoledne, kdy se hraje až do večera, velké finále přijde na řadu v neděli ve 14:25.

 


Mezinárodní basketbalová federace FIBA už také oznámila rozlosování základních skupin, ve kterých si to včetně kvalifikace rozdá celkem šestnáct týmů.

Konkurenti jsou nejspíš rádi, že se v Praze neobjeví srbský celek Ub, který slavil výhru na posledních dvou turnajích World Tour v Debrecínu a Montrealu. Hned šestice týmů si prožije letošní premiéru na nejvyšší úrovni basketbalu 3x3.

Na výhru chce cílit hlavně srbský Liman, který je turnajovou jedničkou, a polovina jeho týmu přijíždí se zlatou medailí z evropského šampionátu z minulého týdne. O dvě postupová místa se ve skupině A poperou s nasazenými osmičkami Jeddah ze Saúdské Arábie a ruským týmem Gagarin. Ten chce útočit na úspěch v čele se stříbrným medailistou Alexanderem Zuevem.

Skupina B má jasného favorita v Rize, která má v kádru dva zlaté medailisty z Tokia v čele s Karlisem Lasmanisem, ale od olympijského turnaje se herně trápí. Navíc postrádá zraněného Edgars Kruminse. V „béčku“ je čeká bitva se srbským týmem Pirot, který se do Prahy kvalifikoval vítězstvím na Challengeru v Hamburku. Svou premiéru na World Tour si prožije mladý ruský tým Runa.

Ve skupině C bude litevský Sakiai Gulbele netrpělivě čekat na výsledky sobotní dopolední kvalifikace, která jim ukáže oba dva soupeře pro základní skupinu, kteří tak budou rozehraní, ale o to více unavení. Litevci přijíždějí s hned trojicí hráčů, kteří o víkendu slavili stříbro na evropském šampionátu. Nejlepšího Litevce na okruhu Aurelijuse Pukelise doplní Darius Tarvydas a Šarunas Vingelis.

Favoritem na postup z kvalifikační skupiny A je nejlepší rakouský tým Graz, který čeká bitva se srbskou Raljou a slovenským týmem Bojnice Meferesu&a. Papírově vyrovnaná kvalifikační skupina B má jako členy izraelský Tel-Aviv, litevský Marijampolé Mantinga a španělskou Ibizu.

V poslední základní skupině D má jako největšího favorita belgické Antverpy, které už byly letos dvakrát v semifinále World Tour, ale do bran finále se zatím nedostaly. Teď je čeká ve skupině bitva s litevským celkem Utena Uniclub, který se kvalifikoval z domácího Challengeru Hoptrans 3x3, a také jediným českým zástupcem Humpolec Bernard.

Češi se střetnou s Antverpami v sobotu v 15:15, Utenu vyzvou na závěr sobotního programu v 18:55.