Ronene, každý Izraelec je na tebe hrdý!

27.10.2020 - red
počet přečtení: 264
vytvořeno 27.10.2020, upraveno 27.10.2020

UDÁLOST Už v blížícím se pokračování kvalifikace o EuroBasket, které Češi odehrají na konci listopadu v Litvě, bude národnímu týmu z lavičky velet český občan. Ronen Ginzburg dnes obdržel české občanství a splnil se mu tak dlouhodobý sen – v zemi, s níž zažil své největší kariérní úspěchy, jež jej proslavily i v jeho izraelské domovině.

Ginzburg převzal národní tým v roce 2013 s již nabytými českými zkušenostmi z Nymburka a dosáhl s ním na největší úspěchy novodobé historie, včetně zlatého hřebu v podobě loňského šestého místa na světovém šampionátu v Číně.

Sám říká, že má dva domovy. Teď to stvrdil i úřední cestou.

2434NTd.jpg

Ve dva roky starém rozhovoru přitom vzpomínal na své první okamžiky, které ho po příletu do Česka optimismem zrovna nenaplňovaly. Neznámí lidé, přílet v noci, sám v bytě jen s prázdnou ledničkou... Musel si chvíli zvykat na českou mentalitu. Rád dává k dobru historku, kdy v autě při každé příležitosti troubil, věren svému izraelskému vychování. Postupem času si ale na místní pravidla zvykl a zemi si zamiloval. A postupem času si svou prací a výsledky získal i přízeň a uznání sportovních fanoušků.

„Před pár lety, když jsem dorazil do České republiky, neměl jsem tušení, co přinese budoucnost. Od té doby se můj osud začal velmi silně proplétat s Čechy. Vaše země se stala mým domovem mimo domov,“ potvrdil Ronen Ginzburg, že Česko bere za svůj druhý domov. I proto, že zde tráví valnou část roku.

Dnes dopoledne dokončil dlouhodobý proces získání českého občanství složením státoobčanského slibu. „Jako hrdému Izraelci je mi velkou ctí obdržet české státní občanství, které přijímám s respektem. Moje hluboká vděčnost patří předsedovi českého basketbalu Miroslavu Janstovi a všem, kteří to umožnili. Znamená to pro mě hodně,“ neskrýval emoce.

„Gratuluju Ronenu Ginzburgovi. Ronene, dosáhl jsi na obrovskího úspěchu s českým národním týmem, když jsi ho dovedl k šestému místu na mistrovství světa. Každý v Izraeli je na tebe hrdý! Je pěkné, že k tomuto okamžiku došlo ve chvíli, kdy slavíme výročí 30 let od znovunavázání diplomatických vztahů mezi našimi dvěma národy,“ nechal se slyšet izraelský velvyslanec v České republice Daniel Meron, který připomněl významné diplomatické výročí.

„Rozhodně se cítím být součástí této skvělé země a chci i nadále být jejím dobrým ambasadorem v zahraničí. Jsem hrdý na to, že mám tu čest trénovat náš národní tým a doufám, že budeme i nadále úspěšní a budeme šířit dobré jméno České republiky po celém světě,“ vyhlíží kormidelník lvů snad brzkou budoucnost, kdy se basketbalisté budou moct vrátit na palubovky.

„Děkuji vám z celého srdce!“ dodal ještě s vděčností.