Rekord Brionny a Chance po obratu No.1

02.12.2019 - red
počet přečtení: 717
vytvořeno 02.12.2019, upraveno 02.12.2019

ECHO 10. KOLA RENOMIA ŽBL V desátém dějství ženské ligy ukázala svou světovou extratřídu americká pivotka ZVVZ USK Praha Brionna Jones, jež zapsala do historie RENOMIA ŽBL první padesátibodový výkon! Třiadvacetiletá rodačka z Baltimoru se o rekordní zápis postarala na palubovce Slovanky, kterou Pražanky spláchly 32-121. Jones za 32 minut měla dvojky 29/20, šestky 12/10 (z 8 získaných faulů), přidala 12 doskoků a její rating měl hodnotu 57, což je třetí nejvyšší číslo za posledních 20 let za dvěma super představeními strakonické Petry Reisingerové (70 a 65). A co se v 10. kole stalo ještě? Stovku vysázelo doma i KP Brno do koše Trutnova (104-66). Slávistky ve svém stánku důrazně oplatily chomutovskému nováčkovi senzační porážku z úvodu sezony (87-59). A strakonická U19 Chance doma otočila s Ostravou a má první výhru sezony (68-63). Už na konci října se předehrával duel mezi Hradcem Králové a Žabinami, který těsně patřil domácím Lvicím (80-76).

Ostrava neudržela náskok
a Strakonice poprvé slaví

Až do desátého kola, tedy prvního „odvetového“, čekaly basketbalistky U19 Chance na první výhru v novém ročníku. Dočkaly se doma s SBŠ Ostrava, když sedmý celek tabulky přehrály 68-63. Hostující hráčky měly většinu zápasu pod kontrolou, závěr ale nezvládly a utkání jim uteklo. SBŠ vedla až na pár momentů ve druhé čtvrtině od začátku zápasu a v polovině třetí čtvrtiny to bylo až o dvanáct bodů.

Ještě sedm minut před koncem to bylo po koši Anny Paťorkové 46-57 pro Ostravu, pak ale Strakonice odpověděly třemi trojkami po sobě a o dvě minuty později byl rozdíl jen čtyřbodový. Netrvalo dlouho a bylo vyrovnáno a necelé dvě minuty před koncem šly Strakonice po slepených koších Fadrhonsové a Galíčkové do vedení. Jones ještě srovnala, ale to byly poslední body Ostravy v zápase. Půl minuty před koncem trefila Petrušková klíčovou trojku a skore uzavřela trestnými hody Tomšovicová.

Kristýna Tomšovicová byla s 15 body nejlepší střelkyní vítězek, Kateřina Galíčková s Eliškou Petruškovou přispěly 12 body. Hostům nestačilo 19 bodů a 11 doskoků Tiffany Jones, 15 bodů nastřílela Sara Dickey.

Úspěšná slávistická odveta

Když Levhartice Chomutov doma v úvodním ligovém kole zaskočily pražskou Slavii, dočkala se zaplněná hala v Chomutově zřejmě největšího překvapení dosavadního ročníku RENOMIA ŽBL. Až do desátého kola si musely slávistky počkat na odvetu, ta se jim však podařila dokonale a Slavia vyhrála 87-59. Pražanky, které doma ještě neprohrály, na soupeře před nadprůměrně zaplněnou halou v Edenu vlétly a snažily se rozhodnout zápas co nejrychleji. Po dvou minutách vedly 9-0, v páté minutě byl rozdíl poprvé dvouciferný. Ligový nováček jako by ztrácel půdu pod nohama a hráčky v modrém nedokázaly na agresivní hru soupeřek odpovídat.

Ve druhé čtvrtině se dokázaly Levhartice ještě zvednout a dostat se na šest bodů, za posledních pět minut prvního poločasu ale daly hostující hráčky už jen dva body a po sérii 11-2 najednou prohrávaly o patnáct. Tam se zápas definitivně zlomil, protože Pražanky ovládly třetí čtvrtinu 27-14, dostaly rozdíl ke 30 bodům a mohly si dovolit v závěru ubrat nohu z plynu.

Šest dvouciferných střelkyň vítězek vedla se 17 body a 9 doskoky kapitánka Petra Bakajsová, o bod méně zvládla Kamila Hošková. V dresu Chomutova se dostala do dvouciferných čísel jen pivotka Tereza Vorlová s 10 body, nová posila z Žabin Karolína Malečková zvládla 5 bodů, 6 asistencí a 4 zisky.

KP rozdrtilo Trutnov

Povzbuzeny skvělým výkonem v EuroCupu v Turecku nastoupily do desátého kola ligy basketbalistky KP Brno proti Trutnovu. Trápící se Východočešky vzdorovaly favoritovi celý první poločas, když se dvakrát i dostaly do vedení a živily naději na výhru. Po přestávce, o které prohrávaly jen o čtyři body, se ale hra hostujících hráček úplně rozpadla a začaly se prosazoval Královopolanky. Ty za druhou půli nasázely díky skvělé ofenzivě 64 bodů a soupeře jednoznačně přejely. Trutnovu se začaly kupit ztráty, kterých tým napáchal celkem 25, a bylo po zápase.

Vítězky vedla Van Grinsven s 21 body a dvacetibodové duo Michaela Stará - Eva Kopecká. Trutnov držela Aneta Finková se 13 body, 12 přidala Michaela Potočková. Brňanky vyskočily na druhé místo neúplné tabulky, Trutnov je osmý.

Nezastavitelná Brionna

Jasnou vůdčí postavu mělo jednoznačné utkání mezi USK Praha a domácí Slovankou. Hráčky mistra dovedla k výhře 32-121 Brionna Jones 50 body, čímž vytvořila historický rekord soutěže, když překonala 46 bodů Jany Stejskalové z Trutnova z roku 2005.

Jones dala 11 bodů z prvních 15 svého týmu, který vedl po pěti minutách drtivě 0-17. V první čtvrtině dala celkem 17 bodů a o 13 přestřílela celý tým soupeře. Ve druhé čtvrtině sice přidala jen čtyři body, ani to ale USK nevadilo a pohodlně navyšoval svůj náskok. Po přestávce třiadvacetiletá basketbalistka znovu šlápla do pedálů a 22 body znovu sama přestřílela celý tým Slovanky. Ligový rekord už tak měla v prakticky v kapse. Definitivně ho překonala čtyři minuty před koncem po střele ze střední vzdálenosti, zápas nakonec dohrála až do úplného závěru.

Sedmnácti body ji doplnila Marija Režan. Slovanku, která hrála jen v osmi hráčkách, vedla desetibodová Andrea Ondroušková.