Pod vedením Effangové k odvetě i trofeji

10.03.2019 - red
počet přečtení: 496
vytvořeno 10.03.2019, upraveno 10.03.2019

ECHO FINÁLE ČESKÉHO POHÁRU ŽEN Stejně jako před rokem se v titulovém duelu Final-4 Českého poháru střetly týmy KP Brno a Hradeckých lvic, jež soupeři vrátily porážku, když jej pod vedením MVP turnaje Pamely Effangové zdolaly 68-63. Effangová vysázela stejně jako Minarovičová 18 bodů, za KP byla zásadnější střelkyní jen autorka 22 bodů Oroszová. Kritickou statistikou utkání byly trestné hody, jež vyzněly jasně pro vítězný tým (27/21 – 13/10).

Brněnské basketbalistky se musely potýkat s větší únavou, neboť postup do finále si vybojovaly v sobotním souboji s Nymburkem až po prodloužení a navíc měly na odpočinek o více než dvě hodiny méně. Při vstupu do finálového utkání na nich únava také byla znát.

Lvice využily ztěžklých nohou soupeře a snažily se Brno rozběhat. To se jim poměrně dařilo. Další skvostnou úvodní čtvrtinu odehrála Effangová, která v ní stejně jako v semifinále zaznamenala deset bodů. Brněnská ztráta začala nabývat rozměrů ohrožujících zlaté ambice. Svěřenkyním trenéra Pospíšila tak přišlo vhod, když hned v úvodu druhé čtvrtiny trefily střely z dálky a dostaly se zpět do zápasu.

1661NzM.jpg

Lvice najednou znejistěly v útoku. I když se jim nedala upřít snaha na útočném doskoku, koš pro ně zůstával zakletý. A tak vytasily jinou zbraň. Brněnskou ofenzivu začaly deptat zónovou obranou. A protože i KP oprášilo svůj semifinálový trumf v podobě vysunuté a především aktivní obrany, rozhořel se na hřišti ten pravý finálový boj.

KP si dobře poradilo s obranou podkošového prostoru, kde eliminovalo Petru Kulichovou. Lvice musely vzdát snahu dopravit míč na nejvyšší hráčku své sestavy a hrozit spíš z perimetru střelbou či nájezdy. Brněnský celek byl ale nadále aktivní v defenzivě, odkud po ziscích vyrážel do rychlých protiútoků, což se ukázalo jako mnohem efektivnější zbraň než postupný útok.

Ve třetí čtvrtině otřáslo nejen hradeckým týmem zranění Michaely Matuškové, která opustila hřiště s poraněným kolenem. Do vývoje utkání začaly vstupovat i osobní chyby. Hráčky Hradce si udělaly rychle čtyři týmové fauly v poslední čtvrtině a na hranici vyfaulování se dostaly Klaudová, Minarovičová i Bura. Na brněnské straně měla čtyři fauly Bartáková. Jako první ale musel hřiště opustit Sládková.

Lvice si dlouho hýčkaly až šestibodové vedení. Jenže pak přispěchaly Oroszová s Kopeckou a jejich dvě dalekonosné střely znamenaly vyrovnání stavu na 56-56. Hradec šel znovu do čtyřbodového vedení, ale KP i pak vyrovnalo. Jenže Lvice měly Kristýnu Minarovičovou a Pamelu Effangovou. Ty zachovaly pevné nervy a vystřílely Hradci pohárové zlato.

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Ve chvíli, kdy jsme vedly o šest bodů, jsme dostaly dvě po sobě jdoucí trojky. Tam byla obava, že to tým KP nakopne a nás to srazí. Pak tam ale měla výborné momenty Týna Minarovičová. I když jsme nezahrály nějaké super věci, které máme naučené, ona to vzala na sebe a rozhodla závěr. Včera to byl jiný soupeř. Nemůžu srovnávat obranu Slavie a KP Brno. Brno má úžasnou defenzivu. Pro nás bylo daleko těžší se tam dostávat. Bylo vidět, že to bylo nervózní utkání, byly tam nepřesnosti na obou stranách. Výkony mohly být možná o něco lepší, ale byl to dramatický zápas hraný v naprostém nasazení.“

Martin Pospíšil (kouč KP Brno): „Udělali jsme chyby, které jsme udělat neměli. Ty se v takových závěrech trestají. Ať si na ten závěr ale každý udělá svůj názor. Každý na hřišti udělal chyby. Je škoda, že se ten závěr hrál tak, jak se hrál. Do zápasu Hradec vstoupil výborně, hrál agresivně. Za to je třeba mu pogratulovat. V obou zápasech naše hráčky, i když ne vše bylo ideální, ukázaly charakter. Za to je třeba jim poděkovat. Teď je pro nás podstatné, abychom se zkoncentrovali na ligové play-off, což bude po takovém víkendu, kdy jsme byli mentálně velmi motivovaní, velmi těžké.“