Odplatu vedla probuzená Elhotová

30.05.2021 - red
počet přečtení: 503
vytvořeno 30.05.2021, upraveno 30.05.2021

ECHO DRUHÉ PŘÍPRAVY LVIC Úspěšný reparát složily ve druhém přípravném utkání před EuroBasketem české basketbalistky. Dokázaly zareagovat na úvodní porážku se Švédskem a v duelu tentokrát hraném za zavřenými dveřmi soupeřkám vrátily prohru výsledkem 79-61. Střeleckou hvězdou zápasu byla Kateřina Elhotová, která si všech svých 19 bodů schovala do druhého poločasu.

Vstup do zápasu přitom připomínal nepříliš povedený výkon z prvního utkání. Švédky na český tým vlétly a v čele s Kalis Loyd a za stavu 0-7 si trenér Štefan Svitek bleskově bral oddechový čas. Timeout lvice probral, začaly využívat podkošovou převahu a spolupráce čerstvé třicátnice Aleny Hanušové s Julií Reisingerovou přinesla zvrat ve skore a Češky šly do vedení. Na první český náskok ale zareagoval švédský tým ostrostřelbou z dálky a sérií 11-0 si vzal vedení zpět.

Trhák Švédek poslal hosty do vedení až o dvanáct bodů, než se dostala na hřiště Renáta Březinová. Ta chytla slinu dvěma střelami ze střední vzdálenosti a na přelomu čtvrtin udržela Češky na kontakt. Lvice se pak probraly a znovu se ujaly vedení i díky devítibodové šňůře, závěrečné dvě trojky těsně před přestávkou ale přeci jen daly do poločasu vedení Švédkám (36-37).

Po přestávce Češky dokázaly navázat na zlepšený výkon z druhé čtvrtiny a pokračovaly v kvalitnějším herním projevu hlavně na útočné polovině. Navíc se konečně chytila Kateřina Elhotová, která se pátečním duelem protrápila se střelbou 12/2. Elitní střelkyni nasázela ve třetí čtvrtině třináct bodů a prakticky sama zařídila lvicím první dvouciferný náskok. Ten si Češky přenesly i do poslední čtvrtiny, když třetí desetiminutovku uzavřela výbornou obranou, získaným faulem a šestkami bojovná Reisingerová.

Frustrovaně působící Švédky nedokázaly reagovat na v daleko lepší pohodě hrající český tým. V bodově skoupé poslední čtvrtině nejprve Češky utekly do sedmnáctibodového náskoku, aby pak Švédsko úspěšnými pokusy z dálky korigovalo rozdíl. Závěr ale patřil v pohodě hrající Elhotové, která dalšími dvěma trojkami stanovila konečný výsledek. Za ní se jako další dvojcifery seřadily Reisingerová (15), Hanušová a Březinová (po 13).

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Více jsme bojovali, nedělali jsme tolik chyb na obou koncích hřiště. Dali jsme pět trojek, což je výrazně lepší než bilance 24/2 z prvního utkání. Celkově byla naše hra lepší, už jsme se lépe viděli v útoku, hráčky pochopily, kam a na koho si máme dávat míč. Kačce Elhotové to konečně padlo, až jsme si všichni oddechli. Začátek zápasu jsme nezachytili, ale potom to už bylo dobré včetně obrany. Start námi trochu otřásl, ale dokázali jsme se z toho dostat a chytit rytmus, po pěti minutách jsme byli ve hře, ale i tak jsme první čtvrtinu prohráli o osm bodů. Díky hráčkám z lavičky, které přinesly potřebný impuls oproti prvnímu zápasu. V obraně se nám dařilo soupeřky unavovat a nutit k těžkým střelám a ztrátám, což je pokrok. Hráli jme proti soupeři, který byl pod košem fyzicky i basketbalově slabší, navíc přebíral všechny clony, takže jsme jen využívali výhod pod košem.”