Obrat Varů, Lvice v dramatu dobyly Prahu

25.01.2016 - red
počet přečtení: 1061
vytvořeno 25.01.2016, upraveno 25.01.2016

ECHO 17. KOLA ŽBL Latinka Dušanič se ve druhém ligovém duelu od přestupu z Ostravy do Žabin poděkovala bývalému týmu 24 body. Lenka Šoukalová ze Žabin si zapsala 14 body kariérní maximum. Drama na pražské Královce nakonec uchvátily Lvice z Hradce a ve čtyřech dohrávající Slovanka v závěrečné části neudržela vedení s Vary vedenými 24bodovou Reisingerovou. To jsou některé z hlavních událostí 17. dějství ŽBL.

Kara Trutnov - U19 Chance 86-55
Nejvíc bodů: Fall 25, Ovsíková 21, Russell 17, Pazderová 10 - Gaislerová 15, Krejčová 11, Vrančič 11

Netradičně už v pátek nastoupily ke svému duelu basketbalistky Kary Trutnov a strakonické U19 Chance. Forma Jihočešek po novém roce stoupá a zdá se otázkou času, kdy si připíšou druhé letošní vítězství. Trutnov však doma splnil roli favorita. Ještě po 25 minutách ztrácely hostující hráčky hratelných deset bodů, ale pak už na palubovce kralovaly hráčky Kary. Ceněný double-double zapsala Aminata Fall, když k 25 bodům přidala i 10 doskoků. Nejlepší výkon sezony si na páteční večer schovala Andrea Ovsíková, autorka 21 bodů.

Petr Martínek (kouč U19 Chance): "V prvním poločase jsme překvapili Trutnov, který patří do vrchní části tabulky. Ve druhém poločase už narůstal nápor domácích a výsledek je nakonec zasloužený. Přesto si myslím, že jsme zanechali v Trutnově dobrý dojem."

Valosun KP Brno - ZVVZ USK Praha 60-85
Nejvíc bodů: Šujanová 15 - Petrovič 20, Dupree 19

Třetí nejtěsnější výhru sezóny mají za sebou hráčky mistrovského ZVVZ USK Praha. O jejich dominanci na domácích palubovkách svědčí to, že má hodnotu 25 bodů. Podruhé za sebou cestovaly obhájkyně titulu do Brna a podruhé vezou dva body. Tentokrát z palubovky Valosunu. Největší bodový podíl na tom má dvojice Petrovič – Dupree, která se dohromady postarala o téměř polovinu bodů (39). Nejvýraznější bodovou postavou na domácí straně pak byla Edita Šujanová, která jako jediná překonala hranici deseti bodů.

VŠ Praha - Sokol ZVUS Hradec Králové 58-60
Nejvíc bodů: Sládková 16, Pudláková 13, Záplatová 11, Nováková 10 - Zavázalová 16, Stará 12, Effangová 10

Hráčky VŠ Praha v minulém kole doslova vydřely vítězství ve Strakonicích, a tak si po týdnu chtěly spravit chuť. Los jim k tomu ale přiřkl obhájce stříbra, Hradecké lvice. Ve vyrovnaném zápase získaly favoritky krátce po změně stran devítibodové vedení a zdálo se, že se nasměrovaly k vítězství. Pražanky si však nenechaly zápas utéct a během tří minut srovnaly. To byl signál pro Lvice, aby znovu zabraly a tři minuty před koncem měly k dobru sedm bodů. Svěřenkyně Ivana Beneše ale opět zabraly a 18 vteřin před koncem Pudláková trojkou srovnala. Jenže o čtvrt minuty později rozhodla nájezdem Tereza Kuthanová, protože závěrečná trojka domácích už se neuchytila.

Ivan Beneš (kouč VŠ Praha): "Byl to nešťastný zápas. V konci jsme sahali minimálně po prodloužení. Soupeř dal v závěru šťastný koš a my už jsme nedokázali odpovědět. Pro nás je pozitivní, že družstvo bojovalo a nevzdalo to za žádného stavu, ale body z toho bohužel nejsou."

Romana Ptáčková (koučka Sokol ZVUS Hradec Králové): "Bylo to poslední dobou naše typické venkovní utkání. Trápíme se. Jeden zápas zahrajeme výborně a druhý na 50 procent. A to byl ten dnešní případ."

DSK Basketball Nymburk - BLK Slavia Praha 71-61
Nejvíc bodů: Kuster 17, Šikšniuté 14 - Vaughn 21, Jakšič 12, Johnson 11

Basketbalistky Nymburka pokračují v ligové krasojízdě. Nezastavila je ani pražská Slavia, a tak má tým od Labe na kontě stále jedinou porážku od úřadujícího mistra. Středočešky postupně budovaly své vedení, ale celá práce mohla přijít chvíli před koncem vniveč. To na domácí basketbalistky dolehla ofenzivní krize a během tří minut ztratily desetibodový náskok. Za poslední čtyři minuty ale Slavia skórovala pouze dva body, zato domácí jich zvládly o deset víc a přeci jen dotáhly utkání do vítězného konce. Potvrdily si tak sebevědomí před prvním zápasem čtvrtfinále Eurocupu.

BA Karlovy Vary - Slovanka MB 79-67
Nejvíc bodů: Reisingerová 24, Šmídková 18, Kušlitová 17, Andělová 10 - Vorlová 19, Brajkovič 15, Gobeljič 15

Basketbalistky Karlových Varů předvedly v utkání proti Slovance dokonalý obrat. Ve vyrovnaném utkání vstupovaly do závěrečné desetiminutovky s mankem čtyř bodů, ale poslední čtvrtina vyzněla jednoznačně v jejich prospěch, když ji ovládly 32:16. Slovanka doplatila na úzkou rotaci, když do zápasu zasáhla pouze šestice basketbalistek. Po pátém faulu Terezy Vorlové minutu před koncem, kdy ve stejné situace seděla na lavičce už i Brajkovič, musely hostující basketbalistky dohrávat pouze ve čtyřech. K tradičním oporám v domácím dresu Reisingerové a Kušlitové se přidaly Šmídková (autorka pěti trojek) s Andělovou a osmá výhra byla na světě.

SBŠ Ostrava - BK Žabiny Brno 55-88
Nejvíc bodů: Smutná 11, Vojtíková 11 - Dušanič 24, Vučurovič 17, Šoukalová 14, Stoupalová 12

Podruhé během jednoho týdne zavítaly hráčky Žabin na ostravskou palubovku a stejně jako v pohárovém utkání, také v rámci Bonver ŽBL si odvezly výhru. V obou zápasech se na ní zásadním způsobem podílela ex-ostravská rozehrávačka Latinka Dušanič. Její užitečnost se tentokrát vyšplhala až na hodnotu 34 zejména díky 24 bodům, osmi doskokům, sedmi získaným faulům a čtyřem získaným míčům. Svůj nejlepší výkon na ligových palubovkách si navíc připsala mládežnická reprezentantka Lenka Šoukalová, autorka 14 bodů a třetí nejlepší střelkyně zápasu.