O pohár si to rozdají Žabiny s Hradcem

26.01.2020 - red
počet přečtení: 266
vytvořeno 26.01.2020, upraveno 26.01.2020

ECHO FINAL FOUR ŽEN Brněnské Žabiny a Hradec Králové si to rozdají v nedělním finále v Kutné Hoře (17:00) o trofej v Českém poháru. Žabiny v semifinále zvládnuly brněnské derby s KP (82-71) a Hradec jasně přehrál pražskou Slavii (95-64).

Bitva pro Žabiny

Předzápasové prognózy slibující nelítostní boj na hřišti i v hledišti nelhaly. Oba brněnské týmy měly v prvním semifinále v hledišti početné tábory fanoušků a chybět nesměl ani tradiční maskot Žabin – Žabák. Tvrdý úvod přinesl několik změn ve vedení. První výraznější náskok si vybudovaly až Žabiny, ale KP uspělo s vytaženou obranou a dokázalo navíc zakončovat i přes fauly soupeřek. To nedovolilo Žabinám odskočit na větší rozdíl. Tříbodové vedení po první čtvrtině jim až trojkou zajistila Stoupalová.

Odchovankyně Javorníku pokračovala ve svém střeleckém gala představení i dál. Díky tomu se poprvé v zápase Žabiny začaly blížit dvoucifernému vedení. Další komplikací pro trenéra KP Medveckého byl už ve 13. minutě třetí faul ústřední rozehrávačky Andělové. Když se k ní přidala i Kopecká, navíc po dvou útočných faulech v řadě, začal mít tým vedený jako domácí problém na perimetru. Za stavu minus 13 ale hráčky KP zažehnaly poločasový propadák a zlepšenou obranou i aktivitou v ofenzivě se vrátily do hry.

KP neuškodila ani přestávka. Zdálo se, že naopak! Andělová předvedla střeleckou mušku a především defenziva svěřenkyň trenéra Medveckého se zdála neprostupná. Žabiny dlouho ve druhém poločase počítaly jen jediný dvoubodový pokus Stoupalové. Žabinám teklo do bot, ale nevzdaly se. Jakmile se jim začalo dařit střelecky, zlepšila se i obrana.

V boji o každý centimetr palubovky ještě přituhlo. Agresivitu KP v obraně ovšem limitovaly čtvrté osobní chyby pro Andělovou a Kopeckou. Jako výraznější ztráta se na druhé straně jevil čtvrtý faul pro Záplatovou, kterou trenér Pruša přesto necelé tři minuty před koncem vrátil do hry. Do koncovky vstupovaly se šestibodovou výhodou hráčky Žabin. KP se trápilo v útoku a pomalu se mu rozplýval finálový sen. Když neproměnila nájezd ani Michaela Stará, bylo o postupujícím rozhodnuto.

KP Brno – BK Žabiny Brno 71-82
Nejvíc bodů: Green 13, Andělová a Remenárová po 12, Stará 11, van Grinsven 10 – Stoupalová 19, Matuzonyté (12 doskoků), Záplatová a Vondráčková po 12, Zohnová 10
Doskoky: 31-54
Ztráty: 15-24
Zisky: 16-5

Dušan Medvecký (kouč KP Brno): „Důležitý byl doskok. Už jsem to říkal holkám v poločase, kde měly Žabiny třináct útočných doskoků v průměru, což je obrovské číslo. Já si myslím, že jsme větší a skákavější než Žabiny, ale soupeřky víc chtěly. Druhou věcí byla naše katastrofální obrana hlavně v prvním poločase. Někdy před měsícem začala vánoční přestávka, odletěly nám Američanky, přidala se zranění a nemoci a najednou jsme nemohli trénovat. Myslím si, že jsme předvedli výkon na hranici našich možností, na Žabiny to ale nestačilo. Soupeřky hrály výborně.“

Viktor Purša (kouč Žabiny Brno): „Ztráty byly důležitý faktor, na který jsme se připravovali, abychom je neopakovali z domácího zápasu v lize. Tehdy jsme předvedli snad 30 ztracených míčů. Nevyvarovali jsme se jednoduchých ztrát proti agresivní obraně KP, z kterých pramenilo 26 bodů. V průběhu zápasu jsme vedli až o 13 bodů, ale těžce vybojovaný náskok jsme ztratili a najednou jsme ztráceli devět bodů. To už je takový evergreen naší sezony, kdy pořád ztrácíme náskoky. Naštěstí jsme se dokázali vrátit a byl to z naší strany i hodně mentální výkon holek. Ztráta toho náskoku byla hrozná škoda, protože holky moc chtěly, bojovaly, ale jsem strašně rád, že jsme to zvládli ještě se vrátit do zápasu. Holky si finále zaslouží.“

Sokolky lehkou nohou

Ve druhém semifinále byly jasným favoritem Lvice z Hradce Králové. Ty si v obou dosavadních střetnutích sezony poradily se Slavií bez větších problémů. Navíc do turnaje vstupovaly jako obhájkyně celkového prvenství.

Oba celky se v pohárovém semifinále potkaly i loni v Karlových Varech. Tehdy Hradec o svém vítězství rozhodl prakticky už v první čtvrtině. Zdálo se, že podobnou taktiku svým svěřenkyním naordinovala trenérka Ptáčková i tentokrát. Od stavu 4-4 zapsaly Východočešky šňůru 9-0. Slavia měla plné ruce práce pod košem s Petrou Kulichovou. Pod druhým košem se jí snažila konkurovat Keijl, která jen za první čtvrtinu zapsala osm bodů.

Pokud Slavia myslela při ztrátě deseti bodů na možnost vrátit se do zápasu, pak jí Lvice poměrně rychle vyvedly z omylu. Kulichová jen za první poločas prakticky atakovala double-double se sedmi body a stejným počtem doskoků. Střelecké statistiky pak vylepšila v závěrečných chvílích první půle Zavázalová, která trefila a čtvrtou a pátou trojku svého týmu. To Slavia na úspěch z nejdelší vzdálenosti stále čekala.

Poločasová pauza a velké vedení jako by hradecké basketbalistky ukolébaly. Jejich vlažného vstupu Slavia využila. Mircová a Ćorda protrhly slávistickou střeleckou smůlu. Pražanky ucítily šanci a vrhly do zápasu všechny síly své úzké rotace. Někdy jich bylo až moc. To ve chvíli, kdy lavička Slavie dostala za velké protesty technickou chybu.

Jenže náskok Hradce byl tak obrovský, že snížení pod 20 bodů bylo ze strany Slavie vlastně jen kosmetickým upravením průběžného stavu. Lvice se dostaly zpět do tempa. To slávistické navíc s přibývajícím časem i vinou úzké sestavy mírně opadalo.

BLK Slavia Praha – Sokol Hrade Králové 64-95
Nejvíc bodů: Ćorda 15, Keijl 14 – Zavázalová 20, Klaudová 15, Kulichová 14 bodů a 15 doskoků, Marečková 12
Trojky: 3-8
Ztráty: 24 – 14
Zisky: 6 – 13

Jozef Rešetár (kouč BLK Slavia Praha): „Chtěli jsme to zvrátit, ale zápas se nám nepovedl. Hradec hrál důrazněji a tvrději v obraně, někdy až nedovoleně, což nás hodně ovlivnilo. I v prvním zápase v Hradci jsme prohrávali o hodně a podařilo se nám to stáhnout v závěru. Dnes se naskytl podobný scénář, ale zdramatizovat zápas se nám nepodařilo.“

Romana Ptáčková (koučka Sokol Hradec Králové): „Na zápas z loňského roku jsem vůbec nemyslela. Náš tým je hodně kompaktní a ta týmovost je hodně znát. Rozhodly jsme o výsledku už v prvním poločase a trochu mě mrzí, že to pak byla z naší strany trochu údržba, ale do hlavy se prostě dostane, že je hotovo. Je skvělé, že šla do hry i Simča Fišerová, která má osmnácté narozeniny, navíc už v prvním poločase.“