Nymburk bezchybný a Lvice nemilosrdné

02.11.2015 - red
počet přečtení: 1273
vytvořeno 02.11.2015, upraveno 09.11.2015

ECHO 9. KOLA ŽBL V už devátém dějství Bonver ŽBL páté Hradecké lvice velkolepě vybílily sídlo Valosunu a stejně úspěšný byl stále bezchybný Nymburk na Slovance. Čtvrtý Trutnov doma skolil brněnské Žabiny, VŠ si jednoznačně poradily s Ostravou, Julia Reisingerová dala 13 bodů šampionkám a třetí Slavia nedala šanci Chanci U19.

VŠ Praha - SBŠ Ostrava 72-51
Nejvíc bodů: Nováková 19, Pohunková 13 - Dušanič 19

Při pohledu do průběžné tabulky Bonver ŽBL nebylo o důležitosti střetnutí na pražské Královce pochyb. Jak domácí VŠ, tak hostující SBŠ Ostrava nasbíraly v předchozím průběhu dvě vítězství z osmi zápasů. Vítěz sobotního duelu se tak mohl vydat stíhat osmičku pro play-off, zatímco poražený se musí nadále dívat zejména pod sebe. Pražanky dokonale využily domácího prostředí. Ve slušně vedeném zápase, ve kterém oba týmy dohromady střílely pouze 15 trestných hodů, si jeho vývoj podmanily od druhé čtvrtiny (22-9). Rozhodujícím jazýčkem na vahách byl přínos obou laviček, kdy domácí hráčky přestřílely hostující 38-12. Výrazně se na tom podílela Kateřina Nováková, která se postarala hned o polovinu z bodů lavičky svého týmu.

Ivan Beneš (kouč VŠ Praha): "Velmi cenné vítězství, hlavně z pohledu psychického. Věřím, že teď už si začneme věřit a že jsme odstartovali k lepší a úspěšnější fázi ligy. Čekal nás velmi těžký soupeř a o to si toho vítězství více ceníme. Naše hráčky bojovaly hlavně v obraně a k tomu se připojil útok."
Tibor Jána (kouč SBŠ Ostrava): "Bylo jasné hned po první čtvrtině, že domácí hráčky byly jednoznačně lepší. Byla vidět sehranost, připravené akce, které dokázaly dotáhnout do otevřených střel a častokrát úspěšně skórovaly. My jsme v podstatě hráli jen v první čtvrtině. Ostatní čtvrtiny jsme velmi špatně bránili a vlastně z toho vycházelo, že v útoku se družstvu nedařilo a mělo problémy se zakončením. To se i ukázalo, 51 bodů je velmi málo."

Kara Trutnov - BK Žabiny Brno 74-68
Nejvíc bodů: Vondráčková 19, Pazderová 18, Uhrová 14, Nagyová 11 - Vučurovič 16, Holešínská 15, Holmqvist 15

K velkému souboji mezi domácím Trutnovem a hostujícími Žabinami došlo na úpatí Krkonoš. O vyrovnanosti průběhu utkání hovoří fakt, že Žabiny získaly své nejvyšší vedení (o 7 bodů) v průběhu první čtvrtiny a Trutnov (12 bodů) krátce po začátku té druhé. Pak ovládl zápas nervydrásající boj, ve kterém se oba celky vystřídaly devětkrát ve vedení. Naposledy tři minuty před koncem, kdy si ho vzaly hráčky domácí Kary, a už ho soupeřkám nepřepustily. Double-double za 18 bodů a 14 doskoků si připsala domácí Pazderová. Naopak zatím svůj nejlepší zápas mezi dospělou elitou zaznamenala hostující Holešínská.

Jozef Rešetár (kouč Trutnova): "Byl to velmi bojovný zápas, ve kterém nás Žabiny překvapily velmi ucelenou a tvrdou obranou. Vysoko úspěšné byly i v útoku. Začátek zápasu nás zastihl v takovém stavu, že se nic nemůže stát, proto se Žabiny dostaly na koně a my se trápili celý zápas. Naštěstí jsme utkání dokázali ukočírovat naší rozehrávkou, na perimetru byla naše hra organizovaná a prosazovaly se i pivotky. Čtyři hráčky daly přes deset bodů, hrál tedy celý kolektiv."
Petr Bažík (vedoucí družstva Žabiny Brno): "Tím, že jsme mladší, jsme nezvládli dobře zahrát koncovku. Bylo to i vinou naší nejlepší hráčky, která se těsně před koncem hloupě vyfaulovala. Celý zápas jsme měli potíže na obranném doskoku, kde nám zahraniční hráčky soupeře a Pazderová dělaly obrovské problémy. To bylo klíčové - náš slabý obranný doskok a velice silný útočný doskok Kary. Máme jeden z nejmladších týmů v soutěži a ty zkušenosti prostě chybí. Holky jsou nesvé a bojí se hrát, ale je jen otázka času, kdy se vyhrají."

Valosun KP Brno - Sokol ZVUS Hradec Králové 68-81
Nejvíc bodů: Vlková 14, Kopecká 11, Šujanová 10 - Stará 19, Kuthanová 17, Bura 16, Křížová 10

Zatímco Valosun v týdnu vstoupil do Eurocupu těsnou domácí prohrou s Miskolcem, Hradec mohl šetřit síly na důležité střetnutí. A to se mu vyplatilo. V půlce první čtvrtiny se ujal vedení, které už nepustil. V průběhu utkání se náskok hostů vyšplhal až na 25 bodů. Především hráčky základní pětky Lvic byly pravidelnými přispěvatelkami do společného bodového účtu. Domácím nepomohl ani premiérový start nové zahraniční posily. Lenita Sanford si za 18 minut připsala 4 body a 6 doskoků, ale také 3 ztráty. V Brně věří, že po sehrání s týmem půjdou její výkony nahoru, protože první pětice jihomoravskému celku začíná v tabulce pomalu odskakovat.

BA Karlovy Vary - ZVVZ USK Praha 46-108
Nejvíc bodů: Reisingerová 13, Kušlitová 12 - Petrovič 22, Burgrová 18, Elhotová 14, Xargay 12, Hanušová 11, Ajdukovič 10, Vaughn 10

Příjemné překvapení letošní sezony, mladý tým BA Karlovy Vary, čekala přetěžká prověrka v zápase proti euroligovým šampionkám. Pražanky splnily roli jednoznačného favorita a domácí s přehledem přehrály. Pomohl jim k tomu i návrat Sonji Petrovič, která po zranění odehrála svůj vůbec první zápas v letošním ročníku Bonver ŽBL. Hned byla s validitou 33 a 22 body nejlepší hráčkou utkání. Zraky odborné veřejnosti se ale upínaly i k Julii Reisingerové, která mezi dospělou elitu vtrhla jako kometa. Konfrontaci s pivotkami se zkušenostmi z Euroligy či WNBA zvládla, se 13 body byla nejlepší střelkyní svého týmu.

Slovanka MB - DSK Basketball Nymburk 58-71
Nejvíc bodů: Vorlová 14, Brajkovič 13, Minarovičová 12 - Kuster 17, Bartáková 12, Šípová 11

První dvojboj v Eurocupu a Bonver ŽBL hráčky Nymburka zvládly a udržely si stoprocentní bilanci v letošní ligové sezoně. Ve čtvrtek doma převálcovaly Pécs, ale v Mladé Boleslavi se zapotily. Stále se musely obejít bez své tradiční dirigentky Veroniky Bortelové. Domácí i se sedmi hráčkami, které zasáhly do hry, srdnatě vzdorovaly a vaz jim definitivně zlomil až úsek mezi 33. a 38. minutou, kdy střelecky vyšly naprázdno. Nymburk nabídnuté šance využil a navýšil své vedení až na 15 bodů. To byl pro domácí hráčky dvě minuty před koncem utkání již nedostihnutelný náskok.

BLK Slavia Praha - U19 Chance 114-66
Nejvíc bodů: Vaughn 32, Johnson 19, Johnová 17, Motyčáková 11, Urbanová 11, Beronja 10 - Gaislerová 22, Musilová 19

Slavia pro letošní rok našla, zdá se, velmi dobrý mix zahraničních hráček podporovaných českou sestavou. Dokázala to i v zápase proti posledním Strakonicím. Oba týmy střílely s velmi dobrou úspěšností a především 64 procent Slavie při střelbě z pole je skvělým počinem. Strakonice dokázaly držet krok s favoritem jen první čtvrtinu. V té druhé už ztrácely dech a definitivně domácí utkání rozhodly na přelomu poločasů. Na šňůru 23-0 pak mohl mladý tým z jihu Čech jen velmi těžko zareagovat. 32 bodů, 8 doskoků a pět získaných faulů vyneslo domácí Vaughn titul nejužitečnější hráčky kola.