Nový kapitán lvů Hruban! MS 2027 v Česku?

12.02.2020 - red
počet přečtení: 395
vytvořeno 12.02.2020, upraveno 12.02.2020

UDÁLOST S novým kapitánem Vojtěchem Hrubanem vstoupí mužská reprezentace do nacházející evropské kvalifkace, již sice Češi jako pořadatelé ME 2021 budou hrát jen nesoutěžně, ale půjde jim o body do světového žebříčku. V něm jsou po dobytí šestého místa na MS sedmým týmem Evropy, a pokud by toto postavení udrželi, patřili by při losu EuroBasketu do výhodného druhého koše. První duel kvalifikace lvi sehrají v Pardubicích v pátek 21. února proti Dánsku, tři dny nato je čeká v Vilniusu tradiční velmoc Litva.

„Je mou velkou ctí, že mohu oznámit, že novým kapitánem národního týmu se stal Vojta Hruban. Jednoznačně si to zaslouží. Od doby, co jsem trenérem reprezentace, nikdy nevynechal zápas nebo trénink, stále má pozitivní přístup a poslední tři čtyři roky dorostl i do role sebevědomého lídra v Nymburce, kde je už od roku 2012. Sebedůvěra mu nechybí ani v národním týmu a je úžasné, že se stal jeho kapitánem,“ smekl kouč Ronen Ginzburg před nástupcem Pavla Pumprly, který se po MS v Číně s národním týmem rozloučil.

2131NzQ.jpg

Třicetiletý křídelník Nymburka Vojtěch Hruban, který je v reprezentaci od roku 2010, se na novou roli těší. „Je to velká čest, nikdy by mě nenapdalo, že jednou budu kapitánem nároďáku právě já. Budu navazovat na práci Jirky Welsche a Pavla Pumprly, kteří nastavili laťku, již se budu snažit držet, nebo se jí přibližovat. Samozřejmě čekám, že budu muset pravidelně chodit na tiskové konference,“ usmál se.

V nominaci na první dva duely kvalifikace chybějí jména jako Satoranský, Veselý, Balvín a Schilb. Osmička mužů z Číny je ale připravena a doplněna byla o šest dalších hráčů. Jsou to rozehrávač Vít Krejčí, křídla Petr Šafarčík a Radek Farský a podkošoví muži Václav Bujnoch, Šimon Puršl a Luboš Kovář.

Celá čtrnáctičlenná nominace pak vypadá takto:

Rozehrávači: Šiřina (Opava), Vyoral (Pardubice), Krejčí (Zaragoza)
Křídla: Hruban, Jaromír Bohačík, Šafarčík (všichni Nymburk), Palyza (Olomoucko), Farský (Brno)
Podkošoví: Auda (Boulazac), Martin Peterka, Kříž (oba Nymburk), Bujnoch (Opava), Puršl, Kovář (oba Svitavy)


2132ZGI.jpg

Na dnešní tiskové konferenci toho ovšem zaznělo ještě mnohem víc. Předseda ČBF Miroslav Jansta například oznámil, že v plánu je i jako ocenění za jeho přínos českému basketbalu udělení občanství izraelskému kouči lvů Ronenu Ginzburgovi.

Doslova bombou pak bylo vyhlášení šéfa federace, že Česko se bude pokoušet o pořadatelství jedné ze skupin světového šampionátu 2027, v čemž má prý podporu i současného prezidenta evropské větve FIBA Turgaye Demirela.