Nová Bosna s šéfem Mirzou. Krejčí v akci?

20.02.2019 - red
počet přečtení: 362
vytvořeno 20.02.2019, upraveno 20.02.2019

PŘED SVĚTOVOU KVALIFIKACÍ S BOSNOU Bez playmakera Jakuba Šiřiny, jejž do hry nepustí zraněná pata, půjdou ve čtvrtek od 18 hodin (vysílá ČT Sport) v pardubické aréně do posledního domácího duelu úspěšné světové kvalifikace čeští reprezentanti, jež čeká Bosna a Hercegovina. Do zápasu z původní nominace nezasáhnou ani power forward Ondřej Kohout a Petr Šafarčík. „Nebylo to jednoduché. Jakub je velkou součástí našeho týmu. Byl prvním rozehrávačem ve většině zápasů kvalifikace, když jsme hráli bez Tomáše Satoranského,“ lituje absence vytěžovaného rozehrávače kouč Ronen Ginzburg. „Na druhou stranu je to šance pro ostatní. Určitě je v této situaci výhodou, že už jsme postoupili. Doufám, že některý z dalších rozehrávačů vezme zodpovědnost na sebe. Pomoci mohou i naši zkušení guardi.“

O rozehrávku by se tak měli podělit Tomáš Vyoral, Viktor Půlpán a Vít Krejčí. Zatímco dva prvně jmenovaní už nějaké zkušenosti s národním týmem a kvalifikací mají, v případě 18letého Krejčího by se jednalo o debut v seniorském národním týmu.

Ani Bosně už o nic nejde, protože šanci postoupit na šampionát ztratila v domácím střetnutí právě s českým výběrem. V minulém okně padla doma s Finy o 4 body a v Bulharsku o 7. „Viděli jsme dva soupeřovy zápasy a hrál opravdu dobře. Především druhé utkání bylo neskutečné. S Finskem Bosna vedla ještě pár minut před koncem o 18 bodů. Je velmi agresivní, hraje hodně fyzicky. To jsou naopak naše slabiny ve chvíli, kdy nemáme tolik klasických pivotů,“ podotkl kouč Čechů.

1643YzY.jpg

Bosňané dovezou o šest mužů jiný tým, než byl ten, který v Sarajevu svedl s Čechy první vzájemnou bitvu s borci NBA na obou stranách. Chybět bude především trio Nurkič (Portland), Musa (Brooklyn/Long Island), Kikanovič (Monaco), jež se v Sarajevu postaralo o 52 z 80 týmu. Ani výrazně slabší sestavu ale Češi nemohou podcenit.

Bosňany povede i nový kouč Vedran Bosnič, který nahradil Jasmina Repešu, jehož dočasné výpomocné angažmá mělo jepičí dvouzápasový život. Tým vedl jen ve Finsku a proti Čechům. Kuriozitou tak je, že celek soupeře během tří minulých oken měl tři různé trenéry. Ještě loni v červnu jej vedl Duško Vujoševič, za nějž kvůli zdravotním problémům poté zaskočil Repeša, a po něm přišel v polovině listopadu Bosnič.

Toho už jmenoval nový šéf Bosenské federace, 33letý bývalý kapitán reprezentace Mirza Teletovič, pár týdnů po nástupu do funkce a zhruba dva měsíce po oficiálním ukončení kariéry v NBA. Teletoviče v posledních sezonách trápily zdravotní problémy, přesto ještě v minulém ročníku odehrál 10 utkání za Milwaukee Bucks.

Stejně jako kouče Bosňané točí v kvalifikaci i hráče. Těch už do zápasů zasáhlo 25, u Čechů to bylo zatím 19, Krejčí by byl číslem 20.

Nominaci na utkání s Bosnou kromě rozehrávačů Vyorala, Půlpána a Krejčího tvoří i křídla Jaromír Bohačík, Vojtěch Hruban, Lukáš Palyza, Pavel Pumprla, Blake Schilb a podkošoví muži Patrik Auda, Martin Kříž, Martin Peterka a Šimon Puršl.

Pro český tým je domácí derniéra i možností poděkovat za skvělou podporu spoustě fanoušků. „Pro všechny je to obrovská motivace, protože za celou dobu kvalifikace tu byli fanoušci úžasní. Chodilo jich hodně a povzbuzovali. Dlužíme jim velký dík a nejlepší odměnou by byla výhra,“ je si jistý power forward Martin Kříž, který nechyběl ani v jednom z dosavadních deseti zápasů kvalifikace.

Příznivci se při utkání mohou těšit na tradičně bohatou zábavní produkci v přestávkách, arénou budou znovu létat čínská slovíčka a po zápase se fandové budou moct setkat s hráči přímo na hrací ploše.

Ze skupiny mají zatím jistý postup na šampionát jen Češi a Francouzi a v závěrečném okně si to o poslední vstupenku do Číny rozdají Finové s Rusy. Ti jsou k turnaji blíž, neboť mají o výhru víc a zatím i o dva body lepší vzájemné skore díky výhře z Finska. Finové však stále nejsou bez šance. Pokud doma skolí Francii a pak ve vyprodané aréně v Permu přelomí i vzájemné skore ze zápasů s Rusy, nevadila by jim ani případná výhra soupeře v Bulharsku.