Nikdy jsem to nezažila. Bude to brutální!

04.05.2020 - red
počet přečtení: 395
vytvořeno 04.05.2020, upraveno 04.05.2020

S KATEŘINOU ELHOTOVOU Pauza od sportovních soutěží kvůli epidemii koronaviru trápí také nejlepší českou hráčku současnosti Kateřinu Elhotovou. Předčasné ukončení domácí RENOMIA ŽBL ale dává obávané střelkyni možnost trávit ještě více času se synem Danielem. Ani tak ale na pohyb a sport nezanevřela a udržuje se v kondici tak, jako by se soutěže brzy znovu rozbíhaly.

„Každý den se snažím udělat něco pro své tělo. Mám možnost chodit běhat, teď už navíc bez roušky, takže to je skvělé pro tělo obecně, a ještě o to víc pro basketbalistu, že může jít dělat něco přirozeného. V domácích podmínkách posiluju. Máme hned za oknem venkovní basketbalové hřiště, takže si můžu kdykoli jít zastřílet, jen se podívám, jestli tam někdo není,“ popisuje program posledních týdnů třicetiletá křídelnice ZVVZ USK Praha.

Její tým z velké části poskládaný ze zahraničních hráček se na začátku března během pár dní rozprchl, když se hráčky rozjely do celého světa do svých domovů. Hlavně na začátku si kapitánka dělala o své spoluhráčky strach, aby se v pořádku vrátily.

2268ODU.jpg

„Nejintenzivnější kontakt byl na začátku, protože holky odjížděly „za pět minut dvanáct“ a nebylo jisté, jestli se dostanou domů. Tohle jsme všichni sledovali, všichni byli aktivní na naší společné skupině na WhatsAppu. Jinak úplně nevím, jak se holky připravují kromě toho, co člověk vidí na profilu na Instagramu. Myslím si, že jsme všechny profesionálky, i když jsme z toho na delší dobu vypadly. Někomu stačí tři týdny nicnedělání a je zase úplně na začátku. Věřím, že každá víme, co naše tělo potřebuje, a podle toho se chováme. Chodíme běhat podle možností a posilování je prakticky na denní bázi.“

Pražský tým přišel o výborně rozehranou sezonu, kde to měl USK rozjeté na další velké tažení Euroligou, kde z loňska obhajoval bronzové medaile. Nyní se rojí spekulace, že by se euroligový ročník dohrával v září na jednou místě finálovým turnajem nejlepší osmičky, což by bylo hodně zvláštní řešení.

„Nedovedu si představit, jak by to bylo s přípravou, protože tým potřebuje být nějakou dobu předtím spolu, a to zatím nevíme, jestli bude možné mít takové podmínky. Ještě vůbec nevíme, jestli proběhne v červnu nějaký reprezentační sraz, a jak se celkově budeme moci připravovat. Teď si neumím představit, že by stáhli cizinky z jejich zemí a my byli schopní v září odehrát nějaké přípravné zápasy společně. Pokud bychom měli nějaký čas pohromadě, mohlo by to vypadat herně podobně, ale zatím je to těžká otázka. Pohoda se navazuje v kolektivu, co máme, velice dobře. Jsme totiž všichni naladění na podobnou notu, takže toho bych se nebála,“ tvrdí Elhotová.

Ta už se v posledních letech adaptovala na roli matky, která se ne vždy ideálně dá sloučit s rolí profesionálního sportovce.

„Několikrát jsem nad tím přemýšlela a nejtěžší byly asi první dva roky, kdy to dítě spí fakt jako mizerně. To jsem se opravdu moc nevyspala a na každý trénink jsem chodila hodně unavená a už jsem ani nevěděla, jaké to je jít na trénink plná energie, což mi hrozně chybělo. Brala jsem to ale tak, že jde o relativně krátké období, zvládneme to a bude to už jen lepší a lepší. Teď jsou Danovi tři a půl roku a spí prakticky celou noc, pokud nám v noci nevleze do postele a nenaruší mi spánek kopáním do hlavy nebo tak. Nejtěžší bylo prostě zvládnout období bez kvalitního spánku. Teď už je to skoro jako předtím, ale první dvě sezony byly krušné,“ usměje se.

Koronavirová krize hodně zamotala sportovním kalendářem v následujících dvou letech včetně mužského evropského šampionátu. Ten ženský v roce 2021 ale zůstal ve stejném termínu a skončí tak necelý měsíc před plánovaným startem odsunuté olympiády v Tokiu. Češky se na turnaj do Japonska nedostanou, pro jiné země to ale může být velká komplikace.

„Pro některé státy to bude brutální takhle dvě akce za sebou, ale asi to jinak naplánovat nešlo, když olympiáda nemůže být letos. Každopádně ty holky budou určitě unavené. To není jen tak odehrát Evropu a pak si jet na olympiádu. Nikdy jsem to nezažila, ale stačí už jen to, jak byl člověk vyřízený po minulé Evropě, kde jsme skončily v základní skupině. Když člověk odehraje třeba osm zápasů na mistrovství Evropy a pak prakticky za měsíc by měla být olympiáda, tak je organismus určitě unavenější, než kdyby se připravoval jen na jednu akci. Nezávidím jim to, na druhou stranu bude před hráčkami obrovská motivace v podobě olympiády a současné možnosti regenerace jsou navíc špičkové,“ říká rodačka z Prahy, která si myslí, že pořadatelské země ženského EuroBasketu Španělsko a Francie si nedovolí vypustit domácí turnaj.

„Tyhle hrdé národy to určitě neudělají. Ani si nemyslím, že by poslali nějaké jiné hráčky, prostě to zvládnou,“ věří Elhotová v sílu tradičních basketbalových bašt.