Nezastavitelný Hicks králem finále Tour

25.07.2020 - red
počet přečtení: 240
vytvořeno 25.07.2020, upraveno 25.07.2020

ECHO FINÁLOVÉHO TURNAJE CHANCE 3x3 TOUR Velká bitva mezi dvěma hvězdnými týmy rozhodla o vítězi mužského finálového turnaje Chance 3x3 Tour, který se na kurtech pražské FTVS stal kořistí polské reprezentace. Jasným králem dne se stal z oblouku nezastavitelný Michael Hicks, který dovedl svou skvadru Epufloor A 3x3 k finálovému triumfu nad českými jedničkami Humpolec Bernard v poměru 21-15 a inkasoval tak s týmem prémii 40 tisíc korun. Humpolec bral 20 tisíc a třetí Prievidza s Janem Stehlíkem a Martinem Novákem v sestavě pak obdržela 10 tisíc korun. 

Šestnáct nejlepších týmů letošního ročníku tour v elitní mužské kategorii bylo rozděleno tradičně do čtyř skupin po čtyřech, ze kterých první dva celky postupovaly do čtvrtfinále. Dařilo se všem favoritům včetně tří českých reprezentačních týmů Humpolec Bernard, Prague 3x3 a CBA Ostrava. Pozornost byla upřena také na slovenský celek Meferes Prievidza, který dal přednost finále české Tour před turnajem slovenského seriálu. Největší zájem ale budili hlavní favorité, ostřílený polský tým Epufloor A 3x3, který odehrál v minulých letech spoustu turnajů World Tour.

2370MzM.jpg

Právě Poláci si po hladkém postupu ze skupiny ve čtvrtfinále vyšlápli na jeden z českých "repre" týmů, když vyřadili CBA Ostrava poměrem 22:9. V rivalském čtvrtfinále mezi dvěma zbývajícími reprezentačními celky vyřadil Humpolec po boji Prague 3x3 21:13. Ke dvěma vítězům se do semifinále probojovala ještě Prievidza a #31. V následném česko-slovenském semifinále dokázal v defenzivní bitvě udolat Humpolec Prievidzu 16:8 a doplnil tak ve finále Poláky, kteří zvládli své semifinále znovu hladce nad #31 21:9. Jedenatřicítky nakonec skončili na nepopulárním čtvrtém místě, když se na nich projevila větší únava a podlehli Prievidze v duelu o třetí místo 12:21. Únava měla velký vliv i na finále, kde se projevila snazší cesta polského výběru do finále a i přes velkou snahu Humpolce Poláci zvítězili díky skvělé střelbě Hickse z dálky 21:15.

Vítězové hráli v sestavě Michael Hicks, Jakub Borowski, Adrian Mroczek-Truskowski, Piotr Niedzwiedzki, Humpolec přijel do Prahy se čtveřicí Jan Kratochvíl, Ondřej Dygrýn, Roman Zachrla a Vladimír Sismilich. Bronzová Prievidza hrála v sestavě Jan Stehlík, Martin Novák, Martin Bílik a Jozef Vojtek.

„Byl to skvělý turnaj a celkově skvělý den. Humpolec je výborný tým se zkušenostmi z World Tour, na který jsme se museli připravit. Čekali jsme, že se s nimi potkáme ve finále, proto jsme ještě včera sledovali jejich aktuální zápasy na videu. Museli jsme se na vítězství hodně nadřít, rozhodně nejvíc na celém turnaji. Naštěstí nám padlo šest trojek, což byl klíčový moment celého finále, kde jsme většinu času prohrávali,“ řekl po výhře lídr polského výběru Michael Hicks.

2371MWN.jpg

„S druhým místem nikdy spokojení nejsme, ale vždycky, když skončíte na turnaji druhý, tak se to bere. My jsme ve finále od vyrovnaného stavu 12-12 nebyli schopní ubránit Michaela Hickse. Známe ho, víme, co dělá, že dává jenom těžké dvojky. Nebyli jsme ale schopní to pokrýt, na konci to měl 3/3, což otočilo zápas, a my nedokázali zareagovat dvojkou. Možná jsme mohli zvolit nějaký koš za jeden bod, ale prostě jsme se snažili oplácet taky dvojkami, které nám bohužel nepadly,“ povzdechl si po finále Ondřej Dygrýn z Humpolce a pak se pokusil i vymyslet odpověď na otázku, jak ubránit naturalizovaného amerického ostrostřelce ve službách polského týmu Michaela Hickse.

„Jsou na to různé metody, ale pokud je to takový hráč, který je v tak ohromném laufu, že je schopný to mít z oblouku i 10/10, tak jediné, co jde, je říct mu, že takhle ne, „hodit“ ho dvakrát na zem a rozhodit ho. To jsme zvládali plnit jen na začátku, ale později už jsme v tom nepokračovali. Měli jsme už fauly a nezariskovali jsme jeden tvrdší na hraně sportovnosti, kdy vám prostě v situacích, kdy máte proti sobě hráče takových kvalit, nic jiného nezbývá - i proto, že nejste schopní to zvrátit stejně těžkými dvojkami,“ dodal Dygrýn.

Mezi ženami bylo v turnaji celkem patnáct týmů také rozdělených do čtyř základních skupin a s postupem do čtvrtfinále. Dorazily také tři celky z Polska, které minulý týden v Brně zabraly všechna místa na stupních vítězů, ve hře o medaile měl být i tým z Německa nebo český reprezentační tým do 23 let.

Tři polské týmy postoupily i do čtvrtfinále a nebýt elitního českého celku VVA, vítěze tří turnajů z této sezony, všechny prošly i do semifinále. VVA si právě v semifinále vyšláply také na druhý polský tým a další celek ze země severních sousedů jim byl souzen i pro finále. Tam však Polky už měly více sil i štěstí a zvítězily 16:11. Bronz zůstal nakonec v Česku, když reprezentace U23 přehrála Team Poland 4 po bitvě 13:9 a urvala třetí příčku.

2372ZmQ.jpg

Vítězky přijely do Prahy v sestavě Agnieszka Szott-Hejmej, Klaudia Sosnowska, Marta Mistygacz a Martyna Cebulska. VVA nastoupily v očekávané čtveřici Gabriela Mervínská, Pamela Effangová, Petra Pospíšilová a Tereza Motyčáková a reprezentace U23 naskočila s kvartetem Alžběta Levínská, Anna Rosecká, Kateřina Galíčková a Lucie Bolardtová.

„Jsme moc šťastné. Ani jsme nečekaly, že bychom mohly vyhrát. Náš finálový soupeř VVA vyhrál tři turnaje v této sezoně, takže byl asi favorit, ale nám se podařilo ubránit jeho zbraně a získaly jsme výhru, za kterou jsme neskutečně rády,“ neskrývala emoce opora vítězek Agnieszka Szott-Hejmej, jejíž tým si odváží 20 tisíc korun.

Nechyběly ani finálové turnaje prvního ročníku Dětské 3x3 Tour, kde si basketbalisté a basketbalistky do 13 a do 15 let mohli vyzkoušet atmosféru oficiální Chance Tour. V kategorii U13 mix se ze šestice týmů nejvíce dařilo celku Kempeři, který těsně předstihl druhý tým Bouráci Litomyšl (v prodloužení finále 6:5) a třetí Dream Team Brno. V kategorii U15 chlapci bojovalo o cenné kovy také šest týmů a nejlépe to dopadlo pro tým Splash Boys, jehož hráči těsně předstihli druhé Tigers a třetí Team Spirit.