Nejlepší výkon v přípravě!

10.06.2021 - red
počet přečtení: 1065
vytvořeno 10.06.2021, upraveno 10.06.2021

ECHO PÁTÉHO HERNÍHO TESTU LVIC Vítězným federálním derby se Slovenskem (77-49) dnes české basketbalistky zakončily veřejnou část přípravy na EuroBasket. Zítřejší odveta se stejným soupeřem už bude za zavřenými dveřmi.

Češky se i v dnešním duelu snažily stabilizovat svou hru, která byla v předchozích zápasech plná výkyvů. Ještě před utkáním bylo jasné, že do něj nezasáhne další zraněná hráčka – power forwardka Alena Hanušová. Tu v základní sestavě nahradila Natálie Stoupalová. Trenér Svitek mohl být rád, že začátek zápasu se střelecky vydařil Elhotové a špatně si v ofenzivě nevedla ani pivotka Reisingerová.

Slovenky aplikovaly velmi těsnou osobní obranu, kterou často vytáhly až na svou útočnou polovinu. To dělalo české rozehrávce nemalé problémy. Po vystřídání dvou nejlepších střelkyň se lvice na každý koš nadřely. Daly tak Slovenkám šanci prakticky smazat sedmibodové manko. Další vlny přišly ve druhé čtvrtině. Strádající Slovenky se nechaly vyhecovat svým charismatickým koučem a nebýt minutých jasných šancí, mohly se dostat i do vedení.

Jenže to se nelíbilo zase Češkám. Dvacetiletá Eliška Hamzová po svém příchodu rozhýbala českou hru. Defenziva dokázala získat důležité míče a lvice vyrážely do rychlých protiútoků. Pomohly si i střelbou za tři body. Ještě před odchodem do šaten v poločasové přestávce se tak mohly mírně uklidnit díky vedení 39-31.

Střeleckou úlohu po změně stran převzala Julia Reisingerová, která se stala druhou dvoucifernou hráčkou v českém dresu. Právě po jejím koši český náskok poprvé v zápase dosáhl dvouciferné hodnoty. Slovenky zkusily přestoupit na zónovou obranu, ale domácí hráčky párkrát ukázaly, že umí dobře posouvat míč a hledat volné střelkyně. Třetí čtvrtinu zakončila akrobatickou trojkou Hamzová a dala tak lvicím výhodu dosud nejvyššího vedení v zápase (56-42).

Mladá rozehrávačka brněnských Žabin svou další trojkou prakticky odrazila nastupující nápor Slovenek. Ty tak přišly o reálnou šanci se zápasem ještě něco udělat. Neznamenalo to ale, že by se na hřišti přestalo jiskřit. Dnešní zápas tak byl po stránce intenzity i tvrdosti dobrou přípravou na EuroBasket.

Lvice nejvíc sytily tři dvojciferné střelkyně Reisingerová (15), Elhotová (14) a Andělová (10). Tým byl lepší z trojek (9-7) a také méně ztrácel (14-24).

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Výsledkově to byl nejlepší výkon v přípravě. Je těžké porovnávat týmy, proti kterým jsme hráli, ale předvedenou hrou to byl nejlepší výkon. Dobře jsme si posouvali míč, měli jsme 27 asistencí, což ukazuje, jak jsme hráli týmově. Když sledujeme výsledky ostatních týmů, tak nepadá 90 bodů, takže to bude hodně o obraně a pak o tom, jestli dokážeme dosáhnout lehkých košů z rychlého protiútoku, abychom se nemuseli trápit 5 na 5 do postavené obrany. Vidím velký posun ve hře. Snažíme se zúročit pětitýdenní práci, kterou hráčky odvedly, a doufám, že na Evropě to rozbalíme naplno.“

Julia Reisingerová (pivotka českého týmu): „Ze začátku to samozřejmě trochu skřípalo a nevypadalo to, že bychom mohly uhrát takový výsledek, o přestávce jsme si ale řekly jasné pokyny a v druhé půli už to bylo lepší. Chtěly jsme trochu přitlačit v obraně a zlepšit protiútok, protože víme, že tam máme velkou sílu, kterou hodně málo využíváme. Díky tomu jsme měly ve druhé půlce převahu. Rezervy máme i v obraně, ve clonách pořád nevíme úplně přesně, co dělat. To musíme sjednotit a pak už to bude perfektní. Je super, když máme rozložený útok jako dnes, hned je pro soupeře daleko horší skauting a najednou máme velkou sílu. Když už nám to padá tady na Královce, tak to snad bude už všude.“