Návrat Voráčkové a dominance favoritů

25.11.2019 - red
počet přečtení: 736
vytvořeno 25.11.2019, upraveno 25.11.2019

ECHO 9. KOLA RENOMIA ŽBL Hlavní zprávou devátého kola RENOMIA ŽBL, prvního po reprezentační pauze, je návrat největšího dívčího talentu poslední doby do české kotliny. Dvacetiletá národní křídelnice Veronika Voráčková odpískala svou rok a čtvrt trvající tréninkově-studijní stáž v NCAA, kam loni v létě odešla navzdory běžícímu kontraktu s USK Praha, a nesměla nastupovat do zápasů, což po letošním přestupu na další školu mělo kvůli univerzitním pravidlům trvat i v této sezoně. Iniciativa k jejímu comebacku podle informací klubu vzešla od USK, kterému se aktuálně nedostávalo hráček, neboť kvůli zranění skončila Američanka Harrison, Brabencová s Pospíšilovou v létě odešly do NCAA, Karolína Elhotová otěhotněla a dlouhodobě zraněná je Hanušová.

Pražanky s Voráčkovou v sestavě vyloupily stále bezvítězné Strakonice 45-140 i s 9 body mladé guardky za 22 minut ve hře. A co se v devátém kole dělo dál? I zbylé čtyři zápasy skončily jasnými výsledky, když uspěli favorité. KP Brno doma složilo Chomutov (77-55), který si coby nováček i tak dál hýčká parádní bilanci 4-5. Druhý Hradec Králové vyraboval kurt Trutnova 53-100, pražská Slavia musela doma otáčet nepovedený start proti Ostravě, a to až k vítězství 79-60, a brněnské Žabiny ničily na Slovance (43-80).

Poslední s prvním téměř o 100

Událostí duelu USK ve Strakonicích byl návrat Voráčkové, a to i pro domácí publikum, neboť právě v tomto městě reprezentantka svou ligovou kariéru začala. Do svého prvního ligového zápasu této sezony naskočila z lavičky poprvé po pěti minutách hry a okamžitě trojkou zvýšila na 7-23. Potvrdila tak silný vstup Pražanek do zápasu, které zvládly za první desetiminutovku nakonec nasázet 40 bodů.

Ani pak ale agresivní hra USK neopadla a zdálo se, že Pražanky směřují ke střeleckému rekordu. Ve druhé čtvrtině nasázely 32 bodů a už tři minuty před koncem třetího období překonaly stobodovou hranici. Rekord sezony nakonec nejtěsnějším rozdílem nepadl, když Veronika Šípová košem s faulem překonala 140 bodovou hranici, další koš už ale Pražanky nestihly a o bod zaostaly za svým výkonem proti Trutnovu.

Dvoucifernými střelkyněmi domácích byla Simona Růžková se 17 body a Kateřina Galíčková s 11. Za USK vládla sedmi dvouciferným střelkyním Brionna Jones s 28 body a 13 doskoky, Marja Režan a Tereza Vyoralová přidaly po 22 bodech.

Úzká lavička Levhartic

Hráčky KP Brno navázaly po reprezentační pauze na velmi dobrý vstup do sezony a přehrály na domácí palubovce oslabeného nováčka z Chomutova. První čtvrtina zápasu byla hodně vyrovnaná a hostující Levhartice šly proti favoritovi dokonce několikrát do vedení a schylovalo se k napínavému utkání. Svěřenkyně trenéra Dušana Medveckého ale zvládly před domácím publikem skvěle závěr prvního poločasu a bodovou sérií taženou mladými reprezentantkami Evou Kopeckou, Ludmilou Dudáčkovou a Sarah Beránkovou utekly do desetibodového vedení. Levhartice navíc nezachytily ani nástup do druhé půle a místo náporu jim Brňanky utekly až ke dvacetibodovému rozdílu. S vypětím všech sil se svěřenkyně trenéra Tomáše Eisnera dostaly zpět na deset bodů, ale přelom třetím a čtvrté čtvrtiny Královpolanky ovládly 8-0 a tím už docela zlomily odpor soupeřek.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 15 body pivotka hostů Tereza Vorlová, dvanácti body ji doplnila Zuzana Kučerová. Chomutov přijel pouze s osmi hráčkami a z lavičky dokázala skórovat jen desetibodová Kateřina Rokošová. Vorlovou naháněla na pozici střelkyně zápasu brněnská Veronika Remenárová, která se dostala na 14 bodů, na 12 se shodly spoluhráčky Gabriela Andělová a Emily Potter.

Tomáš Eisner (trenér Levhartice Chomutov): „Odehráli jsme docela dobrý zápas. Dokázali jsme zastavit počáteční nadšení Brna a kdybychom v posledních vteřinách proměnili šanci, mohli jsme vyhrát první čtvrtinu. Takhle z toho byla ztráta a následně inkasovaný koš, po kterém jsme ztráceli dva body. Domácí nás ani nepřehrávali, spíš my jsme chybovali. To udělalo poločasový rozdíl deseti bodů. Celkově jsme nebránili špatně, ale dostávali jsme koše z druhých nebo třetích pokusů. Trochu jsme se trápili v útoku – šance jsme si vytvářeli, ale neproměňovali je. Celkově jsme se soupeřem, který je třetí v lize a hraje Eurocup, odehráli relativně vyrovnaný zápas.“

Hladké východočeské derby

Basketbalistky Trutnova nezabraly ani v domácím prostředí v 82. východočeském derby proti Hradci Králové a po hladkém průběhu prohrály o 47 bodů. Lvice vstupovaly do zápasu jako jasné favoritky a svou roli začaly potvrzovat velmi brzy. Po dvou minutách vedly domácí hráčky 6-4, pak se ale jejich útok na tři minuty zasekl a Hradec dvanácti body v řadě získal kontrolu nad duelem. Trutnov hrál s maximálním nasazením, ale nedokázal vůbec zastavovat útoky Hradce a za první čtvrtinu inkasoval 29 bodů. Podobný průběh měl i zbytek zápasu, když Lvice zvládly ve druhé čtvrtině 23 bodů a v té třetí dokonce 30, samy naopak inkasovaly za prostřední dvě období dohromady třiadvacet bodů.

Narůstající rozdíl se lehce zastavil až v poslední čtvrtině, kdy Hradec víc prostřídal, i tak ale zvládly Lvice nastřílet stovku, kterou překonala košem s faulem minutu před koncem Kristýna Minarovičová. Ta celkem zvládla 14 bodů a byla jednou ze šesti hráček Hradce, která se dostala do dvouciferných čísel. Nejlepší byla s 21 body kapitánka Andrea Klaudová, 13 bodů a 14 doskoků přidala Petra Kulichová. Poražené táhla tradičně Kateřina Kozumplíková (13).

Slavia po slabém úvodu zabrala

Pátou výhru sezony získala Slavie, když přehrála doma SBŠ Ostrava o 19 bodů, přičemž ligový zápas hrála po dlouhé 21denní pauze. Nerozehranost byla na domácích hráčkách v úvodu patrná a Ostrava i přes náročné cestování vypadala jako svěžejší tým. Červenobílý tým vedl v úvodu 6-2, pak bylo srovnáno 10-10, aby v závěru čtvrtiny kraloval celek SBŠ a utekl do dvouciferného vedení. Obraz hry ale úplně otočil ve druhé čtvrtině, kdy kralovala Slavia a v poločase už bylo skore srovnané.

Po rozháraném prvním poločase se hrál ve třetí čtvrtině vyrovnaný basketbal, když se skore přelévalo ze strany na stranu a oba týmy se střídaly ve vedení. Ostrava mírný náskok neudržela a před poslední čtvrtinou ztrácela čtyři body. Tím však vyrovnaný zápas skončil, protože Slavia kompletně ovládla poslední čtvrtinu poměrem 31-16 a pohlídala si závěr.

Pražanky k výhře dovedla Nizozemka Richelle Van Der Keijl (25+8 doskoků), 19 bodů dodala Petra Bakajsová. Ostravu vedla s 15 body Britka Eilidh Simpson, o bod méně přidala Sara Dickey.

Žabiny lehkou nohou

Žabiny neměly ani s výrazně obměněnou sestavou problémy a bez potíží vyhrály na palubovce Slovanky. Po vyrovnaném úvodu, kdy Středočešky i krátce vedly, byla pro zápas zlomová druhá čtvrtina, kterou ovládly Žabiny 8-17 a o dvouciferné vedení už nepřišly. Za celý zápas dostaly ve čtvrtině vždy maximálně 13 bodů a při inkasovaných 43 bodech se prohrává opravdu jen těžko. Domácí hráčky trefily jen něco přes čtvrtinu svých střeleckých pokusů v zápase, zahodily i polovinu šestek, a to proti favorizovanému soupeři na víc než jasnou prohru nestačilo.

Domácí, hrající v osmi hráčkách, vedla kapitánka Kateřina Bartoňová s 16 body a 7 doskoky, žádná její spoluhráčka nedala více než osm bodů. To Žabiny měly čtyři dvouciferné střelkyně včetně Natálie Stoupalové, která se 11 body vrátila do hry po zranění. Brňankám tak nevadily absence rozehrávačky Karolíny Malečkové, která odchází do Chomutova, či Petry Záplatové, která léčí pochroumanou achilovku z reprezentačního zápasu proti Rumunsku.