Na ME bez Záplatové. A bude Julia?

06.05.2019 - red
počet přečtení: 465
vytvořeno 06.05.2019, upraveno 06.05.2019

PŘÍPRAVA LVIC NA EUROBASKET Už za pár dní začne nabitý maraton rozličných reprezentačních soustředění a zápasů, který poběží nepřetržitě až do zářijového světového šampionátu mužů. Nejprve však půjdou do boje lvice, které čeká už třinácté ME v nepřerušené řadě. A všichni kolem týmu věří, že třináctka celku přinese štěstí, neboť ve hře je i účast na olympijských hrách.

Ozdravná kúra ordinovaná slovenským stratégem Štefanem Svitkem vedla až k vítězství v kvalifikační skupině o ME 2019. A to se Lvicím do cesty postavily i takové soupeřky jako Belgičanky, obhájkyně evropského bronzu. Právě první místo ve skupině pak pomohlo Češkám k vyššímu koši při losu ME a skupině s Francií, Švédskem a Černou Horou.

To bude ale až vrchol několikatýdenní dřiny. Ta čeká na české basketbalistky už od pondělí 13. května, kdy se sejdou k prvnímu soustředění v lázeňském rezortu v Mariánských Lázních. Trenér Svitek na přípravné období pozval 17 basketbalistek, ze kterých bude vybírat finální dvanáctku.

1690Nzk.jpg

„Snažili jsme se tým doplnit. Jsou tam děvčata, se kterými jsem ještě nikdy nepracoval. Těším se na ně. Snažili jsme se vybrat to nejlepší, co český ženský basketbal nabízí. Samozřejmě máme v týmu i holky, které vybojovaly postup na ME. Na ty budu opět spoléhat,“ popisuje nominaci trenér.

Na první pohled v ní chybí důležitá součástí dobře sestrojeného soukolí, které opanovalo kvalifikaci. „Byl bych spokojenější, kdyby se nezranila Petra Záplatová (na spodním snímku). To je ale součást sportu a člověk s tím musí počítat. Je mi to líto. Péťa byla pevnou součástí týmu a měla letos dobrou sezonu. Bude nám v týmu chybět,“ připomíná nešťastné zranění brněnské rozehrávačky ze semifinálové série ŽBL.

Podle kouče by navíc Záplatová nemusela být jedinou, které by zdravotní potíže znemožnily bojovat o nominaci na ME ještě před začátkem soustředění. „Mám informaci, že Julča Reisingerová má nějaký zdravotní problém, i když hraje. A hraje dobře! To mě těší. Uvidíme, jak to s ní bude pokračovat. Já i tak věřím, že se se všemi nominovanými hráčkami potkáme příští týden v Mariánských Lázních.“

Už celkem tradičně stráví lvice většinu přípravy v místních luzích a hájích. Kromě již zmíněných Mariánských Lázní je čeká ještě Trutnov a Praha. Do ciziny si odskočí pouze na turnaj do Slovinska. „Je to určitá výhoda a ušetření sil. Na druhou stranu není špatné někdy vycestovat na dobře obsazený turnaj. Ale těch je málo. Někdy ho navíc organizuje, nebo na něm hraje tým, se kterým se potkáme na šampionátu. A to nechceme,“ vysvětluje Svitek.

Trenér lvic se navíc při plánování přípravy spálil, když musel narychlo měnit již domluvené plány. „Nebylo to jednoduché. Už jsme měli domluvené týmy jako Rusko nebo Bělorusko, ale pak z toho couvly. V tu chvíli je těžké hledat náhradu.“

1691ZWI.jpg

Sice přišly i další nabídky, ale na dobu, kdy už lvice budou ladit detaily před evropským šampionátem. „Poslední týden jsme měli možnost hrát v Turecku, ale letět pár dnů před ME tak daleko? Raději jsme tedy zvolili zápasy s Polskem, které se nekvalifikovalo na šampionát. Tím spíš se můžeme domluvit na modelování hry. Možná to nebude úplně klasický mezistátní zápas.“

Evropský šampionát otevřou české basketbalistky zápasem s adeptkami na jednu z medailí Francouzkami 27. června v lotyšské Rize. Pokud chtějí dál žít svůj olympijský sen, musí se probojovat do play-off, které bude hostit Bělehrad. Do olympijské kvalifikace hrané v únoru 2020 postoupí šest nejlepších celků z ME.

Plán přípravy

13.-17. května kemp v Mariánských Lázních
20.-24. května kemp v Trutnově
27. května - 1. června turnaj ve Slovinsku (soupeři Chorvatsko, Slovinsko)
3.-7. června kemp Praha (zápasy s Portugalskem)
10.-15. června turnaj v Praze (soupeři Bosna, Maďarsko, Lotyšsko)
18.-21. června kemp v Praze (zápasy s Polskem)
25. června odlet na ME

Přípravné zápasy

30. května Chorvatsko – Česko (ve Slovinsku)
31. května Slovinsko – Česko (ve Slovinsku)
5. června Česko - Portugalsko (18:00, Praha - Královka)
6. června Česko – Portugalsko (18:00, Praha - Královka)
13. června Česko - Maďarsko (18:00, Praha – Královka, vysílá ČT)
14. června Česko – Lotyšsko (18:00, Praha – Královka, vysílá ČT)
15. června Česko – Bosna (18:00, Praha - Královka)
20. června Česko - Polsko (18:00, Praha - Královka)
21. června Česko - Polsko (18:00, Praha - Královka)

Zápasy lvic na ME

27. června Francie – Česko (14:30, v Rize, vysílá ČT)
28. června Česko – Švédsko (12:00, v Rize, vysílá ČT)
30. června Česko - Černá Hora (14:30, v Rize, vysílá ČT)

Hrací systém ME

Skupiny A a B se hrají v Rize (Arena Riga), skupiny C a D se hrají v Srbsku, play-off pak bude na programu v Bělehradě (Belgrade Arena). Ze základní skupiny postupuje vítěz přímo do čtvrtfinále play-off. Týmy na druhém a třetím místě hrají křížem o postup do čtvrtfinále (skupina A vs skupina B v Rize 1. července, skupina C vs skupina D v Bělehradě 2. července).

Vstupenky

Vstupenky na základní část v Rize lze kupovat na portálu bezrindas.lv. Všechny vstupenky na srbskou část turnaje můžete kupovat na webu tickets.rs. A vstupenky na přípravná utkání budou v prodeji na webu cbf.cz

Nominace

Tereza Vyoralová (rozehrávačka, 176, ZVVZ USK Praha)

Lenka Bartáková (rozehrávačka, 175, KP Brno)

Karolína Elhotová (křídlo, 182, ZVVZ USK Praha)

Kateřina Elhotová (křídlo, 180, ZVVZ USK Praha)

Romana Hejdová (křídlo, 180, Landes)

Veronika Voráčková (křídlo, 180, NCAA)

Renata Pudláková (křídlo, 177, Keltern)

Kateřina Kozumplíková (křídlo, 172, Loko Trutnov)

Pamela-Therese Effangová (křídlo, 178, Nilfisk Hradec Králové)

Beáta Adamcová (křídlo, 180, Žabiny Brno)

Renáta Březinová (pivotka, 185, Toruň)

Alena Hanušová (power forward, 191, ZVVZ USK Praha)

Tereza Krakovičová (power forward, 190, DSK Basketball Nymburk KV)

Julia Reisingerová (pivotka, 194, Girona)

Kamila Štěpánová (pivotka, 192, Bretagne)

Kia Vaughn (pivotka, 193, Fenerbahce)

Klára Vojtíková (power forward, 190, Nilfisk Hradec Králové)