Mircová z bubliny: Celé je to dost šílené!

06.11.2020 - red
počet přečtení: 251
vytvořeno 06.11.2020, upraveno 06.11.2020

PŘED KVALIFIKACÍ LVIC O EUROBASKET Do boje nejen se soupeřkami se za týden pustí basketbalové reprezentantky, které čeká nejzvláštnější sraz v jejich sportovních kariérách. Po měsíci bez možnosti tréninků v halách a po sérii testů na covid se pokusí v uzavřené bublině v lotyšské Rize urvat postupové místo na evropský šampionát, který v červnu příštího roku hostí Francie a Španělsko.

Poslední oficiální reprezentační zápasy se hrály přesně před rokem a po výhrách v Itálii a doma nad Rumunskem měly Češky ze startu kvalifikace velmi dobré pocity. Od loňského listopadu se toho ale ve světě odehrálo hodně a nyní je dílčím úspěchem už fakt, že Češky zvládly poskládat tým, který může na kvalifikační okno odletět a vyzvat příští pátek Dánsko a poté v neděli Itálii.

„Ve čtvrtek jsme se sešli na hotelu, nechali se otestovat a od té doby každý sám na pokoji čekáme na výsledky. Když budou negativní, můžeme se v pátek odpoledne sejít k prvnímu společnému tréninku,“ přiblížil začátek srazu vedoucí týmu Simon Bytel.

2443ZGQ.png

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka se přes víkend v Praze budou pohybovat pouze mezi hotelem a halou, mezitím absolvují další povinné testy pro cestu do Lotyšska, kam by měl tým odcestovat v pondělí. Kvůli předchozímu testování ale už vypadlo několik důležitých hráček v čele s kapitánkou Romanou Hejdovou. Pivotky Alenu Hanušovou a Kiu Vaughn zase nepustí z angažmá v Turecku do reprezentace zranění. Nejistá je i účast hráček pražského USK Veroniky Voráčkové a Veroniky Šípové, které také čekají na výsledky testů.

Změn doznal i realizační tým, když do Lotyšska nepojede asistentka trenéra Veronika Bortelová. Reprezentační premiéra naopak čeká Michaelu Matuškovou z Hradce Králové a Natálii Stoupalovou z brněnských Žabin.

„Situace není jednoduchá. Za normálních okolností bychom hráli doma a chtěli se předvést divákům, což teď nepůjde. Celé se to rodilo hodně komplikovaně, harmonogram se neustále měnil. V původní nominaci jsme měli 21 hráček, nakonec jsme museli zvát ještě další hráčky a teď jich bude třináct, když dobře vyjdou testy. Bude velmi těžké se dostat do správného herního rytmu a tempa,“ podotkl Svitek.

Ve hře je také pozdější připojení dvou hráček působících v zahraničí. Julii Reisingerovou čeká ve Španělsku s Gironou ještě v pátek večer zápas a k týmu by se měla připojit v sobotu, komplikovanější je situace s Klárou Pochobradskou, protože v Itálii se na výsledky testů čeká i několik dní a bez nich se do bubliny nemůže zapojit. Hráčky působící v české lize už s týmem jsou, kvůli nařízením vlády ale nemohly od poloviny října hrát a následně ani trénovat v hale.

„Celé to je dost šílené, ale každá z nás zná svoje tělo, věděly jsme, co potřebujeme. Bohužel je špatné chodit běhat v osmi stupních ven, podmínky rozhodně nebyly ideální. A střílet na venkovní koše je oproti hale taky trochu nebe a dudy. Jinak už je asi jedno, jestli budeme v bublině v Praze, nebo pak v Rize. Zatím se to dá, ale asi to bude horší. S holkama se vidíme jen, když otevřeme dveře pro snídani, oběd a večeři. Na pokoji není moc co dělat a člověk je zavřený mezi čtyřmi stěnami. Jsem sama zvědavá, jak to bude vypadat, až budeme mít zase balon v ruce uvnitř,“ popisuje situaci rozehrávačka Slavie Praha Eliška Mircová.

Do pátečního zápasu s Dánskem tak ještě musí klapnout spousta věcí. Lvice čekají víkendové tréninky, následný přesun do Rigy a izolace na hotelu do výsledku dalších testů. V úterý by se tým konečně mohl pustit do práce na místě činu. A ve hře je hodně – možnost si definitivně zajistit postup už na čtrnáctý EuroBasket v řadě a vyhnout se tak povinnosti stvrdit postup v rámci únorového kvalifikačního okna, které může při současné situaci vypadat jakkoli.

„Bez ohledu na všechny problémy jdeme do zápasů s tím, že chceme získat dvě výhry. Je dobře, že začneme hrát proti Dánsku, takže se můžeme trochu rozehrát. Už ale není slabých soupeřů, takže i proti Dánkám si budeme muset dát pozor,“ doplnil Svitek.

Duel proti Dánsku vysílá příští pátek od 15:30 v přímém přenosu ČT Sport, nedělní zápas proti Itálii poběží živě na webu České televize.

Nominace na listopadové okno kvalifikace o Eurobasket 2021

Rozehrávačky:
Bartáková, Mircová (obě BLK Slavia Praha), Beránková (KP Brno), Matušková (Sokol Hradec Králové), Vyoralová (ZVVZ USK Praha), Záplatová (Toruň)

Křídla:
Adamcová (Žabiny Brno), Kateřina Elhotová, Veronika Šípová, Voráčková (všechny ZVVZ USK Praha), Barbora Holubová (BLK Slavia Praha),

Podkošové:
Březinová (Sokol Hradec Králové), Pochobradská (Firenze), Reisingerová (Girona), Stoupalová (Žabiny Brno)