Málem kolaps Lvic i první pád nováčka

10.10.2019 - red
počet přečtení: 868
vytvořeno 10.10.2019, upraveno 10.10.2019

ECHO 4. KOLA RENOMIA ŽBL Tři jasné výsledky, nakonec bitva Hradce Králové s pražskou Slavií s vítězstvím domácích Lvic i premiérový úspěch sezony v podání Slovanky MB, která doma o sedm bodů zdolala Trutnov, jenž padl už potřetí za sebou. V jednoznačných utkáních 4. kola RENOMIA ŽBL pražský USK ovládl dění v Ostravě, KP Brno ve Strakonicích a brněnské Žabiny doma s chomutovským nováčkem, který tak poprvé podlehl až ve svém třetím zápase.

První pro Slovanku

Duel domácí Slovanky s Trutnovem (72-65) probíhal jako na houpačce. Na úvodní nástup domácích Východočešky skvěle zareagovaly a v osmé minutě šly do vedení 12-15. Pak však čekaly hostující hráčky téměř šest minut na další trefu z pole a Slovanka odskočila do devítibodového vedení. Nápor domácích pokračoval a jejich vedení vzrostlo před přestávkou až na třináct bodů.

To však pro bojovný Trutnov nebyl ani zdaleka konec a Bailee Cotton snížila krátce po přestávce dvěma koši v řadě už jen na 40-39. Lokomotiva měla i šanci na obrat, ta však nevyšla a domácí hráčky velkou sérií 12-1 znovu utekly do dvouciferného vedení. Trutnov měl sílu ještě na jeden nápor, který vrcholil v poslední minutě. To Michaela Potočková snížila na rozdíl tří bodů, pak už ale žádný koš Trutnova nepadl a Slovanka pojistila vedení čtyřmi trestnými hody.

Střeleckou hvězdou zápasu byla hostující Anna Rylichová s 20 body, další tři spoluhráčky se dostaly do dvouciferných čísel, ale ani to nestačilo. U vítězek se tři nejlepší střelkyně shodly na 12 bodech, a to zkušená Kateřina Křížová, Mariah Smelser a Andrea Ondroušková, která přidala také 11 doskoků.

Premiérová výhra i prohra

Až ve čtvrtém kole poprvé uspěly vicemistryně z brněnských Žabin, jež domácím sestřelem Chomutova (78-43) přivodily nováčkovi první porážku a navázaly na své úspěšné tažení v EWBL.

Zápas nabral jasný směr už v úvodní čtvrtině, když Brňanky proměnily pět trojek a jejich náskok se blížil dvacetibodové hranici. Pak ubránily zaskočený Chomutov na šesti bodech ve druhé čtvrtině a bylo prakticky rozhodnuto. Levhartice se ve druhé půli snažily a odehrály výrazně vyrovnanější bitvu, ale i tak jasně podlehly.

Žabiny vedla s 11 body Michaela Vacková, Anežka Kopecká dala jen o bod méně. V dresu Chomutova, kterému chyběla Michaela Krejzová, se do dvouciferných čísel dostala jen kapitánka Jitka Eisnerová s 11 body a 7 doskoky.

Tomáš Eisner (trenér DSK Levhartice Chomutov): „My jsme přijeli do Brna s tím, že nemáme co ztratit a že chceme uhrát co nejlepší výsledek, což se nám bohužel nepodařilo hned na začátku. Domácí hráčky vstoupily velmi dobře do utkání, myslím že z prvních pěti tříbodových pokusů všechny trefily, a tím nás dostaly do útlumu, ze kterého jsme se celý první poločas nemohli dostat.Ve druhém poločase jsme se zlepšili v obraně a byli jsme snad důstejnějším soupeřem než v prvním poločase.“

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Před zápasem jsme měli zdravý respekt k soupeři, je to nováček, který vyhrál obě dvě domácí utkání, takže měl právo a důvod být na vlně. Myslím, že hlavně na obranné polovině to byl od nás poměrně slušný výkon, líbila se mi agresivita, celoplošný tlak, dali jsme 22 bodů po ztrátách Chomutova, na druhou stranu pořád nejsem úplně spokojený s přechodovou fází, i když už občas vidím to, co potřebujeme, ale ne vždy jsou ta rozhodnutí správná. Chce to ještě čas.“

Hladká prohra v debutu

Teprve první zápas sezony si odbyly ve čtvrtém kole basketbalistky U19 Chance a hned v domácím prostředí jednoznačně nestačily na favorizované KP Brno (48-88). Královopolanky udaly zápasu jasný ráz už v první čtvrtině, do které skvěle vstoupily a po sedmi minutách vedly 2-22. Pak sice trochu polevily a nechaly soupeřky rozehrát, a dokonce vyhrát druhou čtvrtinu, to ale bylo z domácí strany vše, protože KP přitlačilo a druhý poločas ovládlo rozdílem 28 bodů.

Při třetí výhře ze čtyř zápasů se do dvouciferných čísel dostalo pět hráček Brna v čele s Gabrielle Green (18), na 10 bodů a stejný počet doskoků to dotáhla Holanďanka Van Grinsven. Jedinou dvoucifernou střelkyní poražených byla s 10 body Karolína Fadrhonsová.

USK znovu za sto

Rekordní počet bodů v dosavadním ročníku RENOMIA ŽBL daly ve čtvrtém kole hráčky USK Praha. Úřadující mistryně potřetí překonaly stovku a na palubovce Ostravy vyhrály 64-126. K hladké výhře položily základy už v první čtvrtině, kterou vyhrály o dvacet bodů, a mohly tak dostatečně protočit devítičlennou rotaci, se kterou do Ostravy přijely. V zápase vedly až o 67 bodů a na dvoucierfný počet nastřádaných bodů se dostala hned šestice Pražanek. Marija Režan kralovala s 26 body a 12 doskoky, Valériane Vukosavljevič dodala 24. Ostrava se opírala o cizinky, na 23 bodů se dostala Sara Dickey, devatenáct přidala kapitánka Eilidh Simpson.

Lvice odolaly náporu Slavie

Nejvyrovnanější zápas kola se zrodil v Hradci Králové, kde domácí hráčky dlouho jasně vedly nad Slavií, aby se v závěru obávaly o výhru, kterou nakonec ale získaly (79-71). Hradec až do poločasu na hřišti absolutně kraloval, když už v první čtvrtině vedl až o dvacet bodů a v té druhé se rozdíl mezi oběma celky blížil třicetibodové hranici. Ve třetí čtvrtině se ale domácí Lvice zmohly jen na devět bodů, dodaly soupeřkám motivaci k návratu a Pražanky v poslední desetiminutovce mocně dotahovaly. Poslední body Hradce v zápase totiž zaznamenala Klára Vojtíková více než pět minut před koncem a mít Pražanky víc času, možná sérii 17 k nule ještě natáhly a soupeřky potrápily víc.

Domácí dovedla k utrápené výhře Klára Marečková se 17 body, čtrnáct jich přidala kapitánka Andrea Klaudová. Nápor Slavie vedla se 13 body Kamila Hošková, na dvanácti bodech se shodly Petra Bakajsová a Ieva Savickaite.