Málem hrdinka lvic: Měly jsme na medaili

08.08.2019 - red
počet přečtení: 511
vytvořeno 08.08.2019, upraveno 08.08.2019

S ELIŠKOU ŽÍLOVOU Nechybělo mnoho a stala se naprosto nečekanou hrdinkou českého týmu. Náhradní rozehrávačka Eliška Žílová po nepovedeném startu do evropského šampionátu do dvaceti let v Klatovech byla v osmifinále nejlepší střelkyní lvic a mohla být pro jeden večer velkou hvězdou. Češky však v koncovce duel s Itálií ztratily a ostrostřelba Žílové tak přišla vniveč.

„Jsme obrovsky zklamané. Myslím si, že máme tým, který mohl získat medaili, ale bohužel ji nezískáme. Pořád je o co hrát, protože ta spodní osmička bojuje o záchranu. Nemyslím si, že by nám to hrozilo a chceme spíše bojovat o deváté místo a dohrát to se ctí před domácím publikem, které nás skvěle podporuje,“ řekla Žílová po porážce 59-64 s Italkami, která Češky na domácím šampionátu odsoudila do bojů o nejlépe 9. místo.

Český tým ještě tři minuty před koncem vedl 59-55 a vypadalo to nadějně, jenže pak už nepřišel z české strany ani bod a Italky sérií devíti bodů zápas dokonale otočily. Lvice se v závěru snažily otočit nepříznivý vývoj trojkami, ale pokusy Veroniky Šípové, ani Julie Pospíšilové do koše nespadly.

1810ZTI.jpg

„Takové koncovky ještě před plným hledištěm jsou extrémně těžké na psychiku a tam byly Italky zřejmě lepší. Je to všechno o kdyby. Mohly jsme dát o střelu víc, mohly jsme neudělat ztrátu. Verča střílela úplně volnou trojku, předtím dala v zápase tři a mohla být hrdinkou utkání. To stejné s Julčou, ale takový je prostě sport a takový je basketbal,“ smutnila rozehrávačka.

Ta je dokonce nejmladší členkou českého týmu, ale v klíčovém duelu turnaje před dvanácti sty diváků se jí rozhodně nerozklepala kolena.

„Byla jsem nervózní, když jsem se podívala do publika, protože dorazilo o dost víc lidí než ve skupině. Je pochopitelné, že holky, co jdou do základu, jsou nervózní. Z lavičky je to něco jiného, to se nastupuje líp,“ myslí si.

V úvodních zápasech turnaje nedával americký kouč Ken Scalabroni náhradní rozehrávačce tolik prostoru, postupně ale Žílová ukázala, že má na to být na hřišti a třinácti body včetně tří trojek dlouho držela prapor národního týmu.

„Mně se obecně v této sezoně a následně pak i v přípravě vůbec nedařilo. Je to o rok starší kategorie a nervozita tam u mě určitě pracuje. Nepovedla se mi minulá utkání a tohle byl klíčový zápas, u kterého jsem si řekla, že takhle to dál nebude. Šla jsem do toho na maximum, ale prostě to nestačilo,“ povzdechne si.

Češky se však musí rychle dát dohromady, protože už ve čtvrtek je čeká od 18 hodin duel s Běloruskem, který rozhodne o tom, jestli budou turnaj v poklidu dohrávat, nebo je čeká hrozba pádu zpět do divize B.

„Z každé prohry bychom si měly něco vzít. Teď to bude extrémně náročné a je to trénink na psychiku. Já si pobrečím na rameno rodičům, které tu mám. Trenér Scalabroni říká, že s půlnocí den končí a do dalšího dne musíme jít s novým nasazením a vyhecovat se. Máme lídry týmu, kteří to zvládnou a namotivují nás do dalších zápasů,“ věří Žílová.