Lvice jednoznačně a KP až v prodloužení!

10.03.2019 - red
počet přečtení: 492
vytvořeno 10.03.2019, upraveno 10.03.2019

ECHO SEMIFINÁLE FINAL-4 ŽEN Hradecké lvice lehkou nohou přes Slavii (85-52, Effangová 20, Bura 11 bodů a 11 doskoků, Zavázalová 10 - Pohunková 15, Jindrová 10, doskoky 51-35, ztráty 16-20, první čtvrtina 28-9, poločas 51-26) a KP Brno až po prodloužení přes Nymburk (75-69, Šujanová 16, Kopecká a Gill po 13, Stará 12 - Hošková 16, Chomenčuk 13, Krakovičová 11, ztráty 18-29, zisky 20-8). Taková byla semifinále Českého poháru žen, jehož Final-4 hostí Karlovy Vary. Turnaj pokračuje v neděli, kdy se v duelu o bronz utkají Slavia s Nymburkem (15:00) a ve finále od 17:30 KP s Hradcem.

Lvice byly před prvním semifinále papírovými favoritkami, ale Pražanky dokázaly v letošní sezoně uspět v obou dosavadních vzájemných soubojích. Hradec ovšem nechtěl opakovat scénář předchozích zápasů, a tak do utkání vstoupil rázným krokem. Slavia působila zaskočeným dojmem a úvod zcela přenechala soupeřkám. Lvice se činily na obou polovinách hřiště a jejich vedení 11-0 předznamenalo další průběh utkání. Dominika Pohunková snižovala prvním slávistickým košem až po více než čtyřech minutách. Jenže ani to nezabrzdilo Lvice v rozletu.

Slávistická obrana si nevěděla rady s Pamelou Effangovou, která jí jen za první čtvrtinu nasázela deset bodů. Naopak hradecká defenziva pracovala takřka bezchybně. Slavia kupila chybu za chybou a střely po obranným tlakem často míjely svůj cíl. Hned zkraje druhé čtvrtiny navíc Pražanky přišly o Angeliku Theiner, která odešla otřesená po srážce se spoluhráčkou. Trenérka Lvic Ptáčková tak mohla žehrat snad jen na větší počet faulů, který ale pramenil z aktivní hradecké obrany.

1658Mjk.jpg

Ani poločasová pauza nepomohla Slavii k tomu, aby do druhé půle utkání přišla s tím, jak klást Lvicím odpor. Trenéru Onuškovi navíc komplikoval život fakt, že už během třetí čtvrtiny si svůj čtvrtý faul připsaly Vondráčková s Pohunkovou. To při indispozici Theiner byla při úzkém kádru Pražanek další velká slávistická komplikace.

Naopak trenérka Ptáčková měla v tomto ohledu komfortní situaci. Větší minuty dostaly Bolardtová, Šotolová i Natabou. Lvice si i tak došly pro jednoznačné vítězství, ke kterému bez nadsázky směřovaly od prvních sekund zápasu.

Stanislav Onuška (kouč BLK Slavia Praha): „Náš špatný vstup do zápasu se podepsal pod celkový výsledek. I tak jsme se snažili hráčky motivovat. Viděli jste, že druhý poločas jsme s Hradcem hráli vyrovnaně. Propastný rozdíl po prvním poločase se ale skutečně podepsal pod celý výsledek. Jsou tu dva momenty. Jedním jsou ztracené míče, těch máme 20 oproti šesti ziskům. Druhá věc – Hradec měl o 20 doskoků víc. To jsou dva faktory, které rozhodly. Věděli jsme, do čeho jdeme. Přijeli jsme s osmi hráčkami, ale de facto jsme mohli vyrotovat jen sedm. Na způsob basketbalu, který hraje Hradec, to byla úzká rotace. To mělo na celý výsledek také vliv.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Nilfisk Hradec Králové): „Na začátku jsem si vzpomněla na zápas na Slavii, kdy jsme za 45 sekund vedly 6-0. Ne vždy dobrý začátek znamená, že bude úspěšný konec. Tentokrát jsme ale nepolevily a celý poločas jsme odvedly velmi kvalitní výkon a tím jsme Slavii zlomily. Jsem ráda, že mohl hrát celý tým. Všichni, co tu jsme, máme těžké období. Čeká nás ještě ligové play-off, nejen tento těžký turnaj. Ze střídajících hráček se mi nakonec asi nejvíc líbila Lucka Bolardtová, jediná dorostenka v týmu.“

Další drama mezi KP a Nymburkem

Tři zápasy a tři výhry. Taková byla do soboty bilance nymburského celku v jeho druhém domovském stánku pro letošní sezonu v karlovarské Hale míčových sportů. Tato série však vzala za své ve Final-4. Před zápasem se hodně hovořilo o tom, jak se Nymburk popasuje s absencí rozehrávačské dvojice Wells – Mircová. Ze začátku se zdálo, že dobře. Svěřenkyním trenéra Kurucze se dařilo vše, na co sáhly. KP Brno působilo v tu chvíli bezradně. Ve skutečnosti ale hráčky v zeleném jen čekaly, až jim začne fungovat vytažená zónová obrana.

1659NWQ.jpg

Ta cílila právě na problémy nymburského celku s rozehrávkou a byla tím, co dostalo KP zpět do hry. Zisky a z nich plynoucí rychlé protiútoky byly vítaným bodovým příspěvkem na brněnské konto. Nymburk ve hře držely trestné hody a hned trojice sdílených nejlepších střelkyň, které se shodly na poločasových devíti bodech (Hošková, Krakovičová, Chomenčuk).

Nymburk dokázal z přetahované na začátku druhého poločasu vyjít jako vítěz. Trenér Pospíšil tušil problém, a tak si při nymburském osmibodovém vedení okamžitě vyžádal oddechový čas. Tím se mu podařilo zcela rozhodit domácí ofenzivu. Brno pomalu začalo přebírat otěže zápasy, a i když se samo brzdilo vlastními chybami, začal se rozdíl ve skore vyrovnávat. Po dalším zisku šlo KP v poslední minutě třetí čtvrtiny poprvé v zápase do vedení.

Nymburk se trápil v zakončení. Pod vlivem tlaku z toho, že jim dobře rozehraný zápas utíká mezi prsty, neproměňovaly domácí hráčky ani střely z vyložených pozic. Po dlouhých minutách bodového mlčení zaznamenala body až Reynolds. Jenže to už bylo KP k nezastavení. Když těžkou trojku dala Kopecká, vystřelily její ruce vzhůru, naopak nymburské hlavy poklesly. Rozpoložení týmů nemohlo nic dokumentovat lépe.

Tříbodová akce Delič ještě dala Nymburku naději. Ztráta pouhých šesti bodů byla hratelná. To hráčky v bílém vycítily. Krejzová trojkou dokonce snížila na rozdíl tří bodů. Do konce zbývaly necelé dvě minuty. KP znervóznělo, nepohlídal si doskok a Hošková šestkou po koši s faulem vyrovnala. Brňanky ještě dvakrát vedly o dva body, ale Tereza Pecková necelou sekundu před koncem 4. čtvrtiny vyrovnala. Bartáková ještě vystřelila a dala šťastnou trojku, ale míč nestihl opustit její ruku před uplynutím času vymezeného základní hrací době.

Brno začalo prodloužení dobře, ale pátý faul Staré trenérovi Pospíšilovi zkomplikoval situaci. Nastavený čas byl plný nepřesností. KP Brno vstupovalo do koncovky s dvoubodovým vedením. Nymburk navíc pohrdl několika šancemi na srovnání. Brněnské vítězství přiblížila a nakonec jistila z trestných hodů Kopecká.

Daniel Kurucz (kouč BS DSK Basketball Nymburk KV): „Pořád jsem holkám říkal, že můžou vyhrát. Vyhrály první čtvrtinu, soupeřky třetí. Byla to víra v sama sebe, v obraně jsme začali dobře přebírat a soupeř moc šancí neměl. Věřili jsme, že pořád můžeme vyhrát. Prodloužení jsme nezvládli na rozehrávce. Já se ale na alias rozehrávačky nezlobím, protože odehrály dobrý zápas a zaslouží si pochvalu. Bylo ale vidět, že to jsou křídla.“

Martin Pospíšil (kouč KP Brno): „V prodloužení už nešlo o basketbalové věci, ale o charakter. Družstvo ho ukázalo, za což jsem rád. Nebylo to pro nás jednoduché. Vedli jsme čtyři minuty před koncem 4. čtvrtiny o deset bodů. Nymburk se dostal do zápasu, dokázal vyrovnat. Následovalo těžké prodloužení a jsem rád, že jsme ho zvládli. Zápas nám určitě síly sebral, ale nechceme se na to vymlouvat.“