Lvi se Satoranským přepisovali dějiny!

21.12.2019 - red
počet přečtení: 423
vytvořeno 21.12.2019, upraveno 21.12.2019

UDÁLOST Neuvěřitelným a dosud nepoznaným super úspěchem skončila pro český basketbal letošní edice ankety Sportovec roku. Mužská reprezentace triumfovala díky fenomenálnímu šestému místu na světovém šampionátu mezi všemi týmy, když předstihla fotbalisty pražské Slavie a i své kolegy ze zelených trávníků, a v jednotlivcích bral fantastické druhé místo za vítězným judistou Lukášem Krpálkem boss národního týmu a letos základní rozehrávač Washingtonu i Chicaga v NBA Tomáš Satoranský. V obou případech jde o historické maximum v této anketě, o jejímž pořadí rozhodují sportovní novináři.

„Je to pro nás velký úspěch a zasloužená odměna za to, co basketbalisté letos dokázali. První místo mezi kolektivy jen podtrhuje výsledek, jehož svěřenci trenéra Ginzburga v obrovské světové konkurenci dosáhli. Vždyť za sebou nechali takové velmoci jako USA, Řecko, Turecko, Kanadu nebo Brazílii. A ten výčet by mohl pokračovat,“ je z uplynulého roku nadšený předseda ČBF Miroslav Jansta.

Basketbal vůbec poprvé za celou historii vyhlašování ankety stanul na jejím vrcholu, když ještě vylepšil loňské druhé místo. Zatím nejblíž pomyslnému zlatu byly české basketbalistky v roce 2010, kdy jako vicemistryně světa ztratily na vítěze 22 bodů, nejméně za dobu, kdy jsou celkové body zveřejňovány.

Druhé místo Tomáše Satoranského je pak dalším milníkem. „Tomáš by si za své výkony nejen v národním týmu zasloužil spíš vyhrát. Gratuluji ale k prvnímu místu Lukáši Krpálkovi,“ dodal Jansta.

Hra pod bezednými koši prozatím měla v TOP 10 zastoupení pouze dvakrát – v roce 1997 první desítku uzavírala Eva Němcová. A v roce 2010 katapultoval titul MVP mistrovství světa na osmou pozici kapitánku vicemistryň světa Hanu Horákovou.

„Pro sportovce z kolektivních her je hrozně obtížné uspět mezi jednotlivci, kteří celý rok reprezentují pod vlastním jménem. Obzvlášť pro hráče, který klade vždy na první místo úspěch týmu před svými vlastními statistikami. Takový přesně je Tomáš. On je výjimečný. Dokáže svou hrou a zápalem strhnout nejen spoluhráče, ale i fanoušky a diváky u televize. Ta energie z něj přímo tryská. Tomáš je ikonou českého basketbalu a já jsem rád, že si jeho éru můžeme užívat právě my,“ vysekl poklonu jedné z největších hvězd celého MS v Číně předseda federace.

Také příští rok bude pro basketbalisty zajímavý. V olympijské kvalifikace se v Kanadě utkají s dalšími světovými top celky o jediné volné místo na turnaji pod pěti kruhy. A v roce 2021 bude Praha hostit jednu ze skupin mistrovství Evropy. Mety jsou tak nabité.