Lví efekt na družinu a město Romana Geza

31.07.2020 - red
počet přečtení: 811
vytvořeno 31.07.2020, upraveno 31.07.2020

REPORT Z LÁZNÍ Byl to efekt, který měl nejvyšší hodnotu. Na vlastní oči ho však mohl sledovat jen jeden muž. Kouč mladších dorostenek a starších dorostenců Mariánských Lázní Roman Gezo. „Na tréninku se zvýšilo jak nasazení, tak docházka. Nároďák prostě táhne,“ ocenil basketbalový kormidelník z lázeňského města, který se trenérství věnuje už 22 let. Kdysi jako mladší žák se svým týmem porazil i Opavu vedenou rozehrávačem Petrem Czudkem, nyní asistentem u mužské reprezentace. Po spoustě let se setkali znovu, tentokrát už jako zkušení trenéři. A Gezo mohl během aktuálního „repre“ soustředění na vlastní kůži zažít odlesk fenomenálního úspěchu lvů na loňském světovém šampionátu.

Na úterním a čtvrtečním tréninku národního týmu galerii mariánskolázeňské haly zaplnila pokaždé stovka zájemců z třináctitisícového města i celých západniích Čech. „Dorazili lidi z Domažlic, Tachova, Aše i Plzně. Už podle jejich počtu to byl velký zážitek vidět celý národní tým. Hlavně to šesté místo na světě sem všechny přilákalo. I pro náš klub to bude určitě přínos, možná se teď přihlásí i víc dětí. Dostat sem, potažmo do Karlovarského kraje, národní tým je prostě bomba,“ zářil kouč (na skupinové fotce uprostřed v modrém tričku s límečkem), který se po dobu pobytu nebývale staral o celý realizační tým Ronena Ginzburga.

2391YjM.jpg

Návštěva tréninku lvů zvýšila nejen docházku a nasazení „lázeňských“ mládežníků, ale dokonce se začalo mluvit i o oživení týmu mužů, který po sezoně 2018/19 ukončil své působení ve druhé lize mužů. „Návrat ale nebude lehký, „Mariánky“ jsou závislé na pracovních místech jako kuchař nebo číšník a většina našich odchovanců jsou inženýři nebo doktoři, takže tu uplatnění nenajdou. Stěhují se do větších měst a dojíždění za zápasy sem je pak složité,“ popisuje klubové zákulisí Gezo.

Týdenní regeneračně-sportovní pobyt lvů v lázeňském městě, jehož vrcholem je dnešní unikátní slavnostní večer Basketbalista roku, se ovšem nedal zrealizovat jen lusknutím prstů. Do místní haly bylo třeba instalovat kvalitní palubovku patřící České basketbalové federaci, což zafinancovalo město, přičemž o zrealizování celého pobytu národního týmu se nejvíc zasloužila ochodní a marketingová ředitelka Léčebných lázní Mariánské Lázně Patricie Irlveková.

Právě letošní národní kemp pak nejspíš o něco přiblížil položení nové palubovky do mariánskolázeňského sportovního stánku. „Budeme muset mít novou, abychom mohli reprezentace hostit pravidelně. Loni tu byl ženský národní tým a s paní Irlvekovou jsme pracovali na tom, aby mohl přijet i mužský celek, což bylo naším přáním. Hala je tu nádherná, zázemí ve městě úžasné, velký bonusem bylo pak to, že v celém okrese nemáme jediný aktuální případ koronaviru a pohyb reprezentantů je tu tedy bez problémů. Mariánské Lázně jsou navíc městem sportu a doufám, že mužská reprezentace se sem bude pravidelně vracet,“ přeje si starosta města Martin Kalina (na skupinové fotce v obleku).

2392YWU.jpg

Podle něj se přítomností lvů ve městě schválení instalace nové palubovky v hodnotě 1,5 milionu napomohlo. „Je to další střípek do mozaiky. Primárně bude palubovka samozřejmě sloužit přípravě našich dětí. Ekonomická situace není kvůli pandemii koronaviru nejlepší, ale ta investice se do budoucna určitě vyplatí,“ je si jistý starosta, kterého těší i ve městě už pravidelně pořádaná slavnost Basketbalista roku, jež byla letos ze zvláštního důvodu přesunuta do venkovních prostor - na lázeňskou kolonádu.

Basketbal má ve městě velkou tradici, a jak připomíná kouč Gezo, v roce 1956 se v něm hrála i nejvyšší soutěž mužů, když zde fungoval armádní celek, a to až do 90. let minulého století. Vzešla tak odsud i celá řada kvalitních hráčů, včetně reprezentantů. Mimochodem – narodil se tu i dlouholetý nymburský křídelník Michal Křemen.

Roman Gezo se svým kolegou aktuáně zastřešují tým minižáků, U13, dívčí U17 a chlapeckou U19. Celkem vedou 45 dětí. „V Mariánkách je populární spíš tenis a golf, kdy golfisti jsou mezi dospělými mistry republiky. V klubu začínají už od nejmenších, což mě mrzí, protože já pořád tvrdím, že děti by se měly hýbat, což mi u golfu tak nepřijde. A pak děti odebírá samozřejmě i hokej s fotbalem a nově také florbal.“

2393M2J.jpg

Přítomnost blyštivého klenotu českého basketbalu by alespoň dočasně mohla lázeňskou sportovní rovnováhu vychýlit novým směrem. Nabitá galerie v hale během dvou otevřených tréninků to minimálně naznačovala.

„My jsme samozřejmě byli nejvíc zvědaví na Satoranského a taky jsme chtěli vidět trenéra Ginzburga. Dobrá byla vedle střeleckých soutěží i průpravná část a ty hry v tempu simulovaly v podstatě zápasové nasazení, takže to byl dobrý zážitek,“ pochvaloval si ve čtvrtek před polednem Vlastimil Musil, podle nějž národní tým představuje pro město super tahák.

„A ještě nás zajímal mladý Zídek. Celkově to byl perfektní trénink,“ přizvukovala i manželka Marta.

Nejoblíbenějším lvem páru dlouholetých fanoušků z lázeňsého města je rozehrávač Chicaga, ale paní Martu zaujal i teprve 17letý Richard Bálint, syn současného kouče NH Ostrava. „Je velmi šikovný,“ všimla si.

2394ZDZ.jpg

Na svého top hráče Tomáše Satoranského byla nejvíc zvědavá i další obyvatelka města a bývalá hráčka „Mariánek“ Dana Makoňová. „Už jsme ho tu viděli několikrát na vyhlášení Basketbalisty roku, protože jsme velcí kamarádi s Jirkou Zídkem starším a každý rok se zúčastňujeme. A teď už jsme mohli vidět v akci i jeho vnuka Honzu,“ vyprávěla paní Dana, již během převážně střeleckého tréninku nejvíc zaujala prostá věc - „že dají skoro každý koš“.

O propagaci basketbalu ve městě díky národnímu týmu byla Dana Makoňová naprosto přesvědčena. „Určitě. Zrovna jsme si říkali, že my když trénovali, byli jsme rádi za dva míče, takže tohle bylo super.“

Někteří basketbaloví mládežníci si udělali na trénink lvů výlet i z různě dalekého okolí. A nebylo jich v hledišti málo. Jedenáctiletý Marek z Domažlic, který se o akci dozvěděl díky informaci na sociálních sítích, přijel rovněž především kvůli Tomáši Satoranskému, kterého sleduje i v NBA. „Při tréninku na mě udělalo největší dojem, jak všichni dobře střílejí,“ poklonil se umění lvů.

O rok starší David měl o svém nejoblíbenějším hráči, jímž je současná česká jednička, rovněž jasno. „Bylo zajímavé vidět tým po tom úspěchu na mistrovství světa. Kdyby hrál někdy nějaký zápas poblíž, asi bych se zajel podívat...“