Lvi 3x3 dnes zahájí boj o Tokio!

26.05.2021 - red
počet přečtení: 651
vytvořeno 26.05.2021, upraveno 26.05.2021

UDÁLOST Vrchol dlouhé cesty pro reprezentanty v basketbalu 3x3 je tady. Více než rok Češi vědí, že si zahrají olympijskou kvalifikaci. Ta se měla původně uskutečnit už loni na jaře v Indii, koronavirová pandemie ji však odsunula o více než rok a přesunula do rakouského Štýrského Hradce. Tam bude čtveřice Roman Zachrla, Vladimír Sismilich, Daniel Zach a Ondřej Šiška od dnešního večera bojovat o zázrak. Z dvaceti účastníků turnaje postoupí do Tokia jen nejlepší tři.

„Týden pravdy je tady. V pondělí večer jsme dorazili do dějiště kvalifikace a absolvovali další testování, které dopadlo dobře. Počasí je dost hrozné, až jsem si u pořadatelů ověřoval, že se opravdu bude hrát venku. V takovém počasí, jaké bylo na začátku týdne, nezabrání ani žádná střecha, aby na kurt nenapršelo. Podmínky jsou ale pro všechny stejné. Zkusíme prodat to, co jsme byli schopní natrénovat za posledních šest  sedm měsíců. Nic tak šíleného jako v posledním roce jsem v životě nezažil, takže jsem před turnajem klidný. Snad už se nebude nic takového nikdy opakovat,“ popisuje události posledních dní reprezentační kouč Michael Kruk.

„V rámci přípravy pro nás bylo hlavně důležité se oprostit od věcí okolo a soustředit se hlavně na basket, takže jsme rádi, že jsme mohli odjet na soustředění do Španělska, kde se dalo dvoufázově trénovat. Teď už přichází vrchol, karty jsou rozdány a uvidíme, jak to dopadne. Měli jsme širší sestavu, která tvořila kompaktní tým, který se spolu připravoval. I kvůli zraněním a dalším faktorům nebylo do poslední chvíle jasné, která čtveřice pojede na kvalifikaci, a nakonec to bylo o tom, kdo dostane důvěru trenéra,“ dodává jeden z členů týmu Daniel Zach.  

2532NTM.jpg

Češi absolvovali v intenzivním módu hlavně posledních několik týdnů, kdy se kvůli restrikcím širší nominace přesunula na týden do Španělska, následně pokračovala příprava turnaji ve Vídni a chorvatském Lipiku a teď vše vyvrcholí historickou šancí dostat se při premiéře 3x3 pod pěti kruhy na turnaj do Tokia.

„Udělali jsme maximum pro to, abychom se připravili, o moc víc jsme udělat nemohli. Všichni, kdo byli v tom kádru kolem dvanácti lidí, udělali pro přípravu všechno. Všem jsem poděkoval za nasazení, ke všem hráčům mám osobní vztah a oceňuji, že absolvovali to, co jsme jim naordinovali. I tak ale chci, abychom odjížděli s dobrým pocitem, ať to dopadne jakkoli. Z dvaceti týmů postoupí jen tři a všichni tu nechají na hřišti úplně vše. Ukáže se, kdo má nejlepší aktuální formu. V 3x3 je možné úplně všechno, rozhoduje se často střelami v posledních sekundách. Bude záležet na spoustě faktorů,“ soudí Kruk.

Češi odstartují turnaj dnes v 18:15 utkáním proti Polsku, po kterém následuje duel s Brazílií. Po dnu volna dojde v pátek na střet s Tureckem a Mongolskem. Do play-off postoupí nejlepší dva týmy, pro zbytek turnaj končí.

„Příprava na konkrétní tým se nedělá moc dopředu, zpravidla až den předem, protože člověk neví, v jaké sestavě soupeř přijede. Čeká se do poslední chvíle, až když člověk potká hráče na mítinku, tak se můžeme připravovat na konkrétní věci, a to děláme právě v těchto chvílích. Skupinu vnímáme jako vyrovnanou, ale musíme si uvědomit, že na této úrovni není lehkých soupeřů. Všechny týmy si přijely pro postup a budou rozhodovat detaily, nasazení a srdíčko,“ hecuje Zach.   

„Začínáme zostra. Hned hrajeme s Polskem, které na posledním světovém šampionátu skončilo na třetím místě, když porazilo i Srbsko. Poláci se netají tím, že chtějí nejen postoupit na olympiádu, ale taky tam získat medaili. Kolem Michaela Hickse, naturalizovaného Američana, vytvořili opravdu silný tým. Známe se velmi dobře, několikrát jsme se navzájem porazili a víme, co od sebe očekávat,” předesílá kouč.

”Hned po dvou hodinách nastoupíme proti velmi silnému týmu Brazílie. Ten není v Evropě moc známý, ale je poskládaný z hráčů, kteří hrají na World Tour i na mistrovství světa. Jsou velmi dobře fyzicky vybavení a jako druhý zápas dne to bude opravdu těžké. Po dnu volna budeme hrát s Tureckem, se kterým jsme před časem prohráli v Novém Sadu, ale pokud podáme standardní výkon, tak bychom měli uspět, ale stát se může cokoli. Poslední zápas hrajeme proti Mongolsku, které se připravuje dlouhodobě v Ulánbátaru v uzavřené bublině a hodně do toho šlape. Uvidíme, jak se nám podaří odehrát čtvrtý zápas během tří dnů, což je dost zásadní. Je docela možné, že v zápase se bude rozhodovat o postupujícím,“ dodává Kruk.

Všechny zápasy můžete sledovat živě na YouTube kanálu FIBA 3x3.

Rozpis zápasů českého týmu:

DNES:
18:15 Polsko – Česko
21:10 Česko – Brazílie

PÁTEK:
17:00 Turecko - Česko
19:30 Česko - Mongolsko