Levhartice kousaly, přesto padly

05.03.2021 - red
počet přečtení: 675
vytvořeno 05.03.2021, upraveno 05.03.2021

ECHO FINAL 4 ŽEN Ze semifinále pohárového RENOMIA FINAL 4 postoupily dva favorizované celky. KP Brno v Chomutově složilo domácí Levhartice 57-74 a ZVVZ USK Praha si snadno poradil se Slavií 112-41. V dnešním utkání o bronz se tak od 15 hodin utká Chomutov se Slavií (vysílá TVCOM.cz) a ve finále od 18:30 USK s KP Brno (18:30, HbbTV ČT Sport).

Oslabený Chomutov se držel dlouho

Levhartice se v prvním semifinále musely obejít bez reprezentantky Michaely Krejzové, která zápas sledovala jen z ochozu se sádrou na operovaném kotníku. To brněnské KP se mohlo spolehnout na kompletní kádr posílený zkušenostmi z evropských pohárů.

Jihomoravanky vstoupily do zápasu věrny roli favoritek. Chomutovu chvíli trvalo, než se dokázal adaptovat na tempo zápasu. Rychle tak Levhartice ztrácely prakticky dvouciferně. Jenže semifinále Českého poháru se nevzdává. Navíc na domácí palubovce. Prvním krokem k návratu do zápasu byl zvýšená aktivita a agresivita v defenzivě.

Za tu byly domácí hráčky odměněny nejen zastavením narůstajícího skore KP, ale po pár minutách se dočkaly i v útoku, kde jim dosud efektivita zakončování bránila dostat se blíže soupeři. V ofenzivě zavelela trojkou Bartoňová a přidaly se Kadlecová s Rokošovou, která ještě v poslední vteřině první čtvrtiny získala faul a dvěma trestnými hody snížila na rozdíl šesti bodů.

Trenér Medvecký se snažil točit se sestavou a hledat optimální složení pětice, která by se lépe vyrovnala s aktivitou domácích. Akcie KP držela Kateřina Zohnová, první dvouciferná střelkyně utkání. Všeobecně ale měly hostující hráčky problém se prosadit proti obraně Levhartic, která nenechala klidnou přihrávku nebo volnou střelu.

Brňanky se potřebovaly v poločase zkoncentrovat a plně soustředit na hru. Chtěly-li po pomýšlet na postup do finále, nesměly si po změně stran dovolit dalších 12 ztrát jako v první polovině. Trenér Medvecký určitě apeloval i na větší efektivitu při zakončení. Ta se dostavila, když si Brňanky pomohly střelami za tři body. V domácím dresu jim konkurovala šestnáctiletá Kadlecová, která už ve třetí čtvrtině dosáhla na 20 bodů.

Levhartice rychle nasbíraly posbíraly ve třetí čtvrtině čtyři týmové fauly a daly tak hostujícím hráčkám šanci lehce skórovat z trestných hodů. Ty tak překlopily vývoj utkání na svou stranu. Hned zkraje závěrečné čtvrtiny pak hráčky KP natáhly své vedení na deset bodů. Trenér Medvecký vytáhl z rukávu trumf v podobě Karolíny Fadrhonsové, která těžkou trojkou otupila vzdor domácích.

Najednou to byly brněnské hráčky, které měly v obraně ruce snad všude a nenechaly Levhartice pořádně nadechnout. Domácí hráčky se snažily ještě se zápasem něco udělat, ale s ubývajícími silami jim stále víc protékal mezi prsty.

Na doskoku a v šestkách údernější KP vedly Potter (17+12 doskoků), Page (17 a Zohnová (16), za domácí odpovídaly Kadlecová (23) s Rokošovou (11).

Tomáš Eisner (trenér BK Levhartice Chomutov): „K postupu do finále chybělo hodně, ještě celá poslední čtvrtina a část třetí. Jinak musím před holkami smeknout, jak k zápasu přistoupily. První poločas byl asi nejlepší od nás z celé sezóny. Druhá čtvrtina byla z naší strany proti eurocupovému týmu skoro ideální, hlavně co se týče obrany. V druhém poločase nám KP ukázalo svoji sílu. I do postavené obrany nám dali několik těžkých trojek. Odvedli jsme maximum a pojďme se soustředit na zítřek. Valentýnu Kadlecovou znám už delší dobu, nepřekvapují mě její výkony. Je to jen o zvyku v nejvyšší soutěži. Potenciál má, jen ho musí ukázat a je to jen o tom, kdy to přijde. Budoucnost má ale obrovskou. Čeká nás zřejmě v krátké době druhý zápas se Slavií, tak na to musíme zapomenout.”

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Čekal jsem těžký zápas, protože jsem viděl Chomutov v lize se Slavií a tam hrál velmi dobrou obranu. Do zápasu jsme vstoupili dobře, nicméně pak jsme podlehli uspokojení, polevili jsme v obraně. Dostali jsme jednoduché koše, znervózněli jsme v útoku a nebyli jsme schopné dát ani koš. Musím holky pochválit, že se zlepšily v obraně v druhém poločase, otočili jsme to a jsem rád, že jsme vyhráli. Trápila nás Kadlecová, chtěli jsme si pohlídat útočný doskok, což se nedařilo v druhé čtvrtině, pak se to podařilo vylepšit, a proto jsme vyhráli.”

USK rozstřílel Slavii

Euroligový USK, který se do poháru vrátil po několikaleté pauze, ve druhém semifinále záhy rozpoutal žlutomodré peklo. Po šňůře 27-0 ovládl první čtvrtinu 34-8 a reprezentantka Veronika Voráčková tu sama přestřílela Slavii 15-7.

Až ve chvíli, kdy trenérka Hejková začala výrazněji točit se sestavou, se Slavia chytila své šance. K větší efektivitě v útoku někdy pomohlo i štěstí jako například při střele Mircové v poslední sekundě útoku, ale to nijak nesnižuje výkon Slavie. Ten se ve druhé čtvrtině dal směle porovnávat s tím USK. Výsledkem bylo, že Slavia ztratila druhé dějství rozdílem jediného bodu.

Slávistické vzepětí ale odvála poločasová přestávka. Základní pětka USK znovu zasadila soupeřkám tvrdý úder, ze kterého už se Slavia nedokázala sebrat. Ještě více ji srážely ztráty, někdy ještě před tím, než přešly půlící čáru. V dresu USK tak dostala už ve třetí čtvrtině větší prostor Terezea Halátková.

Když pak v závěrečném dějství poslal trenérka Hejková na palubovku i Nikolu Zdeňkovou, došlo k zajímavé situaci. Lavičce Slavie totiž od ledna velí její otec David Zdeněk. V tu chvíli už bylo jasné, že z postupu do finále se v rodině Zdeňků bude radovat Nikola.

Nejlepší střelkyně poražených Miklíková stihla jen 8 bodů, v týmu USK velely Voráčková (24), Elhotová (21), Conde (19), Režan (13) a Jones (12). Vítězkám patřily šestky, trojky i doskok, navíc soupeře donutily ke 33 ztrátám.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Nebyla jsem spokojená s obranou, hlavně ve druhé čtvrtině jsme hrály bohorovně. V každém zápase musíme hrát úplně naplno. Může se nám to vymstít v těžších zápasech. V druhém poločase už to bylo lepší, i když chyby tam byly.”

David Zdeněk (trenér BLK Slavia Praha): „Druhá čtvrtina byla slušné a pak ještě ve čtvrté čtvrtině jsme měli jeden úsek, který byl dobrý. V částech zápasu tam byla potence, udrželi jsme nějakou kvalitu. Jinak jsme byli rozházení jak hračky a neměli jsme pořádek ani na útočné ani na obranné polovině. Je opravdu těžké hrát proti takovému týmu. Víme, proč jsme sem přijeli, chceme tady ukázat lepší tvář a směřujeme to k tomu zítřejšímu zápasu o bronz. Jsem rád, že se vrátila po dlouhém zranění, věnovala tomu spoustu energie. Plní si svůj sen a je super, že dostala šanci v USK nastoupit.”