Legionářky složily Hradec. Vary drtí dál

26.10.2015 - red
počet přečtení: 1203
vytvořeno 26.10.2015, upraveno 09.11.2015

ECHO 8. KOLA BONVER ŽBL Dosud stále neporažený Nymburk v Bonver ŽBL zapsal v 8. kole velký zářez, když doma pokořil i silný Hradec. Chance U19 utržila před svými fanoušky ohromný debakl od Valosunu, skvělou Vučurovič tažené Žabiny skolily pražské VŠ, Trutnov měl doma snadnou práci se Slovankou a už čtvrtou výhru žal stále lepší karlovarský celek. To byly v kostce hlavní momenty víkendového dějství.

DSK Basketball Nymburk (7-0) - Sokol ZVU Strojírny Hradec Králové (5-3) 70-67
Nejvíc bodů: Kuster 17, Šikšniuté 16, Chomenčuk 11, Huňková 10 - Stará 21, Rosenbaumová 15, Bura 13

Šlágr kola přinesl bitvu dvou rozdílných poločasů. V tom prvním se zdálo, že Nymburk si bez problémů pohlídá svou letošní neporazitelnost. V 17. minutě už měl k dobru dokonce 18 bodů. Ještě do poločasové přestávky ale Východočešky dokázaly ze své ztráty umazat šest bodů a naznačily tak svůj potenciál pro druhou dvacetiminutovku. V ní se pak domácí musely o vítězství obávat. Hradecké lvice 46 vteřin před koncem snížily na rozdíl pouhých tří bodů, přečkaly dvě šestky domácích, ale svůj následný útok už nevyužily. I když v zápase ani jednou nevedly, musely si na ně domácí, které kralovaly na doskoku, dávat velký pozor.

Daniel Kurucz (kouč Nymburka): "Měli jsme skvostný začátek zápasu, dávali jsme hodně bodů a vypadalo to, že by to mohl být lehký zápas. Jenže s vicemistryněmi nemůže být žádný zápas lehký. My jsme na konci první půlky trochu ztratili koncentraci, měli jsme několik zbytečných ztrát, neproměněných košů a Hradec se prosadil svými silnými stránkami, jako je rychlý protiútok, a stáhl ztrátu na 11 bodů. To byl sice ještě příjemný náskok, ale my jsme těmi dvěma minutami ukázali Hradci, že se s námi dá hrát. Ve třetí čtvrtině soupeř výrazně přitvrdil na doskoku i v obraně a začal se rychle přibližovat. Asi nejdůležitější pro konečné vítězství bylo, že jsme soupeře ani jednou nepustili do vedení."
Romana Ptáčková (koučka Hradce Králové): "Začaly jsme velmi vlažně až laxně. Nevím, jestli nás zastavilo větší množství faulů, ale v každém případě jsme pak couvli a nebyly jsme dostatečně agresivní v obraně. Nejvíc mě mrzí, že jsme vůbec nešly do útočného, ani obranného doskoku. Soupeř toho využil a v prvním poločase byl jednoznačně lepší. Zlepšení výkonu na doskoku, to byl náš hlavní úkol do druhého poločasu. Snížily jsme také počet ztrát a tím vším jsme se dostaly zpátky do zápasu. Škoda některých trojkových střel, které nepadly. Jsem ale ráda, že jsme dokázaly za nepříznivého stavu po prvním poločase ještě zabojovat a dostat se zpátky."
Michala Stará (top skórerka Hradce Králové): "Je škoda, že jsme prohráli o tři body. Začátek ale nebyl rozhodně podle našich představ, protože jsme nesplnily taktické pokyny, které jsme měly. Myslím, že jsme pod košem bránili dobře až ve druhém poločase, taky až ve druhé půlce jsme chodily dostatečně důrazně pro doskok."
Alexandra Chomenčuk (MVP utkání s 11 body, 12 doskoky, 5 bloky, 5 asistencemi, Nymburk): "Byl to tvrdý zápas, ale tím, že jsme s Hradcem hrály už před sezonou, jsme na ně byly lépe připravené. Důležité bylo, že v době, kdy Hradec začal náš náskok stahovat, nám trenér pomohl svými radami a my jsme soupeře opět zastavily. Proč jsme nevstoupily do druhého poločasu jako do prvního? Asi jsme si byly příliš jisté výhrou. V příštím zápase se takový výpadek nesmí opakovat."

Chance U19 (0-7) - Valosun KP Brno (4-3) 39-93
Nejvíc bodů: Gaislerová a Krejčová po 11 - Šujanová a Vlková po 17, Švrdlíková 13, Mrhálková 12, Kopecká 10

Hráčky Valosunu měly pro zápas na palubovce posledních Strakonic jednoznačný úkol – odčinit prohru z minulého kola. Výhrou o 54 bodů si musely fanoušky alespoň částečně udobřit. Na drtivém triumfu začaly pracovat od samého začátku. Vždyť za první poločas inkasovaly pouze 18 bodů. Samy přitom nastřílely 53 bodů. Bylo tak jasné, že druhá polovina utkání bude pouze o tom, jaký příděl domácí basketbalistky dostanou. Na něm se nejvíce podílely Šujanová s Vlkovou. Double-double přidala Švrdlíková za 13 bodů a 10 doskoků.

Jiří Johanes (kouč U19 Chance): "Valosun, který má kvalitnější družstvo, hrál perfektně – rychle, tvrdě a padala mu střelba. Procento úspěšnosti bylo 60 procent, což je vysoké číslo i na muže. Tím, že soupeř hrál natvrdo, jsme se nedostávali do situací, do nichž jsme se chtěli dostávat."
Marian Svoboda (kouč Valosunu): "Po debaklu se Slavií jsme se potřebovali trošku psychicky zvednout a družstvo nabudit. Myslím, že se nabudilo dobře a Strakonice to odskákaly."

Kara Trutnov (4-2) - Slovanka MB (2-6) 93-63
Nejvíc bodů: Pazderová 24, Uhrová 14, Nagyová 13, Cady 12, Vondráčková 11 - Gobeljič 16, Minarovičová 14, Warner 10

Druhý zápas pro Michaelu Uhrovou v dresu Kary po jejím návratu na palubovky a druhé vítězství. To je parádní bilance. Po vyrovnané první čtvrtině začaly domácí postupně přebírat pevně otěže utkání do svých rukou. Výrazně je pak za třicetibodovým vítězstvím vedla Lenka Pazderová, autorka 24 bodů. Slovanka hrála velmi nedisciplinovaně a o lepší výsledek ji připravilo hned 24 ztrát oproti deseti domácích. Své první dva body v Bonver ŽBL si připsala Kristýna Herinková.

Jozef Rešetár (kouč Trutnova): "Ze začátku jsme dost chybovali v obraně, ale to se postupně zlepšilo a díky dobré obraně jsme měli hodně míčů na zakončení, které se nám dařilo. S úspěšností střelby můžu být spokojený. V naší situaci je pro nás teď každý zápas obtížný, nemáme tolik hráček do rotace, ale protože jsou na tom fyzicky velmi dobře, tak toho dost vydrží."

BK Žabiny Brno (4-3) - VŠ Praha (2-6) 67-62
Nejvíc bodů: Vučurovič 32, Křivánková 12 - Záplatová 17, Satoranská 11

Další komplikaci před domácím publikem pro Žabiny Brno znamenal duel s VŠ Praha. Z bryndy je vytáhla povedení druhá čtvrtina (20-11) a především povedený střelecký den Maji Vučurovič, která konto soupeřek zatížila 32 body. Pražanky mohou litovat 22 ztrát, kterých si tak připsaly o plných deset víc než domácí. To v končeném účtování hrálo svou roli. Svěřenkyně reprezentačního trenéra Beneše vstupovaly do poslední minuty s jednobodovým náskokem, ale šest bodů domácích z trestných hodů (4 Vučurovič, 2 Křivánková) překlopilo vítězství na domácí stranu.

SBŠ Ostrava (2-6) - BA Lokomotiva Karlovy Vary (4-4) 57-77
Nejvíc bodů: Dušanič 20, Young 17 - Kušlitová 27, Reisingerová 20

Dva mladé týmy se setkaly v ostravské Bonver Areně. Zatímco domácí spoléhají na přísun bodů od zahraničních posil, karlovarským basketbalistkám zatím náramně svědčí spojení s BA Sparta a sázka na mladé české hráčky. To ostatně potvrzuje i pohled do střelecké tabulky. Na straně Západočešek jí vévodí Kušlitová s Reisingerovou. Prvně jmenovaná v Ostravě odehrála svůj nejlepší letošní zápas, když k 27 bodům přidala deset doskoků. Karlovarské hráčky se navíc mohly při neúspěšných střelách spolehnout na své útočné doskoky, kterých zaznamenaly dokonce 23.