Kurucz na úvod uspěl a tři loupeže hostů

02.03.2020 - red
počet přečtení: 749
vytvořeno 02.03.2020, upraveno 02.03.2020

ECHO 2. KOLA NADSTAVBY ŽBL Bez obhájce trofeje USK Praha pokračovala druhým kolem nadstavbová část RENOMIA ŽBL, kde si vítěznou premiéru na lavičce chomutovského nováčka užil jeho nový kouč Daniel Kurucz, který nahradil Tomáše Eisnera. Levhartice doma zdolaly v duelu skupiny B Ostravu 78-74. V dalším utkání skupiny Trutnov dobyl palubovku Strakonic (49-91). V obou zápasech skupiny A se dařilo brněnským celkům, když KP dovezl velmi důležitou výhru z Hradce Králové (69-78) a Žabiny potvrdily roli favorita v Praze proti Slavii (64-97).

Úspěšná Kuruczova premiéra

Vítězně dopadla premiéra Daniela Kurucze v roli kouče na lavičce Chomutova. Jeho nový tým přehrál v důležitém souboji Ostravu 78-74. Levhartice v zápase ani jednou neprohrávaly, přesto z toho bylo v závěru drama. Přitom domácí hráčky možná i povzbuzeny výměnou trenéra do zápasu vlétly s maximální vervou a od stavu 10-10 sérií 9-1 soupeřkám odskočily. Když pak přišla úspěšná bodové série i na začátku druhého období, bylo to po trojce Veroniky Rybové ve čtrnácté minutě 39-20.

To však SBŠ nezlomilo a v úvodu třetí čtvrtiny došlo ke snížení až na rozdíl pouhých šesti bodů. Zápas jako na houpačce pokračoval i nadále, když Levhartice v čele se skvělou Michaelou Krejzovou znovu zabraly a ve čtvrté čtvrtině znovu vedly až o 14 bodů. Právě po koši Krejzové to bylo sedm minut před koncem 69-55 pro domácí, než přišla série Ostravy 0-11 a zápas byl najednou opět dramatický. V koncovce však prokázala bohaté zkušenosti domácí pivotka Tereza Vorlová a Chomutov výhru uhájil.

Zápas byl střeleckým duelem mezi domácí Krejzovou a ostravskou Sarou Dickey. Krejzová zvládla 26 bodů včetně 6 trojek, Dickey ji předčila 33 body za 40 minut. Krejzovou doplnily se 12 body Eliška Žílová a s 11 Vorlová, Nevena Markovič dala za Ostravu 15 bodů.

Zápas plný zvratů pro KP

V parádní bitvu se „zvrhl“ zápas druhého se třetím týmem ve skupině A. Šťastnější byly nakonec hůře tabulkově postavené basketbalistky KP Brno, které vezou z palubovky Hradce Králové cennou výhru 69-78. Královopolanky tak drží šanci na druhé místo po dlouhodobé části, které by se jim v případě porážky naopak hodně vzdálilo.

Napínavost předznamenaly hned úvodní minuty, když Hradec dal prvních šest bodů zápasu a Brno odpovědělo sérií 0-9. Bitva o každý bod pokračovala, další minuty však měly stále mírně navrch hostující basketbalistky. Ty vedly v polovině druhé čtvrtiny až o devět bodů, silný závěr poločasu ale vrátil domácí Lvice zpět do hry.

Vstup do druhé půle vyšel Hradci skvěle a po koši Petry Kulichové šel po dlouhé době zpět do vedení, KP však okamžitě vytáhlo sérii 0-10 a dostalo se zpět na koně. Ani to však Lvice nepoložilo, odstartovaly poslední hrací období vlastní sérií a několikrát se dostaly do těsného vedení, naposledy pět a půl minuty před koncem. Pak však přišel úplný střelecký výpadek domácích a Brno málo vídanou šestnáctibodovou šňůrou rozhodlo.

Oba celky se opíraly hlavně o základní pětky, které odehrály většinu minut a obstaraly i velkou část bodů. Střelkyní zápasu byla brněnská Gabi Green, která přidala k 21 bodům i 9 doskoků, doplňovaly ji s 15 body Michaela Stará a Gabriela Andělová. Do sestavy se ještě nedostala nová posila KP Renáta Březinová. Hradec vedla se 16 body Kristýna Minarovičová, na 11 bodů a 10 doskoků se dostala Klára Marečková.

Žabiny v Praze bez potíží

Hladce potvrdily roli favoritek basketbalistky Žabin Brno, které zvítězily na palubovce Slavie Praha 64-97 a dál útočí na třetí, případně druhou příčku. Hostující hráčky nastoupily ještě bez své nejnovější posily, Nizozemky Richelle Van der Keijl, která přišla právě ze Slavie, a také bez Litevky Justiny Matuzonyté, která si v minulém zápase poranila koleno a sezona pro ni skončila.

Pražanky kousaly jen v úvodu, kdy se prvních deset minut držely na dostřel a v několika úsecích i vedly. Pak se ale projevila větší kvalita i zkušenosti Brňanek a zápas se začal odvíjet očekávaným směrem. Ve 13. minutě byl rozdíl mezi oběma celky poprvé dvouciferný, Žabiny v drtivém náporu druhé čtvrtiny utekly až na dvacet bodů a ve druhé půli mohly v poklidu zápas kontrolovat. Skvěle střelecky jim navíc vyšla i poslední čtvrtina a jen těsně jim tak uteklo překonání stovky.

Střeleckou hvězdou večera byla mladá křídelnice Žabin Kateřina Galíčková, která se blýskla 19 body, na sedmnáct se dostala Petra Záplatová. Záplatovou dorovnala v dresu Slavie Kamila Hošková, jako nejlepší střelkyně poražených, o bod méně stihla za kompletních 40 minut Eliška Mircová.

Trutnov jistě do play-off

Roli favoritek potvrdily ve skupině B basketbalistky Trutnova a výhra nad Strakonicemi 49-91 pro ně znamená potvrzení postupové pozice do play-off. Ve Strakonicích nebylo o favoritovi pochyb od samého úvodu, když od závěru první čtvrtiny vedly prakticky už do konce Východočešky dvouciferně. V závěru poločasu byl rozdíl dvacet bodů a díky nepolevení měly svěřenkyně Michala Martiška v závěru šanci i na stovku.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 18 body Anna Rylichová, doplnila ji Bailee Cotton dalším double doublem za 16 bodů a 17 doskoků. Strakonice střelecky vedla Simona Růžková s 12 body.

„Jsem nesmírně rád, že jsme i v letošní sezoně přes všechny problémy dosáhli na play-off. Možná se to po loňské sezoně zdálo jako samozřejmost, ale pro náš výrazně obměněný a mladý tým to nebylo nic jednoduchého,“ řekl trenér Trutnova Michal Martišek.