KP blízko triumfu, USK je out

22.01.2021 - red
počet přečtení: 509
vytvořeno 22.01.2021, upraveno 22.01.2021

ECHO DUELŮ Z EUROBUBLIN Další parádní drama připravily svým fanouškům basketbalistky KP Brno v rámci domácí bubliny EuroCupu. Královopolanky sice tentokrát podlehly favorizovanému MBA Moskva 72-78, nemají se ale za co stydět, navíc nadále živí naději na postup. O šanci na play-off Euroligy už naopak přišel ZVVZ USK Praha, který v pražské bublině ztratil i druhý zápas, tentokrát s francouzským Asvelem majitele Tonyho Parkera (74-85). V posledním utkání v pátek proti polské Gdyni už tak Pražanky nemají oč hrát.

KP žilo do posledních vteřin

Do zápasu vstoupily oba celky ospale, nechávaly vyniknout obrany a s přispěním často pískaných faulů hra neměla žádné tempo. Rusky pálily jednu trojku za druhou, KP zase využívalo podkošovou hru Kanaďanky Emily Potter a Renáty Březinové. Ani jeden tým se ale nedokázal střelecky prosazovat, až dva slepené koše v poslední minutě tak zajistily domácím hráčkám těsné vedení.

Dvouminutová pauza mezi čtvrtinami ve spojení s drsným projevem ruského kouče moskevský tým probrala a strhla se pravá ofenzivní smršť. Brňanky působily nadále unaveně a dostávaly jeden koš za druhým. Už to vypadalo, že půjde Moskva do poločasu s devítibodovým náskokem, pak však Maria Korshakova hloupě faulovala domácí Američanku Page při střele z vlastní poloviny a ta třemi šestkami snížila.

V polovině třetí čtvrtiny přišla klíčová fáze zápasu, když Moskva zaznamenala devět bodů v řadě a odskočila do čtrnáctibodového trháku. V tu chvíli měly Brňanky hlavy dole a vypadalo to na klidný závěr zápasu. Podobný stav svítil na tabuli ještě šest minut před koncem. Pak však jako by Rusky bojovné Brno podcenily, rozhodly se závěr odchodit a na hřišti se začaly dít věci. Koš, dvě trojky a najednou Potter dvě minuty před koncem srovnávala skore. V nervózní koncovce pak Page ztratila míč a Rusky znovu odskočily. Následně vypadla z koše nadějná střela na remízu Březinové a z posledních sekund se stala hra faulů, kterou Moskva zvládla. Oba celky tak drží do posledního hracího dne naději na postup, Rusky ale mají před sebou duel s Gorzowem, který ještě nevyhrál, zato KP vyzve neporažený Elazig.

Dvě nejlepší střelkyně zápasu byly na straně KP, když Page s 22 body a 11 doskoky doplnila Potter s 21 body. Pouze na sedm se dostala hrdinka prvního zápasu Březinová, která tentokrát nedostala tolik prostoru zpoza oblouku. V dresu Moskvy se pět hráček dostalo mezi 11 a 13 bodů v čele s Aleksandrou Tarasovou s 13 body a 12 doskoky.

Skupinu zakončí Brňanky v pátek proti tureckému Elazigu (18:00, vysílá web ČT Sport).

Dušan Medvecký (trenér KP Brno): „Vstoupili jsme do zápasu bez energie, nebyli jsme tvrdí v obraně, nehráli jsme tělem a těžko se nám dostávalo zpátky do hry. V poločase už to bylo dobré, nicméně ve třetí čtvrtině nám soupeřky utekly a vypadalo to s námi zle. Jsem hrdý na tým, že jsme se vrátili do zápasu i přes šťastné střely soupeřek, když nám daly v poslední vteřině trojku z půlky a teď na konci další koš. To k basketu patří. Moskva byla šťastnější a mohli jsme i vyhrát. Hráli jsme vyrovnaný zápas se čtvrtým týmem ruské ligy, který nedávno porazil euroligový Orenburg asi o 20 bodů.“

Sarah Beránková (hráčka KP Brno): „Rusky hrály o dost agresivněji než Gorzow a my jsme do utkání nevstoupily dobře. Nevím, jestli jsme byly unavené, ale utekly nám už na začátku, když jsme se pomalu rozjížděly. Pak jsme se rozjely i my, ale bohužel nám konec nevyšel.“

Ticho, že jsem ani nevěděla, že tam někdo je“

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové z pražského USK věděly, že bojují o svůj život v Eurolize, přesto měly na paměti, že je čeká těžká práce. Od vedení 9-8 pro USK Lyon převzal nad zápasem kontrolu a šel do trháku. Rozdíl se ve druhé čtvrtině vyšplhal až na čtrnáct bodů, než se USK probral a do přestávky se vrátil do hry. V klíčových chvílích se ale ani po přestávce USK nedařilo udělat poslední krok a otočit skore, ASVEL naopak v klíčových momentech kontroval a kontroloval si mírné vedení. I v koncovce se USK dostal nejblíž na osm bodů a francouzský tým sahající po jistotě postupu drama nepřipustil.

USK podruhé za sebou dovolil soupeřkám vysokou úspěšnost z trojek, tentokrát 50 procent, Lyon se navíc dopustil jen sedmi ztrát proti patnácti USK. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 18 body domácí Španělka Maria Conde, šestnáct bodů přidala Marija Režan a osm bodů, jedenáct doskoků a osm asistencí dodala Teja Oblak. Ani to ale Pražankám nestačilo na patnáctibodové duo Aleksandra Crvendakič – Helena Ciak.

Kateřina Elhotová (křídlo ZVVZ USK Praha): „Všechno je jednou poprvé. Jsem přesvědčená, že je to tím systémem, na který nikdo není zvyklý. Ohledně mých faulů jsem mohla situace lépe vyhodnotit a tu hráčku nechat střílet bez tlaku. Vím, že tam byl jeden koš, který byl i s faulem, jinak zbytek byl faul a hráčka koš nedala, což byl záměr. V konci, když už to byl třetí a čtvrtý faul, tak jsem se neměla vyfaulovat, ale teď už je to co by kdyby. Mrzí mě to, vím, že jsem tým částečně poškodila. V šatně po zápase bylo takové ticho, že jsem nevěděla, že tam někdo je. Holky koukaly do země. Jsme z toho všichni smutní, ale věřím v to, že všechny tyhle věci nás pak dál posílí.“