Kolaps Žabin! Lup Slovanky s Bartoňovou

28.10.2019 - red
počet přečtení: 766
vytvořeno 28.10.2019, upraveno 28.10.2019

ECHO 7. KOLA RENOMIA ŽBL Slovanka i s novou posilou vydolovala v sedmém kole RENOMIA ŽBL ve Strakonicích svou druhou výhru (67-73). Hradecké Lvice si bez problémů pohlídaly vítězství 49-86 na palubovce nováčka z Chomutova. Mistrovský USK Praha uspěl na kurtu KP Brno (57-109), brněnské Žabiny padly v dramatickém duelu na Slavii (87-84) z vedení o 23 a Trutnov doma přemohl v prodloužení Ostravu (75-71) a i na svou druhou výhru tak potřeboval 45 minut hry.

Slovanka veze cennou výhru

Hráčky Slovanky urvaly výhru 67-73 na palubovce Strakonic, které jako poslední tým čekají na první ligové vítězství. Zápas probíhal jako na houpačce, když domácí Strakonice měly navrch v první a třetí čtvrtině a hostující celek ovládl druhou a klíčovou čtvrtou čtvrtinu. U19 Chance vedla ještě sedm minut před koncem po koši Kateřiny Galíčkové o bod, pak ale přidala už jen pět bodů a závěr tak patřil Slovance. Tu dovedla k výhře 20 body a 9 doskoky Monika Fučíková, na dvanácti bodech se shodly Eliška Hálová a Andrea Ondroušková. Slovanka navíc poprvé využila služeb zkušené Kateřiny Bartoňové, která zaznamenala za 18 minut pět bodů.

Levhartice podlehly Lvicím

Nováček z Chomutova na favorizovaný Hradec nestačil a podlehl 49-86. Zápas rozhodly druhá a třetí čtvrtina, když po vyrovnané první desetiminutovce nastoupily hostující hráčky do dalšího průběhu s daleko větším nasazením a zápas rychle rozhodly. Nakonec vedly až o 45 bodů a ve druhé půli už kontrolovaly hladkou výhru. K té nejvíc pomohly dvanáctibodové Klára Vojtíková a Kristýna Minarovičová, deset bodů doručila Klára Marečková. Chomutovu nestačilo 12 bodů jediné dvouciferné střelkyně Veroniky Aulichové.

Tomáš Eisner (trenér DSK Levhartice Chomutov): „Odehráli jsme velmi slušně první čtvrtinu, kdy jsme si dokázali vytvářet dobré pozice a některé jsme proměnili. Ve druhé čtvrtině jsme aspoň drželi tempo a bojovali, ale třetí čtvrtina byla tragická, asi nejhorší v sezoně. Dali jsme hlavy dolů a nedokázali nic vymyslet, to pro mě bylo velké zklamání.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol Hradec Králové): „Po dlouhé cestě nám trvalo, než jsme začaly hrát náš basketbal. Já jsem byla hodně nespokojená s prvním poločasem, hlavně s naší útočnou fází. Jsem ráda, že ve třetí čtvrtině holky zrychlily hru a pak už jsme byly mnohem produktivnější. V té chvíli nám možná už hodně unavený domácí tým přestal stačit.“

Těžký týden KP ukončil mistr

Náročný týden KP Brno pokračoval v sedmém ligovém kole, kde Brňanky nestačily doma na USK Praha 57-109. Královopolanky měly v nohách těžký středeční zápas v Eurocupu s tureckým Botasem a únava na nich byla vidět víc než na USK, který přivezl v Eurolize výhru z francouzského Bourges. Pražanky v nejsilnější možné sestavě na soupeře vlétly hned od začátku, v polovině první čtvrtiny vedly poprvé dvouciferným rozdílem a o pět minut později už to bylo o 21 bodů. USK nakonec ani jednou neprohrával a vedl až o 57 bodů. Po svém čtyřicetibodovém představení z minulého kola znovu zářila Američanka ve službách USK Brionna Jones, která tentokrát zatížila konto soupeře „jen“ 28 body a 12 doskoky za třiadvacet minut. Marija Režan přidala 17 bodů a trojice Elhotová, Vukosavljevič a Thomas přidala po 11 bodech. KP vedlo také trio, i když se 13 body, a to Gabriela Andělová, Sarah Beránková a Emily Potter.

Ivan Beneš (asistent ZVVZ USK Praha): „I přes vysoký rozdíl to byl pro nás dobrý zápas i příprava. Brno hrálo slušně, přinutilo nás k plnému výkonu. Doufám, že v lize asi v tomto ročníku neprohrajeme, největšími konkurenty jsou dvě Brna a Hradec.“

Jakub Nevrlý (asistent KP Brno): „Soupeř má svoji kvalitu, svým tlakem nás nutil ke zbytečným ztrátám. Bodově nám rychle utekl, a to se pak těžko hraje.“

Super obrat v Edenu!

Ani třiadvacetibodové vedení nestačilo brněnským Žabinám ke zdolání Slavie, která na domácí palubovce dokonala obrat a vyhrála 87-84. Brňanky měly v pražském Edenu drtivý nástup, když v páté minutě vedly po trojce Thomson 5-16 a celou první čtvrtinu nakonec ovládly 9-26. Nejvyšší vedení měly hostující hráčky přesně v polovině druhé čtvrtiny po trojce Michaely Vackové a vypadalo to s nimi velmi dobře. Pak ale Slavia zvládla do přestávky stáhnout na rozdíl šestnácti bodů a poté drtivou smrští ve třetí čtvrtině dokázala otočit skore. Za posledních pět minut třetího období totiž Žabiny daly pouze jeden koš, prohrály tento úsek 23-2 a najednou se začínalo znovu.

Brňanky duel nezabalily ani s dvanáctibodovou ztrátou, které čelily šest minut před koncem, a hlavně díky ostrostřelbě Petry Záplatové dokázaly srovnat, naposledy necelou půl minutu před koncem. Slavia ale po oddechovém čase šla znovu do vedení, když se prosadila Van Der Keijl a Záplatová svou třetí trojku ve čtvrtině nepřidala, takže se mohly radovat Pražanky. Ty dovedlo k výhře duo Ines Čorda (23 bodů) - Kamila Hošková (22 bodů). Zklamané poražené vedla s 21 body Janee Thompson, Petra Záplatová přidala 12 bodů v poslední čtvrtině a celkem dala 17.

I druhá výhra Trutnova v prodloužení

Basketbalistky Loko Trutnov mají druhou výhru v sezoně a podruhé zvítězily v prodloužení. Na domácí palubovce po Strakonicích přehrály v nastavené pětiminutovce i Ostravu, tentokrát 75-71.

Zápas byl od začátku v režii domácího Trutnova. Východočešky v prvních minutách skvěle bránily a v úvodní pětiminutovce inkasovaly jen čtyři body. Až sedmibodové vedení ale neudržely a byly rády, že v úplném závěru prvního období jednou šestkou srovnala skore Baile Cotton. Hned po krátké pauze šel ale znovu do náporu Trutnov, hlavně díky skvěle střílející Anně Rylichové (za poločas 18 bodů včetně čtyř trojek) to bylo ve třinácté minutě o osm pro domácí celek a mírný náskok si udržely hráčky v bílém až do poločasu.

Po změně stran značně ochabla střelecká úspěšnost obou týmů a skore už nenarůstalo tak jako v první půli. Ostrava se dotáhla, ale nedokázala otočit a domácí hráčky si nejtěsnější náskok přenesly i do poslední čtvrtiny. Trápení pokračovalo i v posledních minutách, kdy ještě přitvrdily obrany a útoky se prakticky neprosazovaly. Domácí celek dal v poslední čtvrtině jen dva koše z pole a oba v posledních 80 sekundách. Nejprve Rylichová srovnala na 58-58 a v poslední půlminutě odpověděla na trojku Dickey stejnou mincí domácí Kateřina Kozumplíková. Další body nepadly a šlo se do prodloužení. V něm si celky vyměnily po dvou trestných hodech, než dala velkou trojku dvě minuty před koncem Kozumplíková. Tím nastartovala sérii 9-1, kterou domácí hráčky podobně jako v duelu se Strakonicemi zlomily zápas.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 24 body Anna Rylichová, která sice dala za druhou půli a prodloužení jen šest bodů, ale i to stačilo. Šestnáct bodů přidala za vítězky Eva Skutilová. Ostravu vedla s 21 body Dickey, patnáct bodů a 12 doskoků dodala Tiffany Jones.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Naše druhé vítězství v prodloužení je po zápase se Strakonicemi ještě cennější. Ostrava byla favoritem a výhru bych přirovnal k našim výhrám v minulé sezoně, kdy jsme doma dokázali zaskočit favorizované soupeře. Podle mě byla rozhodujícím faktorem naše obrana ve druhé půli. My nevyhráváme zápasy často díky obraně, máme v ní velké problémy i vzhledem k našim fyzickým dispozicím, ale před zápasem jsme si ukázali dvě tři věci, kterými jsme chtěli Ostravu pokrýt. Všechno jsme důsledně plnili a zejména v momentech, kdy se zápas lámal.“

Ladislav Pavlát (trenér SBŠ Ostrava): „O naší porážce rozhodl první poločas, ve kterém jsme byli málo důrazní a aktivní na obranné i útočné polovině. Vůbec jsme neplnili taktické pokyny, se kterými jsme šli do zápasu. Až důraznější promluva o přestávce nás vrátila zpátky do utkání. Po vyrovnaném stavu v základní hrací době rozhodovalo prodloužení. V něm domácí tým odskočil po trojce Katky Kozumplíkové, pak už se spíše házely trestné hody, ve kterých byl Trutnov úspěšný. Vzhledem k tomu, že Trutnov vedl 32 minut a my pouze dvě a půl, je jeho vítězství spravedlivé. Utkání bylo dobrou reklamou na ženský basket. Celé víkendové kolo bylo zajímavé ve všech halách. I my si užili diváckou atmosféru a doufám, že také do ostatních hal přijde obecenstvo, které bude fandit a vytvoří hráčkám atmosféru, kterou si zaslouží.“