Kolaps Handicapu i DSK a SBŠ bez trojky!

28.11.2016 - red
počet přečtení: 1476
vytvořeno 28.11.2016, upraveno 28.11.2016

ECHO 12. KOLA ŽBL Po reprezentační pauze se v ŽBL děly věci! Papírové předpoklady v Ostravě a Nymburce byly roztrhány na kousky a brněnský Technic nevyužil šanci dotáhnout se na svého tabulkového souseda.

SBŠ Ostrava - BK Handicap Brno 70-59

Po vyrovnané první čtvrtině začaly brněnské basketbalistky do poločasu plnit roli favoritek střetnutí. Po změně stran navýšily své vedení na devět bodů, ale do dvouciferného náskoku se nedostaly. To se nakonec ukázalo jako fatální. Těsně před polovinou čtvrtiny totiž přišel první větší střelecký výpadek a domácí se chopily šance.

Hráčky Handicapu si do závěrečného dějství nesly výhodu dvou bodů, ale obrana domácích jim povolila pouhých deset bodů. Ostravanky naopak zažily ofenzivně nejvydařenější část utkání a tak si došly pro nečekanou výhru. O tu se zasloužila především základní pětka, která ze 70 obstarala 68 bodů. Handicap navíc spáchal za zápas 32 ztrát!

Ostrava hrozila především z vymezeného území, vždyť k vítězství nepotřebovala ani jedinou úspěšnou tříbodovou střelu. Významně se do statistik zapsala Klára Vojtíková, autorka double-doublu za 19 bodů a 12 doskoků.

Tibor Jány (kouč SBŠ Ostrava): „Velmi nám tato výhra z pozice psychiky pomohla. Dělali jsme vše proto, abychom byli na soupeře dobře připraveni. Samozřejmě že i ta alternativa v podobě zónové obrany tady byla, ale bylo jasné, že soupeř s tím bude počítat - po našem prvním měření sil, kde se tato obrana ukázala jako účinná. Proto jsme takto bránili pouze v prvním poločase a pak už ne, protože zóna nám nevycházela. Vítězství je velmi cenné, ale nerodilo se nijak jednoduše. Soupeř hrál v prvním poločase dobře. Jeho agresivita nám dělala problémy a v kombinaci s jejich pivoty, kde my máme menší sílu, mu to vycházelo. V druhém poločase se nám podařilo přes tohle dostat a myslím, že ani soupeř už neměl tolik síly. Dlouhodobé statistiky hovoří o tom, že soupeř nemá žádného mimořádného střelce, a proto bylo podstatné zavřít vymezené území. V poslední čtvrtině jsme měli možnost střílet hodně trestných hodů, které pramenily z touhy soupeře převést výhodu na svou stranu. Bylo dobré, že jsme se na konci nezalekli vítězství. Klíčové hráčky zahrály, co měly, a pomohly jim i juniorky. “

Viktor Pruša (kouč Handicap Brno): „Soupeř si výhru hlavně za druhý poločas zasloužil. My zrovna teď nejsme v dobrém psychickém rozpoložení po zápase s Trutnovem. Možná dobře, že takovýto zápas přišel. Po těch „velkých“ vítězstvích se Slavií, Nymburkem, Valosunem jsme aspoň spadli zpátky na zem. Možná si trošku sáhneme do svědomí. Rozhodla jednoduše totální impotence v útoku v druhém poločase. Pokud máte střelbu za 3 body 21/2, k tomu 50 procent šestky a ještě nakupíte 32 ztrát, tak není moc na čem se chytit. Klíčové hráčky nezahrály. Bohužel některé už několikátý zápas, takže budeme muset řešit, co máme za problém. Celou sezonu se potýkáme s problémem z hlediska útoku. Jsme schopni ubránit, ale v útoku na perimetru tu zodpovědnost nemáme. Připravovali jsme se na zónovou obranu soupeře, na kterou jsme ještě paradoxně hráli lépe. Soupeř nám nechával hodně otevřených střel. Nevím, jestli záměrně, ale jestli ano, tak to byl určitě dobrý taktický tah, protože jsme nebyli schopní dát koš. Basket se hraje na koše a my jsme jich dali méně - navíc s žalostným procentem -, takže máme před sebou KP a já doufám, že ten zápas bude o něčem jiném.“

DSK Basketball Nymburk - KP Brno 55-62

Nymburk do utkání proti brněnskému KP vstoupil dobře a s podporou domácího prostředí získal během první čtvrtiny sedmibodový náskok. Jenže pak se začal vracet letošní problém Středočešek, které se potýkají s úspěšností střelby. Výsledkem bylo pouhých osm bodů za druhou čtvrtinu. Brňanky zpevněné obrany dokonale využily a zápas vyrovnaly.

Pětiminutovka po změně stran musí nymburské basketbalistky hodně mrzet. Nedokázaly v ní totiž skórovat a soupeřky získaly náskok, jejž už do konce utkání nepustily. Nymburským basketbalistkám nepomohly ani dva double-doubly podkošových opor Udoděnko a Chomenchuk, a ani převaha na doskoku. Vše překazila 25procentní úspěšnost střelby z pole.

Daniel Kurucz (kouč DSK Basketball Nymburk): „Gratuluji soupeři k taktickému výkonu, hrál dobře a my jsme hráli špatně. Na vině stojí pětadvacetiprocentní střelba z pole. Nejprve jsme přecházeli střely, pak jsme volili těžké střely a ve finále jsme nedávali ani volné střely. Trojky jsme měli 16/3 a všechny je daly pivotky, střelba pěti malých hráček na pozici jedna a dva byla 24/3. To byl rozhodující moment. Měli jsme sice hodně doskoků, ale nebylo to nic platné. Bohužel jsme ani na úplném konci nedokázali zabránit, aby soupeř vyhrál o méně než šest bodů, o které jsme ho porazili v Brně. Zklamaný jsem z výkonu Bartákové, Mircové i Huňkové.“

Kateřina Zavázalová (rozehrávačka DSK Basketball Nymburk): „Dneska jsme prohrály, protože jsme nedávaly ani jasné příležitosti zpod koše a z toho se odvíjela i střelba z dálky. Bodově se chytly jen pivotky, ostatní hráčky téměř neskórovaly. Měly jsme zachovat chladnou hlavu. Bohužel jsme nedokázaly plnit rady trenéra. Všechny tyhle maličkosti se nasčítaly a vedly ke konečné porážce o sedm bodů.“

Marian Svoboda (kouč KP Brno): „V zápase převládaly obrany. Velmi dobře a zodpovědně jsme bránili a po celý zápas domácí na naši obranu nenašli recept. V závěru jsme si utkání i přes několik chyb pohlídali. Viděl jsem už v posledních trénincích, že náš tým si začíná sedat a tento zápas to jen potvrdil. Klobouk dolů před celým naším týmem.“

Tereza Pecková (kouč KP Brno): „Zápas byl na obou stranách plný nepřesností. Bylo v něm hodně ztrát a nedaných jednoduchých košů. Na pohled to nebylo moc pěkné utkání, ale my jsme rády za vydřené vítězství. Myslím, že jsme dneska chtěly vyhrát víc než domácí tým. Ten hodně brzdily ztráty, byl z toho nervózní a hrál pak s většími obavami.“

U19 Chance - BA Karlovy Vary 44-84

Karlovarské basketbalistky bez problémů splnily na jihu Čech roli favoritek. Domácí hráčky nepustily ani jednou do vedení a navíc všechny hráčky z kádru strávily na palubovce více než deset minut. Zajímavé odpoledne pak prožila Veronika Aulichová, která při svém premiéře v ŽBL za více než 11 minut zaznamenala šest bodů.

Nejužitečnější hráčka zápasu Julia Reisingerová zaznamenala deset ze svých 14 bodů z trestných hodů. Otázka je, jak velkou radost svým výkonem udělala své mámě. Nejlepší ligová střelkyně historie totiž válí za strakonické béčko.

Jiří Johanes (asistent U19 Chance): „S výhrou jsme nepočítali, ale předpokládali jsme, že podáme lepší výkon. Hráčkám chybělo větší nasazení, soupeřky nás dostávaly do pozic, kde jsme být nechtěli. Agresivnější jsme chtěli být my, ale nepovedlo se nám to, bylo tomu naopak.“

Marcela Krämer (trenérka BA Karlovy Vary): „Do Strakonic jsme si přijely pro dva body, a kdyby tomu bylo jinak, bylo by to pro nás veliké zklamání. Nabádala jsem holky, aby v žádném případě utkání nepodcenily. Myslím, že se strakonické holky s tím perou statečně a dělají, co mohou. Měly tam nějaké pěkné momenty.“

ZVVZ USK Praha - BK Lokomotiva Trutnov 83-35

Trutnov letos už několikrát dokázal překvapit, ale v zápase na pražské Královce to od něj nikdo nečekal. Domácí hráčky a obhájkyně titulu, které válí nejen v ŽBL, ale také v Eurolize, si rozhodně nechtěly dělat žádné potíže při cestě za prodloužením své neporazitelnosti. K jejímu prodloužení nejvíce přispěla Anete Steinberga. Autorka double-doublu si tak udržela dobrou náladu po tom, co byla v minulých dnech vyhlášena lotyšskou Basketbalistkou roku.

Ivan Beneš (asistent ZVVZ USK Praha): „Nám se zápas ve třech čtvrtkách povedl, mrzí nás ta třetí, ve které jsme k tomu nepřistoupili, jak jsme měli. Odehráli jsme průměrné ligové utkání, ve kterém nastoupily všechny hráčky lavičky.“

Natalia Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Z naší strany odfláknutá třetí čtvrtina, ale i tak nám to stačilo na padesátibodový rozdíl. Před euroligovým zápasem jsem čekala lepší výkon, ale asi se na tom podepsala tvrdší příprava během uplynulého týdne.“

Alena Hanušová (power forwardka ZVVZ USK Praha): „Vzaly jsme to jako přípravu na Euroligu, protože to bylo asi 14 dní, co jsme spolu nehrály. Takže jsme si spíš opakovaly akce a sehrávaly se znovu, co se týče obrany a útoku, abychom byly připravené na středeční euroligový zápas.“

Michal Martišek (asistent BK Lokomotiva Trutnov): „Byli jsme bez trenéra Kapitulčina i bez důležitých opor základní sestavy, které bohužel jsou zraněné. Proto jsme nastupovali v okleštěné sestavě. Myslím, že jsme cíl zápasu splnili a děkuji všem hráčkám a celé lavičce za výkon. Doufám, že se do příštího zápasu dáme už zdravotně dohromady a budeme pokračovat v sezoně, která je zatím velmi vydařená.“

MK Technic Brno - Slovanka MB 67-75

O důležitosti zápasu pro oba celky nebylo pochyb. S mírnou psychickou výhodou do něj vstupovaly  hráčky Slovanky. Ty totiž v prvním vzájemném utkání dokázaly zvítězit a právě tato výhra byla ta, která obě družstva dělila v tabulce. V případě výhry se tak Technic mohl na soupeřky v tabulce dotáhnout. Navíc disponoval výhodou domácího hřiště.

Zpočátku to vypadalo na vyrovnaný zápas, který papírové předpoklady slibovaly, jenže pak přišla druhá čtvrtina a dominance středočeského celku. Ten jí totiž ovládl rozdílem třinácti bodů a položil tak důležitý základ cestě za vítězstvím v zápase. Když se domácí obrana ani po změně stran příliš nezpevnila, nestačil Techniku ani nápor v závěrečném dějství a padl o osm bodů.

Vítězky kralovaly na doskoku (57-35) a také si vynutily mnohem víc trestných hodů. Samy jich zahrávaly 25, zatímco domácí jen osm. Slovance pomohl double-double Leah Scott za 19 bodů a 15 doskoků. Stejnou individuální statistiku si připsala Čepelková (10+12) a na 11 doskoků dosáhla Opočenská. Slovanka tak svému soupeři v tabulce odskočila na rozdíl dvou bodů.

Lucie Zítková (trenérka MK Technic Brno): „Zápas nebyl vůbec špatný. Jelikož se jednalo o souboj velmi vyrovnaný, o výsledku rozhodly zbytečné chyby v útoku. V obraně holky bojovaly, i komunikace nebyla špatná. Bohužel jsme měly spoustu faulů a trápil nás obranný doskok. Pořád máme co zlepšovat.“

Jan Devátý (kouč Slovanka MB): „Důležité vítězství z důvodu postavení v tabulce. Jinak se nehrál pohledný basketbal, kde byla cítit důležitost výhry. V první čtvrtině to bylo ještě vyrovnané, od druhé jsme přitlačili v obraně a na doskoku a postupně jsme navyšovali náskok. V poslední čtvrtině po několika chybách jsme dovolili domácím snížit. Vítězství bereme, ale výkon nebyl optimální.“

BLK Slavia Praha - Sokol ZVUS Hradec Králové 76-67

Domácí basketbalistky měly soupeřkám co vracet. V prvním kole totiž Pražanky na Eliščině nábřeží padly nejtěsnějším rozdílem. Zdálo se, že motivace je opravdu veliká. V první čtvrtině totiž na hřišti existoval prakticky jediný tým. Obrana domácích dovolila Lvicím pouhých sedm bodů a slávistky si tak mohly užívat osmnáctibodové vedení.

Jenže dvouminutová přestávka přišla hostujícím basketbalistkám vhod, zabraly a začaly se vracet do zápasu. V poločase sice ještě Lvice ztrácely osm bodů, ale měly důvod vyhlížet druhou dvacetiminutovku s optimismem. Ještě po změně stran Lvice stahovaly manko, ale domácí se podařilo opět zachytit průběh zápasu.

Hradecké basketbalistky se domácím několikrát přiblížily na dostřel. Dokonce ztrácely jen tři body, ale pro Pražanky bylo důležité, že si mírný náskok udržely až do koncovky, kde už Hradečankám nezbývalo nic jiného než riskovat. Jenže domácí si už vítězství pohlídaly. V jejich dresu opět excelovala Krystal Vaughn, autorka double-double za 22 bodů a 17 doskoků.

Martin Stavěl (kouč BLK Slavia Praha): „Za vítězství jsem hrozně rád. Pro nás je hodně důležité. Porazili jsme druhý tým tabulky a dokonale jsme využili výhody domácího prostředí. Oplatili jsme tak soupeři porážku o bod z úvodu sezony. Myslím, že vítězství je zasloužené. Vedli jsme 40 minut. Do zápasu jsme měli velkolepý vstup a naopak soupeř nic netrefil. Takto nabytý náskok může být ošidný, což se potvrdilo. Nemyslím si, že bychom zápas neměli pod kontrolou, ale mohlo to být lepší, pokud bychom proměňovali trestné hody s úspěšností, se kterou proměňujeme v ostatních utkáních. V první, třetí a čtvrté čtvrtině jsme předváděli velmi slušnou obranu. Ve druhé jsme dostali 27 bodů, což je téměř polovina bodů, co dal soupeř za celý zápas.“

Romana Ptáčková (trenérka Sokol ZVUS Hradec Králové): „My jsme začaly velmi bídně a byly jsme za to po zásluze potrestány. V obraně a na obranném doskoku to v prvním poločase byla hrůza. Pak se ty činnosti sice zlepšily, ale přišlo mi, že nám v útočné fázi chybělo sebevědomí kvůli špatné obraně. Zahrály jsme pod své možnosti.“