Kdo je a není v přípravě na EuroBasket

06.05.2021 - red
počet přečtení: 431
vytvořeno 06.05.2021, upraveno 06.05.2021

PŘED ME ŽEN Už jen něco málo přes měsíc dělí od vrcholu letošní sezony ženskou reprezentaci, když v polovině června odstartuje ve francouzském Štrasburku EuroBasket 2021. Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka se v základní skupině utkají s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem a pokusí se vylepšit 15. místo zpřed dvou let.

V rámci přípravných kempů budou reprezentantky po náročné klubové sezoně dohánět kondici a následně se sehrávat. Příprava odstartuje kempy v Mariánských Lázních a Trutnově, potom se lvice přesunou na pražskou Královku, kde sehrají přípravné zápasy se Švédkami, Běloruskami a Slovenkami. Do dějiště šampionátu se přesunou 14. června, o tři dny později je čeká první zápas proti Rusku.

„V plánování přípravy nás restrikce spojené s covidem hodně omezují, ale na druhou stranu už jsme na to za poslední rok docela zvyklí a jsme na to připravení. Někteří členové týmu jsou už naočkovaní, ale velká část ne, takže nás čeká hodně testování. Hned po losu jsme po konzultaci s trenérem kontaktovali týmy ohledně přípravných zápasů, komunikace probíhala bez problému a řešili jsme jen detaily,“ okomentoval skládání tréninkových kempů manažer národního týmu Simon Bytel.

Do přípravy jde celek se šestnáctkou hráček. Nechybí tradiční opory v čele s Kateřinou Elhotovou, Alenou Hanušovou či Romanou Hejdovou, oproti kvalifikaci se k týmu připojí Kristýna Brabencová studující v USA, či kometa závěru ligového ročníku RENOMIA ŽBL Eliška Hamzová. Chybět naopak bude ústřední rozehrávačka Lenka Bartáková, která se trenérovi omluvila ze zdravotních důvodů, křídelnice Beáta Adamcová, která zvažuje konec kariéry, či pivotka Kia Vaughn.

„Nominace by určitě mohla být širší vzhledem k tomu, jak dobře se hráčky ukázaly v kvalifikačních oknech, ale nevyhnuly se nám zdravotní potíže, takže je šestnáct ideální počet. Ve vyšším počtu se už hůře skládají tréninkové jednotky,“ řekl trenér Štefan Svitek.

„Těším se na holky, až je všechny uvidím. Je to vždycky jiné a speciální hrát za národní tým. V kvalifikaci jsme předvedly krásné, bojovné výkony. Líbilo se mi to kolektivní pojetí, u nás je vlastně jedno, kdo dá koš. Navíc jsme se na lavičce podporovali jako tým, což jsem ve Francii teď moc nezažila,“ pochvaluje si týmovou chemii podkošová opora Alena Hanušová.

Česko se utká v základní skupině D ve Štrasburku postupně s Ruskem, domácí Francií a Chorvatskem. Vítěz skupiny postupuje přímo do čtvrtfinále, druhý s třetím týmem se utkají křížem s druhou štrasburskou skupinou, kde je Bosna, Belgie, Slovinsko a Turecko. Ve Štrasburku sehrají Češky i případné čtvrtfinále, do Valencie, kde se hraje kromě dalších dvou skupin finálová fáze, postoupí až v případě účasti v semifinále, nebo kvůli zápasům o 5. - 8. místo.

„Všechny tři týmy jsou velmi silné. O Francii se nemusíme vůbec bavit, to je jeden z favoritů, a Rusko i Chorvatsko budou velmi těžcí soupeři. Skupina se může všelijak zamotat a bude záležet na každém bodu. Potřebujeme zůstat všichni zdraví, absolvovat dobrou přípravu a s tím můžeme něco dokázat,“ dodal Svitek.

ŠIRŠÍ NOMINACE NA EUROBASKET

Rozehrávačky:
Vyoralová (USK Praha), Záplatová (Al-Qazares, Španělsko), Andělová (Saarlouis, Německo), Hamzová (Žabiny Brno)

Křídla:
Effangová (Hradec Králové), Kateřina Elhotová, Voráčková, Veronika Šípová, Sklenářová (všechny USK Praha), Brabencová (South Florida, NCAA), Hejdová (v této sezoně Nantes, Francie)

Podkošové:
Březinová (KP Brno), Hanušová (v této sezoně Bretagne, Francie), Pochobradská (Firenze, Itálie), Reisingerová (Girona, Španělsko), Stoupalová (Žabiny Brno)

ROZPIS ZÁPASŮ V ZÁKLADNÍ SKUPINĚ EUROBASKETU

17. června Rusko - Česko (12:00)
18. června Česko - Francie (21:00)
20. června Česko - Chorvatsko (18:00)

PLÁN PŘÍPRAVY

10.-14. května: soustředění v Mariánských Lázních
17.-21. května: soustředění v Trutnově
24.-29. května: soustředění v Praze
28. května: přípravný zápas proti Švédsku (12:00 na ČT Sport)
29. května: přípravný zápas proti Švédsku
1.-4. června: soustředění v Praze
3. června: přípravný zápas proti Bělorusku (12:00 na ČT Sport)
4. června: přípravný zápas proti Bělorusku
7.-11. června: soustředění v Praze
10. června: přípravný zápas proti Slovensku
11. června: přípravný zápas proti Slovensku
14. června: odlet na ME