Každý rok chci do elitní osmičky!

27.06.2019 - red
počet přečtení: 243
vytvořeno 27.06.2019, upraveno 27.06.2019

S TEREZOU VITULOVOU PŘED ME U20 Českou ženskou reprezentaci do 20 let čeká v létě největší domácí akce tohoto léta. Svěřenkyně amerického trenéra Kena Scalabroniho budou na začátku srpna (3.-11.) v Klatovech hostit evropský šampionát. Příprava začala před měsícem, první pořádné zápasy však odehrály lvice až minulý víkend v Lyonu, kde ze tří duelů získaly jednu výhru.

„Byl to náš první společný turnaj, kde jsme nastoupily proti evropské elitě a týmu Japonska. Přípravné zápasy nejsou až tak o výsledcích, ale o tom, abychom si v nich ukázaly, co jsme udělaly špatně, a na co se musíme zaměřit na trénincích. Osobně si myslím, že je dobře, že máme kvalitní soupeře a zvykneme si na úroveň basketbalu, která nás v Klatovech čeká. Turnaj se nevyvedl podle našich představ, ale máme teď před sebou další přípravné zápasy v Ostravě a Bělorusku na které se musíme soustředit a jít do nich na sto procent,“ hodnotí duely s Francií (44-71), Japonskem (77-74) a Belgií (44-52) pivotka Tereza Vitulová.

Český tým podřizuje úspěchu na šampionátu kompletní přípravu, která bude mít přes dva měsíce a trenér Scalabroni by rád načasoval formu až na srpen, proto jsou její součástí také tvrdé kondiční tréninky. „Příprava je náročná a dlouhá i díky tomu, že jde o domácí ME. Máme spousty přípravných zápasů a turnajů. V týmu převládá dobra a pozitivní nálada. Od předchozích let máme v týmu hodně nových tváři, ale holky skvěle zapadly,“ říká dvacetiletá pivotka, která je stálicí tohoto reprezentačního ročníku.

1742ZDI.jpg

Lvice ale ještě nejsou kompletní a čekají na docela výraznou posilu. K týmu by se měla po odehrání evropského šampionátu žen, který začíná ve čtvrtek v Lotyšsku, Veronika Voráčková. Křídelnice americké univerzity Syracuse sice v uplynulé sezoně kvůli platné smlouvě v USK Praha neodehrála jediný zápas, loni však byla nejužitečnější hráčkou evropského šampionátu divize B U20, který Češky ovládly.

„Vory pro nás bude důležitý článek tymu a myslím, že nebude těžké ji zapojit jak do kolektivu, tak do naší hry. S většinou z nás již hrála v minulých letech,“ těší se Vitulová.

Klatovský turnaj vyčnívá spolu s Eurobasketem žen a MS mužů jako jedna z hlavních akcí českého basketbalového léta. Zvýšenou pozornost si uvědomuje i Vitulová, podle které je však očekávaný turnaj ještě relativně daleko.

„Je ještě brzy na to, abychom měly šampionát v hlavě a teď se mnohem víc soustředíme na to, co nás čeká v následujících týdnech. Osobně si to ještě moc neuvědomuju, že máme ME doma, ale nemůžu se dočkat domácí atmosféry. Určitě se cítíme víc pod tlakem, ale na druhou stranu se nemůžeme dočkat podpory, kterou budeme mít. Naplnit očekávání je rozhodne těžký úkol, ale my se budeme snažit malými kroky dostat co nejdál a splnit své cíle,“ říká odchovankyně brněnského basketbalu.

A jaké ty cíle podle jedné z klíčových opor budou? „Každý rok si dávám jeden cíl, a to je dostat se do elitní osmičky. Konkurence bude letos velká a všechny týmy budou kvalitně připraveny,“ dobře ví Vitulová.

Ta před minulou sezonou udělala zásadní krok v kariéře i v životě, když se rozhodla odejít za moře a nastoupit ke studiu na univerzitu ve Wyomingu, kde hraje první divizi NCAA. „Styl basketbalu v NCAA je mnohem víc fyzický a silový. Je to spíš o „volné hře“ než o systémech, jak jsme v Evropě zvyklé,“ ví Vitulová, že ji před turnajem čeká přizpůsobování na evropskou hru.