Jsem rád, že některé opory přijely

04.06.2020 - red
počet přečtení: 228
vytvořeno 04.06.2020, upraveno 04.06.2020

AKTUÁLNĚ Z TÁBORA LVIC Šťastným rozložením kvalifikačních oken na EuroBasket 2021 nepřišla ženská reprezentace o vrchol sezony a díky uvolňování opatření se může na začátku června sejít k plánovanému soustředění. Svěřenkyně Štefana Svitka mají kvalifikační skupinu D výborně rozehranou, když v listopadu loňského roku nejprve vybojovaly velkou výhru na palubovce favorizovaných Italek a poté doma udolaly nepříjemné Rumunky. Další kvalifikační zápasy jsou v plánu v polovině letošního listopadu. „Vždycky jsem léto považoval za možná nejdůležitější období ve vývoji hráče. Přes léto se dělaly věci, na které nebyl čas v průběhu sezony,“ vyhlíží pražský kemp, startující v pondělí v hale Královka, trenér Svitek, který na klubové scéně simultánně vede polský Krakov.

Zkušený kouč od předčasného konce sezony pobýval doma v Košicách a mohl si tak od basketbalu odpočinout stejně jako jeho hráčky. Teď ho čeká návrat do práce. Jedním z cílů bude lvice znovu namotivovat, protože nejbližší oficiální zápasy jsou ještě hodně daleko.

2291YTI.jpeg
 

„Věřím, že teď, zvlášť po té vynucené pauze, budou hráčky nabuzené na týmový basketbal a natěšené na to se potkat po delší době. Reprezentantky mají k dispozici komfort, který mohou využít ke svému zlepšení a neměly by takovou výhodu zahazovat. Chceme tohoto času maximálně využít, i když spolu znovu nebudeme tak dlouho. Budeme pracovat na herních činnostech, chceme si zahrát i nějaký zápas, takže to bude trochu mix od všeho. Vím z vlastní zkušenosti, trénoval jsem teď třeba v Polsku nebo v Maďarsku, že po posledním zápase sezony se hráčky rozešly každá svou cestou a netrénovaly, ani ty domácí, pokud neměly reprezentační sraz. Do kondice se pak postupně vracely až v srpnu,“ hledá Svitek výhody červnového kempu.

Jeho nominace doznala oproti posledním kvalifikačním zápasům několika změn. Jednou ze zásadních je absence pivotky italského Empoli Kamily Štěpánové, která o víkendu ukončila hráčskou kariéru.

„Nevěděl jsem to dopředu a dozvěděl jsem se to až před pár dny. Musíme respektovat její rozhodnutí, sama určitě ví, proč se takhle rozhodla. Chtěl bych jí poděkovat za odvedenou hru, za práci, kterou odvedla, za přístup během jejího působení v reprezentaci a přeji jí všechno nejlepší do běžného života. Nevím, jestli zůstane u sportu, ale už to bude jiné, než když byla hráčka. Tyto kroky je vždy nutné si dobře rozmyslet, protože se těžko berou zpátky a hráčské roky jsou to nejlepší, co může být v životě sportovce,“ chválí Svitek bývalou svěřenkyni.

Přesto bude mít kádr co nabídnout, když se po dlouhodobém zranění vrací zkušená Alena Hanušová, chybět nebudou ani opory Kateřina Elhotová nebo Julia Reisingerová.

„Jsem moc rád, že se některé ze základních hráček rozhodly přijet, protože i tohle soustředění je součástí celé kvalifikace. Nedá se očekávat, že na srazu od pondělka do čtvrtka uděláme nějaký velký herní pokrok, protože v pátek se už hraje, v neděli znovu a pak hráčky jedou domů. Je ale dobře, že se chtějí lépe připravit a sehrát, aby to v listopadu bylo zase lepší,“ vyhlíží trenér duely s Dánskem a Itálií.

V průběhu přípravy však lvice žádný mezinárodní duel neodehrají, čekají je jen uzavřené přípravné zápasy s výběrem do 20 let pod vedením trenérky Romany Ptáčkové.

„Jsme rádi, že můžeme sehrát tyto zápasy. „Dvacítky“ se sice nepřipravují na žádný vrchol sezony, protože všechny mládežnické šampionáty byly zrušené, přesto se rozhodly na krátkou dobu sejít a můžeme si společně zahrát. Teď se asi nějakou dobu mezinárodní zápasy hrát nebudou, takže jsme rádi za každou možnost po této dlouhé pauze.“

LVICE PRO KEMP 2020

Beáta Adamcová (křídlo Žabiny Brno)
Sarah BeránkovÁ (rozehrávačK KP Brno)
Kristýna Brabencová (křídlo USF, NCAA)
Kateřina Elhotová (křídlo ZVVZ USK Praha)
Kateřina Galíčková (křídlo Žabiny Brno)
Alena Hanušová (power forwardka ZVVZ USK Praha)
Barbora Holubová (křídlo BLK Slavia Praha)
Anežka Kopecká (křídlo Žabiny Brno)
Eliška Mircová (rozehrávačka BLK Slavia Praha)
Julia Reisingerová (pivotka Girona, Španělsko)
Simona Sklenářová (křídlo ZVVZ USK Praha)
Veronika Šípová (křídlo ZVVZ USK Praha)
Adéla Válková (křídlo Weatherford, NCAA)
Veronika Voráčková (křídlo ZVVZ USK Praha)
Tereza Vyoralová (rozehrávačka ZVVZ USK Praha)