Hvězdný poslední duel Bartoň - Welsch!

19.02.2019 - red
počet přečtení: 912
vytvořeno 19.02.2019, upraveno 19.02.2019

1638N2F.png

UDÁLOST Královské žezlo a korunu českého basketbalu už definitivně předali mladší generaci. Ještě naposledy se ale objeví ve světle ramp a vyběhnou na ostře sledovanou palubovku. Jiří Welsch a Luboš Bartoň rozehrají 22. června svůj POSLEDNÍ SOUBOJ.

První ještě donedávna držel hlavní české rekordy v NBA, druhý dveře nejslavnější ligy světa jen těsně neotevřel, zato se může pyšnit euroligovým titulem. Navíc je třeba přičíst desítky zápasů v národním týmu a stovky nastřílených bodů. Jiří Welsch a Luboš Bartoň jsou synonymem pro český basketbal z přelomu tisíciletí a začátku 21. století.

Oba už za dráhou profesionálního hráče udělali tlustou čáru a budují si nové kariéry, i když podkošový svět zcela neopustili. Možná i proto se rozhodli ještě jednou nazout basketbalové boty a poděkovat fanouškům za podporu, kterou je zásobovali po celé období jejich kariér. Vznikl tak „Poslední souboj“, tedy utkání Týmu Welsch s Týmem Bartoň. Velká rozlučka se odehraje 22. června v Pardubicích se začátkem v 16 hodin.

„Myšlenka vznikla přímo na České basketbalové federaci. Mě už pak oslovil přímo (šéf pardubického klubu) Pavel Stara, který bude součástí celého organizačního týmu,“ přibližuje Luboš Bartoň pozadí vzniku výjimečné akce. Oba hráči na nápad bez váhání kývli.

1639MGE.jpg

Jiří Welsch před nedávnem absolvoval podobnou akci, ze které bude čerpat. Byl hostem Bostjana Nachbara na jeho loučení se s kariérou. „To mi pomohlo při rozhodování. Navíc jsme se tam nechali trochu inspirovat v pojetí zápasu. Byl to Bostjan Nachbar versus Sani Bečirovič. Rozhodli jsme se zkusit něco podobného i tady. Slovinsko je basketbalově přeci jen trochu jinde než Česká republika. Myslím ale, že můžeme udělat a uděláme stejně kvalitní akci, jako se povedla tam.“

Vypadá to, že nás v červnu čeká opravdová bitva. Kdo by také chtěl z „Posledního souboje“ odcházet poražený? A navíc proti sobě stojí dvě persony, které sice většinou hrály na stejné straně barikády, ale párkrát už také bojovaly proti sobě.

„S Lubošem to je vždycky o hecování. Nám se navíc tehdy v uvozovkách podařilo s Malagou prohrát v Badaloně v rámci Euroligy o 53 bodů! To je asi největší porážka, kterou jsem kdy zažil. Luboš si na ten zápas velice dobře pamatuje, a když cítí příležitost, dá mi to sežrat,“ má Welsch o motivaci postaráno.

Jenže z tábora soupeře přichází varování: „Já se udržuju v dobré formě. Tělo má v sobě basket zakódovaný, takže by neměl být problém se během pár týdnů připravit.“ Pak ale Bartoň přeci jen celou situaci trochu upřesní. „Jde spíš o to, abych si nepřivodil nějaké svalové zranění. I když se pohybuju hodně na palubovce, trénuju s klukama, tak je to nárazové a krátké. Až se bude zápas blížit, tak se několikrát proběhnu, abych nešel úplně zasyrova.“

České hvězdy samozřejmě na palubovce nebudou samy. Oba hráči už v minulých týdnech oprášili i několik starších kontaktů, aby poskládali co nejlepší týmy. Můžeme se těšit, že pokud všechno klapne, uvidíme v České republice takové basketbalové VIP, které zde ještě nebyly. Euroliga a NBA je pro ně standard.

1640NWQ.jpg

„Bylo to docela rychlé. Snažil jsem se to pojmout spíš tak, aby to byli hráči, se kterými jsem hrál, a jejichž jméno má zvuk, ale hlavně abych s nimi měl osobní vztah. To se zatím docela daří,“ je se zpětnou vazbou od bývalých spoluhráčů zatím spokojený Welsch.

Také Bartoň využívá kromě svých historických kontaktů i současnou trenérskou pozici v katalánském velkoklubu. „V Barceloně mám určitou výhodu. Na druhou stranu není jednoduché takhle dopředu dostat informace od hráčů. Samozřejmě jsem oslovil spoustu bývalých parťáků z Barcy i Joventutu, ale i hráče, kteří už dávno v mém kontaktním listu nebyli. Myslím, že je to dobrá příležitost dostat se opět do kontaktu i s bývalými spoluhráči. Uvidíme, kdo nakonec přijede. Ten seznam je dlouhý.“

Chybět by neměli ani nejlepší čeští současnosti, kteří se v červnu už budou těšit na světový šampionát. Jména hvězd let minulých s bohatými zkušenostmi z Euroligy i NBA budeme postupně odtajňovat na webu a sociálních sítích Český basketbal.

Organizátoři přichystali speciální akci pro majitele včasně zakoupených vstupenek. Kdo se už nyní rozhodne, že si nenechá ujít loučení dvou králů českého basketbalu, má možnost si v předprodeji zakoupit vstupenky za 300 nebo 200 korun. Od 1. května až do konání zápasu bude cena 390 a 290 korun. Vstupenky jsou v prodeji na webu či facebookovém profilu ČBF.