Hradec dobyl Eden. Žabiny i po karanténě

08.10.2020 - red
počet přečtení: 245
vytvořeno 08.10.2020, upraveno 08.10.2020

ECHO 4. KOLA RENOMIA ŽBL Ve středu se poprvé hrálo zcela bez diváků v hledištích i v nejvyšší soutěži žen, kde ve čtyřech zápasech čtvrtého kola Hradec Králové loupil na Slavii (76-83), brněnské Žabiny v v prvním představení po karanténě zvítězily doma nad Trutnovem (98-59), Ostrava si poradila s U19 Chance (93-68) a pražský USK dobyl i v oslabení Chomutov (46-84).

Zápas zvratů pro Hradec

V repríze lednového semifinále Českého poháru došlo na střet pražské Slavie a Hradce Králové. Ve vyrovnané bitvě se v Edenu rozhodovalo až v závěru, ve kterém si výhru pro sebe urvaly favorizované Východočešky po výsledku 76-83.

Do zápasu plného zvratů vstoupily Lvice lépe, přelom první a druhé čtvrtiny jim ale utekl a Pražanky byly zničehonic ve dvanáctibodovém trháku. Ten ale nedokázaly udržet, a ještě do přestávky bylo po velkém náporu Hradce srovnáno. Svěřenkyně Romany Ptáčkové pak ve zlepšeném výkonu pokračovaly i po přestávce, když za třetí čtvrtinu zvládly 30 bodů a devět minut před koncem šly samy do dvouciferného náskoku. Slavia to nevzdala a trojka Petry Bakajsové Pražanky přiblížila dvě minuty před koncem na rozdíl jediného bodu. Byl to však poslední koš Slavie v zápase a Hradec si třemi koši pohlídal výhru.

K té svůj tým dovedla hlavně pivotka Klára Marečková, která kralovala 23 body, 13 doskoky a pěti zisky. Doplnila ji kapitánka Andrea Klaudová 15 body včetně koše v koncovce, celkem dalo pět hostujících hráček alespoň deset bodů. Slavii nestačilo 21 bodů a devět asistencí Lenky Bartákové, na osmnáct bodů se dostala Eliška Žílová.

Žabiny po karanténě kralovaly

Úvodní duel aktuálního ligového ročníku byl pro Žabiny velmi náročný, když se po karanténě, během které nemohly naplno trénovat, utkaly s překvapením prvních kol Trutnovem. Jenže tým ukázal velkou chuť do basketbalu a s Trutnovem si doma poradil bez potíží 98-59.
 


Brňanky přitom v pauze přišly o několik opor včetně reprezentační rozehrávačky Petry Záplatové či Kateřiny Zohnové, na jejich hře to ale v úvodním duelu nebylo znát a od stavu 10-10 na hřišti dominovaly. Předváděly rychlý basketbal a skvěle zakončovaly hlavně za dva body. Už v závěru první čtvrtiny poprvé utekly do dvouciferného vedení a ve své převaze pokračovaly i ve zbytku prvního poločasu, za který stihly 52 bodů. V dobrém výkonu pak pokračovaly domácí hráčky i po přestávce, a nakonec vedly až o 42 bodů.

Ve vybalancované sestavě domácích si všech deset hráček zahrálo alespoň 15 minut. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 20 body Natálie Stoupalová, na sedmnáct se dostala Anežka Kopecká. Trutnov držela ve hře 14 body a 12 doskoky Meg Wilson.

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Do zápasu jsme díky koronavirové situaci šli s velkým mankem, de facto celá příprava nám odpadla. Museli jsme začínat od nuly, navíc se holky zapojovaly postupně. Tudíž jsme z toho měli zdravý respekt. Vzhledem k tomu, že Trutnov je tým, který hraje agresivní a rychlý basketbal, tak jsem měl trochu obavy, jak se s tím hráčky vypořádají. Ale výsledné skore ukazuje, že se to povedlo.“

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Dneska jsme dostali několik lekcí. Hlavně lekci v efektivitě a tvrdosti domácího týmu. Ačkoliv byli poznamenaní nějakou karanténou a nemocí, tak to na nich nebylo vidět. Hráli s elánem, rychle - přesně to, o co jsme se chtěli pokoušet my. Bohužel se nám to nepovedlo, i díky tomu, že nás domácí do tohoto stylu hry nepouštěli. Měli jsme velice špatné basketbalové rozhodnutí, jak v přechodové fázi, tak v útoku. Byli jsme strašně udriblovaní na silné straně. Vůbec jsme nepřenášeli míč na slabou, nevytvářeli tlak na obranu. Tímhle způsobem jsme to domácímu týmu dost ulehčovali. Ještě nás na začátku zasáhlo, že 10 minut před utkáním nebyla schopna nastoupit hráčka základní pětky Tereza Šípová. Takže naše rotace šla zase o jednu hráčku míň. A hlavně výškově a váhově jsme po celou dobu utkání ztráceli. Domácí jednoznačně zaslouženě vyhráli. Byli lepší ve všech aspektech.“

První výhra SBŠ

V souboji dvou týmů se třemi prohrami se první výhry v novém ligovém ročníku dočkala ostravská SBŠ, která na domácí palubovce sestřelila Strakonice 93-68. Přestože ani jeden z týmů zatím neprožívá příliš povedenou sezonu, v zápase měly jasně navrch od začátku domácí hráčky. V první čtvrtině zasypaly soupeřky 33 body, odskočily do devatenáctibodového vedení a od té doby už zápas spíše kontrolovaly. Hlavně ve druhé a třetí čtvrtině se příliš nepředvedly a Strakonice držely krok, snížit rozdíl ve skóre ale nezvládly. Domácí tým natáhl své vedení až na 29 bodů a v závěru bez problémů dohrával a šetřil síly.
 


Parádní zápas si v novém působišti připsala Nikolina Zubac, která zatížila konto soupeřek 30 body a 11 doskoky, patnáct bodů přidala Stella Tarkovičová. Strakonice měly nejlepší střelkyni v Sáře Vadlejchové, která dala 13 bodů.

Bojovné Levhartice nestačily na favorita

Pražský USK si nedělal větší problémy ve čtvrtém kole na palubovce Chomutova a zvítězil 46-84. Pražanky podle očekávání do zápasu nastoupily ve velkém tempu, tvrdě bránily a šly okamžitě do vedení, přesto se bojovné Levhartice alespoň v první čtvrtině udržely na kontakt. O to víc ale Pražanky zapnuly ve druhé čtvrtině, kterou ovládly 6-27 a nakročily k další hladké výhře. Od té doby už ale zápas spíše dohrávaly a druhá půle byla zatím jejich nejhorším výkonem v sezoně, i když jim stále chybí některé opory včetně Kateřiny Elhotové.
 


Zatím statisticky nejlepší hráčka letošního ročníku Veronika Voráčková se v Chomutově střelecky trápila a trefila jen dva z šestnácti pokusů z pole. K šesti bodům ale přidala 14 doskoků. Předčilo ji osmnáctibodové duo Marija Režan - Ivana Dojkič. Chomutov měl střeleckou oporu v Monice Satoranské, která zvládla nejen 13 bodů, ale i 11 doskoků.