Horská dráha Češek s Běloruskem

04.06.2021 - red
počet přečtení: 410
vytvořeno 04.06.2021, upraveno 04.06.2021

ECHO PŘÍPRAVY LVIC V dalším testu před EuroBasketem ženská reprezentace na pražské Královce přemohla Bělorusko (71-59), střelecky vedena dvojciferným duem Reisingerová (13) - Vyoralová (12). Lvice byly lepší především z trestných bodů (15/21 – 4/6). Dnes od 12 hodin následuje odveta se stejným soupeřem, a to před kamerami ČT Sport.

Úvodní minuty prvního měření sil byly ze strany Češek ofenzivním trápením. Také soupeřky, které přicestovaly do Česka až v den utkání, se ale na Královce spíš hledaly. Lvice si nicméně pohlídaly obranný doskok, což byl hlavní stavební kámen těsného vedení. Soupeřky získaly na ofenzivní variabilitě až s příchodem Veremeyenky a Bentley.

To už se ale rozkoukávala i česká palebná síla. Pivotky Březinová se Stoupalovou umocnily rostoucí náskok úspěšnými trojkovými pokusy, přesně z perimetru mířila také Vyoralová a náskok domácích se tak přehoupl do dvouciferné hodnoty. Ofenzivní vzepětí podpořily lvice také na obranné polovině. Především Šípová dělala soupeřkám velké problémy a připsala si důležité zisky. Podobný průběh měla i poslední akce poločasu, kdy Bělorusky nevyužily možnost poslední střely, o míč přišly a Andělová zakončila poločas košem s faulem na 45-25.

Poločasová pauza měla ale na Bělorusky blahodárný účinek. Do třetí čtvrtiny vstoupily jako polité živou vodou. Výsledkem byla šňůra 0-11, která dostala soupeřky zpět do hry. Rozložení sil se na hřišti rázem změnilo. Češky dokázaly ještě kontrovat z trojkové vzdálenosti, ale byly to ony, komu začaly vypadávat střely z koše. Rychlost Bělorusek často nedovolila české obraně ani sáhnout po taktickém faulu, a tak bylo před závěrečným dějstvím za jen sedmibodového vedení domácích vše otevřené.

Zvýšená aktivita Bělorusek se projevila na útočném doskoku. Bilance míčů získaných pod košem se začala vyrovnávat i proto, že Češky se ke druhým šancím v útoku dostávaly jen sporadicky. Ve chvíli, kdy se Bělorusky dotáhly na dostřel čtyř bodů, našel však trenér Svitek vítěznou pětici. Lvice si před koncovkou vzaly zpět své dvouciferné vedení. To je uklidnilo a dovedlo k vítězství, které pečetila sekundu před koncem Vyoralová.

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Viděli jsme hodně rozdílné části hry. V rozpačitém začátku jsme nebyli dobří v obraně, soupeř měl hodně otevřených střel zpod koše i zpoza trojky, ale nedokázal proměnit, což bylo štěstí pro nás. Pak soupeř prostřídal, my jsme se chytili, naše lavička byla o hodně lepší než jejich, hráčky přinesly energii, dobře bránily a dokázaly jsme odskočit. Pak přišel zase vlažný začátek druhého poločasu. Nevím, jestli jsme se uspokojily dvacetibodovým náskokem nebo jsme si myslely, že se hraje jen na dvacet minut. Soupeř se jednoduchými věcmi dostal do hry, nedokázaly jsme zastavit pick and roll Američanky. Pozitivní je, že jsme se potom dokázali zvednout, i když to byla skoro remíza a zvládli jsme to vyhrát. Je dobře, že nás soupeř prověřil pod košem, ale dokázali jsme se tam prosadit i my. Budeme hrát na EuroBasketu proti velmi silným pivotkám, takže nás Bělorusko dobře prověřilo. Třetí čtvrtina byla útočně žalostná, kdy jsme dali jen osm bodů, ale celkový počet bodů je ok, když budeme dobře bránit a pohlídáme si doskok.“

Tereza Vyoralová: „Začaly jsme super, do poločasu nám daly 25 bodů, bránily jsme a zaměřovaly se na věci, co jsme měly. Do druhé půlky jsme ale nastoupily hodně vlažně, dostávaly jsme lehké koše, byly jsme všude pozdě. Takový výpadek se nesmí stávat. Naštěstí jsme se v poslední čtvrtině zvedly a dokázaly to zvládnout. Až na třetí čtvrtinu je výkon stoupající, trénujeme spolu delší dobu, takže by to tak mělo být. Už je jen týden, než odlétáme na EuroBasket. Musíme se ještě zlepšit, abychom se vyvarovaly takových chyb, ty nás můžou stát vítězství. My jsme také silný tým pod košem. Oba celky v přípravě byly úplně rozdílné, my jsme mohly víc využít pivotky a měly jsme volnější střely.“