Ginzburg po čínské pohádce obhájil!

06.02.2020 - red
počet přečtení: 417
vytvořeno 06.02.2020, upraveno 06.02.2020

UDÁLOST Šesté místo národního týmu mužů na světovém šampionátu v druhé nejpopulárnější hře planety snad ani nemohlo mít jiné vyústění – kouč lvů Ronen Ginzburg byl díky tomuto fenomenálnímu úspěchu desetimilionové země zvolen Koučem roku 2019 napříč scénou tuzemského vrcholového sportu a navázal tak na prvenství své skvadry v anketě Sportovec roku mezi kolektivy a skvělé druhé místo Tomáše Satoranského mezi jednotlivci.

Pro izraelského stratéga, který v srdci Evropy našel svůj druhý domov, není čerstvé prvenství neznámým pocitem, neboť ocenění udělované Trenérskou unií při ČOV získal i loni. Byl tehdy vůbec prvním basketbalovým trenérem, který v anketě pořádané od roku 2013 uspěl. K tomu mu „stačil“ postup národního týmu na MS po dlouhých 37 letech. Letos na vrchol vystoupal jako trenér šestého nejlepšího celku světa z turnaje v Číně.

„Další den v úřadu,“ smál se bezprostředně po zisku ocenění.

2129NTR.jpg

Pak ale přeladil na vážnější notu: „Především je to skvělý pocit, protože o téhle ceně rozhodují trenéři. A oni nejlépe vědí, jak těžká je to práce. Jak ale říkám vždycky – OK, já jsem dostal tu cenu, ale ta patří federaci, mým asistentům, celému realizačnímu týmu a v neposlední řadě hráčům. My všichni jsme odvedli skvělou práci. Kdyby tomu tak nebylo, nejsme v této pozici. Jsem za to velmi šťastný.“

Ginzburg je zároveň druhým laureátem ceny, kterému se podařilo umístění z předchozího roku obhájit. Naposledy se to povedlo v roce 2015 biatlonovému trenérovi Ondřeji Rybářovi. Nabízí se tak zajímavé srovnání. Tehdy byl biatlon na vrcholu své slávy. Podobný boom zažívá hra pod bezednými koši po svém historickém úspěchu mezi světovou elitou. A to basketbalisty ještě čeká olympijská kvalifikace a hlavně pak domácí EuroBasket v roce 2021. 

„Cítím to na ulici. Lidé mě zastavují. Věřím, že stejně to mají i hráči. Doufám, že to přivede děti k basketbalu. Nakonec, pokud chceme i v dalších letech zůstat na takovéto pozici, musíme mít dost hráčů a dětí, které hrají basketbal,“ zdůraznil Ginzburg.

Že je basketbal v kurzu, dokazuje to, že izraelský kouč nebyl jediným vyznavačem oranžového míče, který se během slavnostního večera objevil na pódiu. Do Síně slávy byl uveden Jiří Zídek starší, kterému cenu předal symbolicky jeho syn, první Čech v NBA. Cenu za mimořádný přínos získala Natalia Hejková. Unie trenérů tak následovala mezinárodní organizaci FIBA, která obě hvězdy v září 2019 zařadila do své Síně slávy. Zídek je vůbec prvním Čechem, kterému se takové pocty dostalo.