Finance EuroBasketu i senzační cíl Jansty

13.02.2020 - red
počet přečtení: 453
vytvořeno 13.02.2020, upraveno 13.02.2020

AKTUÁLNĚ Až do včerejška se zdálo, že absolutním pořadatelským stropem pro Českou republiku je aktuálně v segmentu mužského basketbalu jedna ze skupin mistrovství Evropy. Tento ještě donedávna sen se loni zhmotnil v realitu a tým lvů má tak předem zajištěnou účast na elitní akci kontinentálního basketbalu v příštím roce. Senzační až šokující vyhlášení maximalisticky fungujícího předsedy ČBF Miroslava Jansty na středeční tiskové konferenci ke startu evropské kvalifikace však přetočilo všechna měřítka...

„Mým posledním basketbalovým cílem je dostat sem mistrovství světa 2027, což už jsme začali předjednávat. Musí ale vydržet silný tým. Pokud bychom získali jednu ze základních skupin, znamenalo by to historický milník,“ prohlásil federační šéf, který jako obvykle nemluvil do větru a na tomto plánu už podle všeho začal pracovat, byť jen pořadatelský poplatek pro světovou federaci FIBA by podle něj činil astronomických 50 milionů eur, tedy 1,25 miliardy korun!

Podle Janstových informací by světový turnaj v roce 2027 mělo pořádat dokonce osm evropských měst, z nichž jedno by bylo vybráno i pro závěrečné zápasy o umístění. „A i přes ty poplatky je o pořadatelství rvačka,“ dodal.

2134ODE.jpg

V plánu je, že by se kvůli předpokládanému enormnímu zájmu nehrálo v kapacitně už nedostačujících 18tisícových arénách, ale na upravených a zastřešených fotbalových stadionech, podobně jako tomu bylo při finálové části EuroBasketu 2015 ve Francii. Do hry by kvůli tak gigantickému projektu měla vstoupit i jednání s Evropskou komisí.

Šance, že by celý obrovský turnaj uspořádala jedna země, tak jako naposledy Čína, je už jen kvůli nedostatku velkých arén nereálná, takže příklad Turecka z roku 2010 (tehdy i po globální finanční krizi z roku 2008 ekonomicky velmi silného), které podle Janstova vyjádření finanční důsledky MS významně negativně pocítilo, se už nebude opakovat.

„My máme i díky úspěchu na šampionátu v Číně velký respekt, a to i u současného předsedy evropské divize FIBA Demirela, byť jsme ho nevolili. Sám tuto možnost nabídl, a to jsme ani nemluvili o penězích na pořadatelství, které bychom podle jeho přesvědčení byli schopní získat. Řekl mi, že během šampionátu v Číně jsme byli braní jako jediné velké překvapení turnaje, ať stylem hry, nebo konečným umístěním,“ považuje si Jansta dalšího zvýšení renomé českého basketbalu.

Předseda ČBF, který je zároveň i šéfem České unie sportu, doufá, že loni ustavená Národní sportovní agentura změní vztah státu ke sportu a to včetně vztahu k podle něj podfinancovaným kolektivním hrám, jimž chybí odpovídající haly i celkové zázemí. Ke zlepšení stavu by měla napomoci i spolupráce s Českým olympijským výborem.

Jak velkou událostí by bylo získání MS mužů, naznačila už čísla z deset let starého šampionátu žen, jejž hostily Brno, Ostrava a v play-off také Karlovy Vary. TV signál šel tehdy do zhruba 160 zemí, přičemž třeba hokejové MS přebírá jen necelých 90.
 


„Basketbal má tedy ohromný potenciál,“ podotýká Jansta, jehož slova dokládají i až neskutečné cifry z loňského MS mužů. Podle FIBA šel TV signál do 190 zemí a aspoň nějakou část turnaje sledovalo přes 3 miliardy lidí, přičemž průměrná TV sledovanost turnaje se podle FIBA oproti předchozímu MS zvýšila o 80 procent. Jen finále se dostalo na obrazovky ke 160 milionům lidí, přičemž jen ve Španělsku s populací 46 milionů sledovalo triumf družiny Sergia Scariola 10 milionů diváků. Z toho 6,2 milionu vidělo celý zápas, což z finále udělalo nejsledovanější basketbalový zápas dějin země.

Pro Čechy bližší realitou je nicméně nyní EuroBasket 2021 a federačního předsedu v tuto chvíli těší, že z chybějících financí na pořadatelství (podle jeho údajů je to 65 milionů korun) už se část podařilo získat. A jednání se dvěma až třemi novými partnery se prý díky čínské senzaci daří dotáhnout o něco snáz. Částkou 77 milionů už přispěl stát a tyto finance podle Jansty připadly na poplatky za pořadatelství, jež jsou jednou z hlavních nákladových položek.

„Osobně beru mistrovství světa jako zatím největší odměnu za svou práci. Podle řady sportovních osobností včetně lidí z hokejového prostředí šlo o největší událost českého sportu za posledních 30 let a i podle některých hokejistů to svým významem předčilo nebo minimálně dorovnalo „Nagano“ (olympijský triumf Čechů na Turnaji století z roku 1998 s účastí hlavních hvězd NHL ve všech předních týmech), protože jde o druhou nejrozšířenější hru planety. To, že tento úspěch takto doceňují i hokejisté, mě nesmírně těší. A já bych vedle řady dalších chtěl za to skvělé šesté místo poděkovat i našim hráčům z lavičky, za jejich přístup a za to, jakým jsou vzorem pro ostatní,“ podotkl Jansta.

Ten ale zmínil i jeden pro něj méně příjemný efekt čínského počinu národního týmu. „Po šampionátu ještě vzrostla cena trenéra Ginzburga, který má velké nabídky. Já přesto doufám, že u našeho týmu ještě zůstane,“ věří předseda ČBF, podle nějž byl už také nastartován proces udělení českého občanství právě izraelskému kormidelníkovi lvů.