Favorité v ŽBL jasně vládli

20.01.2020 - red
počet přečtení: 664
vytvořeno 20.01.2020, upraveno 20.01.2020

ECHO 14. KOLA ŽBL Kvartetem zápasů 14. kola pokračovala o víkendu RENOMIA ŽBL, v níž pokaždé favorit rozdrtil outsidera. Pražská Slavia, dělící se o páté místo s brněnskými Žabinami, si dojela pro vítězství 48-80 do Strakonic, vedoucí USK Praha na domácí půdě zničil šestého nováčka z Chomutova 129-37, Žabiny doma neměly potíže se sdíleně sedmým Trutnovem (119-67) a druhé KP Brno si i v oslabeném složení poradilo na palubovce poslední Slovanky (40-79). Už dříve se předehrával duel třetího Hradce Králové se sdíleně sedmou Ostravou (91-48).

Slavia kralovala po přestávce

Hladkou výhrou nad Strakonicemi odstartovaly víkendový program 14. kola hráčky Slavie Praha. Ty na palubovce U19 Chance zvítězily 48-80 a vybojovaly osmou výhru v sezoně. Přitom domácí hráčky odehrály velmi dobrý poločas. Po jeho většinu vedly až o čtyři body a favorizované Pražanky hodně trápily. Do druhé půle ale jako by nastoupil úplně jiný tým Slavie, vyhrál třetí čtvrtinu 9-24 a rozhodl o osudu zápasu.

K výhře Pražankám nejvíce pomohla Nizozemka Van Der Keijl, která zvládla 17 bodů, na šestnácti bodech se shodly Ines Čorda a Eliška Mircová. Domácí vedla se 13 body a sedmi doskoky Karolína Fadrhonsová.

Nezastavitelné Brionna a spol.

ZVVZ USK Praha si nedělal v domácím prostředí potíže s Levharticemi Chomutov a přehrál je hladce 129-37. Severočeský tým sice výborně začal a po minutě a půl vedl 4-7, pak však zbytek čtvrtiny prohrál 2-35 a o zápase bylo rozhodnuto. Ve druhé čtvrtině zvládly Levhartice ještě o dva body méně, než v té první a rozdíl mezi oběma celky už byl propastný. Pražanky i bez zraněných Kateřiny Elhotové, Terezy Vyoralové a Aleny Hanušové potvrdily herní pohodu, kterou prokazují i v Eurolize a nakonec vedly až o propastných 92 bodů.

Do dvouciferných čísel se dostalo hned šest domácích hráček v čele s pivotkou Brionnou Jones, která zvládla za 25 minut 28 bodů a 12 doskoků, Španělka Ouviňa se blýskla 14 body a 12 asistencemi. Poraženým dvouciferná střelkyně chyběla, nejlépe na tom byla s 9 body Veronika Aulichová.

Exhibice Žabin

Dokonce osm dvouciferných střelkyň měly Žabiny Brno při vysoké domácí výhře 119-67 nad Trutnovem. Brňanky ani jednou v zápase neprohrávaly a naposledy bylo srovnáno v páté minutě za stavu 14-14. Závěr první čtvrtiny pak favoritky zvládly poměrem 21-3 a nakročily k hladké výhře. Svým soupeřkám sice dovolovaly docela jednoduše skórovat, samy se však prosazovaly ještě snadněji a bez problémů navyšovaly vedení až na 52 bodů.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 19 body a 9 doskoky domácí Natálie Stoupalová, jinak se však výrazně prosazovaly ex-trutnovské basketbalistky v dresu Žabin. Čtrnáct bodů nastřílela Michaela Vondráčková, dvanáct zvládla Kateřina Zohnová a jedenáct Petra Záplatová.

Oslabené KP zpět na druhou příčku

Ani částečné oslabení nevadilo basketbalistkám KP Brno v duelu proti Slovance MB. Královopolanky hrály bez zraněné Kopecké (kotník) a nemocné Andělové (angína) a i tak zvítězily v Mladé Boleslavi 40-79. Domácí Slovance ovšem chyběla dirigentka Bartoňová.

Brňanky ztrácely jen v úvodu krátce, když prohrávaly 5-4, pak ale předvedly šňůru 0-16 a začaly plnit roli favoritek. Ve třetí čtvrtině sice polevily a dovolily soupeřkám odehrát třetí desetiminutovku s vyrovnaným skore 15:15, po důrazné domluvě od trenéra Medveckého ale znovu ovládly poslední čtvrtinu a vedly až o 39 bodů.

Oba celky odehrály zápas v osmi hráčkách, v dresu KP jen naskočila do své ligové premiéry na necelé tři minuty juniorka Iva Jedovnická a zvládla i své premiérové ligové body. Vítězky vedla s 21 body Michaela Stará, čtrnácti body přispěla Emily Potter. Nejlepšími střelkyněmi Slovanky byly s 10 body Andrea Ondroušková a Sherise Williams.

„Ze zápasu jsem měl vzhledem k marodce obavy. Ale průběh byl jednoznačný od začátku do konce. Našim hráčkám patří poděkování za zodpovědný přístup,“ hodnotil trenér KP Dušan Medvecký.